• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Disiplin Cezası Alan Milletvekillerine Maaş Kesme Cezası Verilemeyecek

Disiplin Cezası Alan Milletvekillerine Maaş Kesme Cezası Verilemeyecek

Anayasa Mahkemesi, Meclis’te ayıplama veya geçici tümdengelim cezası alan milletvekiline para cezası verilmesini öngören İçtüzük değişikliğini iptal etti.İptal kararının Resmi Gazete’te yayımlanmasının arkasında, disiplin cezasına çarptırılan milletvekillerine hem aylık kesme cezası verilemeyecek.

TBMM İçtüzüğünde geçen yıl değiştirme yapıldı. Disiplin cezalarına para cezası da eklendi. Meclis’ten geçici olarak çıkarma cezasına çarptırılan ya da kınama cezası alan milletvekilinin bir aylık tahsis ve yolluğunun üçte ikisi kesilmeye başlandı.

CHP, İPTALİ İÇİN TÜZÜK MAHKEMESİNE BAŞVURDU

CHP, “disiplin cezalarında savunma, özür dileme ve kesinti” şeklinde değiştirilen İçtüzük hükmünün iptali için Tüzük Mahkemesi’ne başvurdu.

MAAŞ VE YOLLUKLARINDA KESİNİTİ YAPILMASINA DAİR HÜKÜM İPTAL EDİLDİ

Başvuruyu esastan görüşen yüksek mahkeme kararını verdi. 4’e karşı 11 oyla alınan kararla, Meclis’ten geçici olarak çıkarılma cezasına çarptırılan milletvekillerinin ücret ve yolluklarında kesinti yapılmasına dair hüküm iptal edildi.

“BİR FİİLE İKİ CEZA OLMAZ”

Habertürk’te bulunan habere tarafından, kararın gerekçesinde yasama sorumsuzluğuna şive yapıldı. Keza “bir fiile iki suç oluşturan olmaz” kuralına dikkat çekildi, yani uzaklaşma ve maaş kesintisi cezalarının birlikte verilemeyeceği vurgulandı.

MİLLETVEKİLLERİNE AYLIK KESME CEZASI VERİLEMEYECEK

İptal kararının Resmi Gazete’te yayımlanmasının peşinde, disiplin cezasına çarptırılan milletvekillerine hem aylık kesme cezası verilemeyecek. Para cezası daha fazla HDP’li isimler için uygulanmıştı. Meclis Genel Kurulu’nda “kürdistan” diyen eski Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir para cezasına çarptırılan ilk isim olmuştu.

İŞTE İPTAL EDİLEN O HÜKÜM

Meclis İçtüzüğü’nün 163. maddesinin iptal edilen fırkası şöyle:

“Kınama cezasına çarptırılan milletvekilinin bir aylık ödenek ve yolluğunun üçte biri, Meclisten geçici olarak tümdengelim cezasına çarptırılan milletvekilinin bir aylık ödenek ve yolluğunun üçte ikisi kesilir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: