• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Diş eti kanaması niçin olur? Diş eti kanaması nasıl geçer?

Diş eti kanaması niçin olur? Diş eti kanaması nasıl geçer?

Diş eti kanamaları hafife alınmayacak bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikle böylece de umursamadığımız bu kanamalar büyük sıkıntıların bir işaretcisi olabilir. Diş eti hastalıklarının yanıltan tarafı diş çürüğünde olduğu gibi herhangi bir sancı ve sızının görülmüyor olması. Bu şekilde rahatsızlık sinsi bir şekilde ilerleyebiliyor ve diş eti kanamaları son safhasına dek ulaşabiliyor. Peki toplumda yaygın olarak görülen diş eti kanamalarından kurtulma yolu ne diş eti kanamaları neden olur ve fazla geç olamdan diş eti kanamaları nasıl geçer?

Diş eti kanaması neden olur? Diş eti kanaması nasıl geçer? 

Dişçi Dt. Cem Harbalioğlu, “Diş etleri dinç dişler için ciddi bir öneme sahiptir ve diş eti hastalıklarının en önemli belirtisi diş eti kanamalarıdır. Çare olunmaması durumunda dişlerde sallanma ve diş kayıpları meydana gelebilir” dedi.Diş etinin kanama sebeplerine de değinen Dt. Harbalioğlu, “Diş eti kanamalarının ilk nedeni mikrobiyal diş plağıdır. Dürüst bir fırçalama, diş ipi ve ara yüz temizliği yapılmaması nedenleriyle bakteriler dişe tutunur. Zamanla bu plak tabakası gelişir ve bu birikintiler diş taşına dönüşür. Diş eti kanamalarını etkileyen öteki faktörler ise; sigara, hormonal şartların değişmesi, stres, kalıtımsal faktörler, diş gıcırdatma veya sıkma alışkanlığı, diyabet, uyumu iyi olmayan dolgu veya kronlar, kötü beslenmedir” açıklamasını yaptı.

Gingivitis ve periodontitis (Diş eti hastalığı başlangıcı, kanamalar)

Dt. Cem Harbalioğlu şu bilgileri verdi: “Gingivitis diş eti hastalığının hafif şeklidir. Diş etleri kırmızılaşır, şişer ve çok kolay bir şekilde kanar. Ancak hastalık bu aşamada kişileri artı rahatsız etmez. Gingivitis daha çok ağız temizliğine yeterince ağırlık vermemekten kaynaklanır. Yiyecek artıklarından kaynaklanan bakteriler iltihaplanmaya yol açar. Doğru bir ağız içi bakımı ve doktorunuzun vereceği tavsiyelerle, rahatsızlık çare edilebilir. Gingivitis olarak adlandırılan diş eti iltihaplanması vaktinde çare edilmezse, diş eti yüzeyinden ilerleyerek buradaki kemiği de etkilemeye başlar. Periodontitis gingivitisten bambaşka olarak, dişin kök yüzeyini, diş kökünü saran kemiği ve bu iki doku arasındaki senet dokusunu harap eden iltihabi bir hastalıktır. Bir anlamda çare edilmemiş olan gingivitis’in ilerlemiş haline benzetilebilir. Dişlerin sallanmasına ve dökülmesine niçin olur.”

Diş eti hastalığı nasıl geçer? Diş eti tedavi yöntemleri neleridir?

Diş Doktoru Dt. Cem Harbalioğlu diş eti kanamasının dikkatsizlik edilmemesi gerektiğini vurgulayarak konu ile ilgili açıklamasını; “Ağız kokusunu da beraberinde getiren diş eti kanaması, ihmalkârlık edilmemesi gereken bir hastalıktır. Diş eti kanamalarını önlemenin tek yolu ağız hijyeninin düzenli olarak sağlanması, dişlerin günde iki kere içten bir fırça ve doğru bir teknik ile fırçalanmasıdır. Keza diş ipi ve arayüz fırçası kullanarak dişlerin ara yüzeyleri temizlenmeli, beslenmeye itina gösterilmeli ve şekerli-yapışkan gıdalardan kaçınılmalıdır. En önemlisi de 6 ayda bir uyumlu dişçi kontrolü de unutulmamalı gerektiğinde diş yüzeyi temizlikleri yapılmalıdır” şeklinde tamamladı.

Diş eti hastalıklarının kaynaklarını bir çok kişinin bilmediğini ve merak ettiğini belirten Diş Hekimi Yrd.Doç.Dr. Çağdaş Kışlaoğlu ise, ağızda durup dururken kanama varsa ya da dişleri fırçalarken kanama varsa diş eti hastalığı ile karşısında karşıya olunduğunu söyledi Diş eti tedavilerinde bir kaç yöntemin olduğunu bildiren Kışlaoğlu, “Hekiminiz size hangisinin uygun olduğunu söyleyecektir. Lazer destekli Diş eti tedavileri günümüzde fazla kullanılır ışık halkası gelmiştir. Estetik diş hekimliği tedavilerinde diş etine şekillendirmek için veya bakterilerin öldürülmesinde kullanılmaktadır. Sert dokularda da yani kemiğin şekillendirilmesinde kullanılan bazı lazerler vardır. Lazer tedavileri kombine olarak estetik diş hekimliğinde kullanılmaktadır” biçiminde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: