• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Dilek Havuzuna Atılan Paralar Kaybolunca Herkes Birbirini Suçladı

Dilek Havuzuna Atılan Paralar Kaybolunca Herkes Birbirini Suçladı

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyündeki St. Jean John Baptist Kilisesi’ne (Meryem Ana) ait havuza dilek amacıyla atılan yerli ve tanıdık olmayan madeni paraların belirlenmiş aralıklarla kimler tarafından alındığı konusunda ayrıca işletme çalışanları ayrıca belediye hem de arazi sahibi bilgilerinin olmadığını söylerken, birbirlerini dikkat çekici etti. Arazi sahibi Sevda Taflanoğlu, 10 yıldır yalnızca kira aldığını söyledi. Selçuk Belediye Başkanı AKParti’li Zeynel Bakıcı ise parselin 830 bin TL’ye kamulaştırılması için mahkemeden geçen hafta karar çıktığını, bunu yerine getirdikten sonra da havuzdaki paranın kamuya ve müze müdürlüğüne kalacağını söyledi.

PARALARIN AKIBETİ ARAŞTIRILIYOR

İzmir’in favori turizm merkezlerinden Şirince’de yılda 1,5 milyon kişinin ziyaret ettiği St. Jean John Baptist Kilisesi’nin yandaki istek havuzu, ziyaretçilerin dilek dileyip içine attıkları madeni paraların kim veya kimler kadar alındığıyla gündeme geldi. Istek havuzunda suyun dibine çöken madeni paraların emin aralıklarla alındığı görülürken, paraları kimlerin aldığı ve nasıl kullandığı belirlenemedi. İzmir Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü, konuyu Ödenti Dairesi Başkanlığına iletti. Başvuruyla birlikte dilek havuzunda toplanan paraların akıbeti araştırılmaya başlandı.

HERKES BİRBİRİNİ GÖZE ÇARPAN ETTİ

Değeri binlerce TL’yi bulan yerli ve yabancı madeni paraların kimler tarafından alındığıyla ilgili ayrıca işletme çalışanları ayrıca belediye keza de arazi sahibi bilgilerinin olmadığını vurgularken, birbirlerini sinyâl etti. Dilek çeşmesinin bulunduğu arazinin sahibi olan, bununla birlikte Şirince’de el işi ürünlerin satışını yapan Sevda Taflanoğlu, “Arazi bana kocamdan kaldı. Takriben 10 yıldır sadece kira alıyorum. Parayı kim alıyor bilmiyorum fakat işletme alıyor olabilir” dedi.

Arazi sahibi Sevda Taflanoğlu’nun aynı köyde ekmek satışı yapan kayınvalidesi Sevim Taflanoğlu da “Havuza on yıldır para atıyorlar. Burası oğlumun eviydi. Vefat ettikten sonra birlikte oturuyorduk daha sonra gelinimle ayrıldık. Ama biz burada otururken havuzda toprak vardı, para atılmıyordu. Restore edildikten sonradan toprak boşaltıldı, havuzun içi de suyla dolduruldu. Ondan daha sonra para atılmaya başlandı. Birincil zaman restorasyonda çalışan ustalar alıyorlardı. Daha Sonra kim aldı ve alıyor hiç bilmiyorum” diye konuştu.

Giriş kapısına ‘Istek Havuzu’ yazılmış tabela da asan kilisenin yandaki kafeyi işleten Yonca Sengel’in meslek yerine gelmediği ve telefonlara yanıt vermediği ileri sürüldü. İsimlerini açıklamayan bir takım kafeterya çalışanları ise paraları belediyenin aldığını bahis etti. Kilisenin yanına el işi ürünleri satan köylülerden Duriye Kaya tartışmalardan haberdar olmadığını ama istek havuzundaki parayı kimin aldığını kafeterya işletmecilerinin bildiğini öne sürdü.

ARTIK PARAYI KAMU ALACAK

Selçuk Belediye Başkanı Ak Partili Zeynel Bakıcı, kilisenin mülkiyetinin kamuda olduğunu, havuzun bulunduğu yerin kamulaştırılması için 4 sene önce karar aldıklarını fakat bedele ailenin itiraz ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“acilen bulunduğumuz bölge özel mülkiyet; 279 ada bir parsel derhal kilisenin yanında yer alıyor. Kilisenin mülkiyeti kamuya ait. 2014 yılında havuzun bulunduğu alan için kamulaştırma kararı aldık. 205 bin TL bedel bildirdik, aile buna itiraz etti, dava açtı. Geçen hafta mahkemeden karar çıktı, 830 bin TL paraya duruşma kamulaştırma kararı verdi. Bunun 205 bin TL’si hemen karşısında tarafa ödenecek, geriye doğru kalanı emanete alınacak. Kamulaştırmanın tamamlanmasına yaklaştık. Bizler de parayı ödeyip burayı kamulaştıracağız. Işlem artık yapılmak üzere. İzmir Valisi ile görüştük. Kültür Varlıkları Fonu’ndan takviye alacağız. Havuzda biriken paranın akıbeti de sağlam olarak emin olacak. Burada bu alanla ilgili konunun başlıca muhatabı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü ve Müzeler Genel Müdürlüğü. Biz de bu konuda devletleştirme yapıp buradaki havuzda toplanan paranın her koşulda kamuya geçmesini sağlayacağız. Para belediyeye bırakılırsa hoşnut oluruz. Şu asıl kadar belediye buradan hiç para almadı. Çünkü burası özel mülkiyet. Bunu almamız içten yok. Bu alanla ilgili tasarrufu elinde bulunan kişi, parayı alıyordur.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: