• DOLAR
  5,2900
  % 0,12
 • EURO
  6,0040
  % 0,12
 • ALTIN
  228,4183
  % 0,19
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Dilimizin büyük kazancı: Misâlli Büyük Türkçe Lügat

Dilimizin büyük kazancı: Misâlli Büyük Türkçe Lügat

ilhan ayverdi

İlhan Ayverdi, bu hayata izini Türk Dil Bilimci ve bir Edebiyat Öğretmeni olarak bıraktı. Türk tarihinin ilk Edebiyat Profesörü Ali Nihad Tarlan, Edebiyat Tarihçisi İsmail Hikmet Ertaylan ve Prof. Mehmet Kaplan’ın öğrencisiydi. 1960’ta öğretmenlik görevinden ayrılan İlhan Hanım, bundan sonraki yaşamını özel kültür faaliyetleri ve dernek çalışmalarına adadı.

Dilin içten kullanımını fazla önemsiyordu. Yazar Samiha Ayverdi’nin kardeşi Mimar-Mühendis-Müteahhit Ekrem Hakkı Ayverdi ile evlenmişti. Ekrem Bey’in Anadolu ve Rumeli’de 20 yıldır gezerek yürüttüğü çalışmanın ürünü 4 ciltlik “Osmanlı Mimari Eserleri” adlı eserin oluşmasına katkıda bulundu. dahası bir özel işe daha imza attı ancak, yine bir ilkti.

İlhan Ayverdi - Misâlli Büyük Türkçe Lügat

(Eşi ve Saiha Bayan ile Roma’da)

1970’lerde ad anneliği de yaptığı Kubbealtı Cemiyeti’nin kuruluşuna eşi ve Samiha Hanım ile birlikte başkanlık etti. Vakıflaşan Kubbealtı Cemiyeti, 1976’da Misâlli Büyük Türk Lügati’nin hazırlanmasına karar verdi. Bu işi üstlenen İlhan Bayan, tam 28 sene boyunca bu eser üstüne sürekli ve ince bir çalışma yürüttü. Ahmet Topaloğlu ile birlikte ortaya koyduğu bu eser, 13. Yüzyıldan günümüze dek Türk dilinin envanterini çıkaran bu eser, 2004’te hazırdı. 2005’te Yazarlar Birliği, İlhan Bayan’ı dil alanında “Yılın Yazarı” bildiri etti.

9 yıl önce bugün aramızdan ayrılan İlhan Hanım’ı, hayata bıraktığı daimi izlerle anıyoruz…

İlhan Ayverdi - Misâlli Büyük Türkçe Lügat

(Lügat çalışmasına başladığı yıllar)

MİSÂLLİ BÜYÜK TÜRKÇE LÜGAT

3 ciltlik hazırlanan ve 100-150 takvim metinlerin yeni kuşaklar kadar da anlaşılmasını amaçlayan bu sözlük, sadece günümüzün Türkçe sözcüklerini değil, bununla beraber eskilerden beri Türkçede kullanılagelen sözcükleri de içeriyordu.

Yalnızca sözcükleri ve anlamlarını vermekle yetinmeyen sözlük, bununla beraber sözcüklerin köktenbilimsel açıklamasını da sunması bakımından ayrıca özel bir yere sahip oldu. Bütün alfabetik sıra ile hazırlanmıştı ve 3750 sayfa, 46035 maddeden oluşuyordu. İçeriğine 400 yazarın 1000’e yakın eseri taranarak elde edilen 100 bin misal eklendi.

İlhan Ayverdi, birçok bilim ve us adamı ile yürüttüğü egzersiz sonucu bu enfes eseri edebiyatımıza kazandırmıştır.

İlhan Ayverdi - Misâlli Büyük Türkçe Lügat

Misalli Büyük Türkçe Sözlük

İlhan Ayverdi

Kubbealtı Neşriyatı Yay.

S.: 3548 (3 deri)

Kitabı satın elde etmek için tıklayınız: babil

*

Daha artı fotoğrafa erişmek için tıklayınız.

*

Damla Karakuş

email protected

Instagram: biyografivekitap

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: