• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Devlet Teşviğinin Etkisi ile Hatay’da 5 Dekar Alanda Başlayan Muz Üretimi 673 Dekara Kadar Yükseldi

Devlet Teşviğinin Etkisi ile Hatay’da 5 Dekar Alanda Başlayan Muz Üretimi 673 Dekara Kadar Yükseldi

Türkiye’de büyük bölümü Antalya ve Mersin’de yetiştirilen muzun, bu illerle aynı iklim yapısına sahip Hatay’ın bir takım ilçelerinde de yetiştirilmesi için 2006 yılında atılan birincil adımlar etkisini gösterdi. Vakit içerisinde çiftçilerin daha çok ilgi gösterdiği muz yetiştiriciliğinde bahşedilen devlet teşviklerinin de etkisiyle imal alanı 2018 yılında 673 dekara çıktı.Özellikle deniz kenarında bulunan Arsuz ilçesinde yoğun olarak yapılan muz yetiştiriciliği, kent ekonomisinde manâlı bir yer tutmaya başladı. Farklı iş gruplarından kişilerin de muz üreticiliğine yöneldiği kentte, önümüzdeki yıllarda üretim alanının daha da artması bekleniyor.

YILLIK YAKLAŞIK 4 BİN TON IMAL YAPILIYOR

Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, muzun pazar sorunu bulunmayan bir mahsul olduğuna dikkati çekerek, bu nedenle üreticilerin son yıllarda muz üretimine alaka gösterdiğini söyledi. Devletin de muz yetiştiriciliği için manâlı teşvikler verdiğini anımsatan Çolakoğlu, Hatay’ın da tropikal bir ürün olan muzun yetiştirilmesi için uygun iklim şartlarına sahip olduğunu açıklama etti.

Hatay genelinde şu an 673 dekarlık alanda yıllık takriben 4 bin ton üretim yapıldığını gösteren Çolakoğlu, “İlimiz muz üretiminde şu lahza Mersin ve Antalya’dan sonradan üçüncü sırada bulunuyor. Bilhassa sahil ilçesi Arsuz’da muz üretimi yoğun şekilde yapılıyor. Imal alanları da her geçen gün artıyor. Buralarda üretilen muzlar yurt içinde yoğunlukla pazar buluyor.” dedi.

DEVLET TEŞVİĞİ ETKIN OLDU

Arsuz Kaymakamı Musa Sarı da devlet teşviklerinin ve sera kurulumunda sağlanan yerinde kredi imkanlarının üreticilere büyük kolaylıklar sağladığını anlatarak, ilçede yetiştirilen muzların kalitesinin de iyi olduğunu kaydetti.

Muz seralarının daha da yaygınlaşması için çaba gösterdiklerine dikkati çeken Sarı, “Bizler çiftçilerimizi bu alanda teşvik etmeye çalışıyoruz. Devletin teşviklerini duyuruyoruz ve bu sayede de yaygınlaşıyor. Yetiştirilen muzların kalitesi ve büyüklüğü de iyi. Kalite anlamında hiçbir sorun değil. Kurulumundan sonradan fazla pozitif maliyeti olmayan ve getirisi yüksek olan bir ürün. Keza sera olduğu için riskleri de en düşük seviyede.” diye konuştu.

MUZ DAHA İYİ KAZANÇ SAĞLIYOR

Muz yetiştiriciliği yapan Adaletli Yıldız ise ana mesleğinin inşaat mühendisliği olduğunu belirterek, Yemen’de muz ağaçlarının yoğunlukta olduğu bölgelerde çalışırken Hatay’da benzer bir yatırım yapma kararı aldığını söyledi.

Bir arz sermayeyle tarla alıp sera kurduğunu anlatan Yıldız, şöyle konuştu:

“Türkiye’de öteki tarım ürünlerine nazaran muz daha iyi gelir sağlıyor bununla birlikte pazarlama sıkıntısı değil. Muz üretimi benim başlıca işimi engellemiyor diğer işlerimle uğraşırken ara ara gelip kontrol etmem yetiyor. Imal yerine getirmek isteyenlere tavsiye ediyorum. Ben burada üretime başladıktan sonradan ne değin içten bir yatırım yaptığımızı etrafımızdaki çiftçiler de fark etti ve yavaşça tarlalarına sera kurup muz işine yöneldiler.”

Üreticilerden Mustafa Ay da daha önce tarlasında sebze ve narenciye üretimi yaptığını açıklama ederek, “Devletimizin verdiği teşvikle seralarımızı kurduk. İlerleyen yıllarda alanımızı daha da arttıracağız.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: