• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Dış Ticaret Açığını 1,5 Miyar Dolar Azaltacak ve Bin Yüz Kişiye İstihdam Sağlayacak Olan Star Rafineri 19 Ekim’de Açılacak

Dış Ticaret Açığını 1,5 Miyar Dolar Azaltacak ve Bin Yüz Kişiye İstihdam Sağlayacak Olan Star Rafineri 19 Ekim’de Açılacak

Türkiye’nin dış ticaret açığını tek başına yıllık minimum 1,5 milyar dolar azaltması öngörülen ve özel sektör tarafından tek noktaya yapılan en büyük yatırım olan STAR Rafineri, 7 yıllık yapım sürecinin arkasında açılışa hazırlanıyor. Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi-SOCAR’ın Türkiye yatırımları içinde kayda değer paya sahip rafineri, 19 Ekim’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımının öngörüldüğü törenle hizmete açılacak.

YILLIK 10 MİLYON TON ÇIĞ PETROL İŞLEME KAPASİTELİ

İzmir’in Aliağa ilçesindeki PETKİM kampüsü yanında 2011 yılında inşaatına başlanan rafineri, 2 bin 860 dönüme yayılan 3 iskelesi ve 20 imal tesisiyle bir organize sanayi bölgesiyle benzer büyüklüğe sahip. Yıllık 10 milyon ton çiğ petrol işleme kapasiteli tesis, engebeli coğrafi yapı nedeniyle 3 teras üstüne kuruldu. Yapımında 17 milyon metreküplük hafriyat çalışmasının yapıldığı rafineride 250 bin ton ile yaklaşık 20 Eyfel Kulesi yapacak dek çelik, 400 bin metreküp ile minik bir kasaba kuracak dek beton ve Türkiye’yi 4 defa dolaşacak uzunlukta kablo kullanıldı.

TÜRKİYE’DE EN BÜYÜK SIKLET TRANSFERİ

STAR Rafineri’nin yapım süreci, bununla beraber Türkiye’de elleçlenen en büyük yükün transferine de sahne oldu. Tesis için getirilen bin 200 ton ağırlığındaki tek parçalı reaktör, 2 bin tonluk vinç marifetiyle toplam 2 ayda monte edilerek devreye alındı.

YAKLAŞIK 6,3 MİLYAR DOLARA MÜLK OLDU

Türkiye’de ilk olarak rafineri petrokimya entegrasyonunu kuran tesis, toplam takriben 6,3 milyar dolara mülk oldu. İnşaatında ortalama jurnal 10 bin işçinin çalıştığı tesiste geçen sene kasım ayında bu sayı 19 bin 500’e yükseldi. Tesis açıldıktan daha sonra ise rafineride doğrudan bin 100 birey istihdam edilecek.

AÇILIŞA ERDOĞAN VE ALİYEV’İN KATILMASI BEKLENİYOR

SOCAR Türkiye’nin iştiraki STAR Rafineri’nin Genel Müdürü Mesut İlter, SOCAR’ın Türkiye için öngördüğü 19,5 milyar dolarlık yatırım planının manâlı bir parçası olan tesisin 19 Ekim’de düzenlenecek başlangıç törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımının beklendiğini açıklama etti.

“İTHALAT ORANINI YÜZDE 40’LARIN ALTINA DÜŞÜRECEK”

Test ve deneme üretimi süreci devam eden tesisin ocak ayı itibarıyla 10 milyon tonluk kapasiteye çıkacağını, PETKİM’in önde gelen çiğ maddeleri olan NAFTA, reformat ve karışım eksilen ihtiyacının tamamını karşılayacağını aktaran İlter, öteki kapasitelerle ilgili şu bilgileri verdi:

“STAR Rafineri, petrokimya çiğ maddesinin yanına ülke için stratejik öneme sahip dizel, jet yakıtı ve LPG gibi ürünlerle de ekonomiye önemli ölçüde katkı verecek. Türkiye’de dizel tüketimi her sene yüzde 7-8 artıyor. Geçen sene 10,5 milyon tonluk bir üretim oldu ama tüketim 24 milyon ton civarına ulaştı. Bunun 13 milyon tonu ithalatla karşılandı. Yani geçen sene tükettiğimiz dizelin yüzde 56’sını ithal etmişiz. STAR Rafineri, 5 milyon tonluk dizel üretim kabiliyetiyle ithalat oranını yüzde 40’ların altına düşürecek.

“TÜRKİYE’NİN TÜM JET YAKITI İHTİYACINI KARŞILAYABİLECEK”

Jet yakıtında da İstanbul Yeni Havalimanı ve turizm sektöründeki büyümeyle birlikte tüketimin hızla artacağı öngörülüyor. STAR Rafineri, 1,6 milyon tonluk üretimiyle Türkiye’nin bütün jet yakıtı ihtiyacını karşılayabilecek.

Türkiye’nin yıllık 3,7 milyon ton LPG tüketimi var ve bunun da yüzde 80’ini ithal ediyoruz. STAR devreye girdiğinde ithalat oranı yüzde 70’e düşecek. Yine bir emrindeki mahsul olan petrol kokta da takvim 700 bin tonluk kapasite çimento sektörünün ihtiyacı için yapılan ithalatı azaltacak. Tüm bunları üst üste koyduğumuzda STAR Rafineri’nin devreye girmesiyle birlikte dış ticaret açığında yıllık takriben 1,5 milyar dolarlık azalma olacağını hesaplıyoruz. Bu en az rakamdır, petrol fiyatlarına yan olarak daha yukarıya gideceğini düşünüyorum.”

AVRUPA’NIN EN ÇAĞDAŞ TESİSİ

Rafinerinin her yıl petrol fiyatlarına ast olmakla birlikte 6-8 milyar dolarlık bir ticaret hacmi oluşturacağını aktaran İlter, Türkiye’de başta rafineri petrokimya entegrasyonunu kuran yatırımın Avrupa’nın en çağdaş tesisi olduğuna sinyâl etti.

Tesiste ham petrolün siyah ürün elde etmeden aracısız yüksek katma değerli ürünlere dönüştürüleceğini, bu özelliğiyle Avrupa’da 3 rafineriden biri olduğunu kaydeden İlter, şunları kaydetti:

“Türkiye’de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olma özelliği içeren rafineri, Azerbaycan’ın Türkiye ile kardeşliğine verdiği önemin bir göstergesi ve açık havada karşısında da bu açıdan verilmiş manâlı bir mesaj olacak. Yatırımların azaldığı bir dönemde devreye alınan bu yatırım SOCAR’ın ve Azerbaycan’ın Türkiye ekonomisine olan güvenini de gösteriyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: