• DOLAR
  5,3096
  % 0,11
 • EURO
  6,0013
  % -0,05
 • ALTIN
  225,9622
  % -0,21
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Devlet Bahçeli’ye Ailesine Ait Özel Tuğraların Olduğu Yüzük Hediye Edildi

Devlet Bahçeli’ye Ailesine Ait Özel Tuğraların Olduğu Yüzük Hediye Edildi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yeni yıla yeni bir özel tasarım yüzükle girdi. Yüzüğün içerisinde Orhun Abideleri’nden Tonyukuk’a ait “Tanrının yardımıyla bu Türk milletinin arasında, düşman askerlerini yürütmedim. Kuyruğu düğümlü düşman atlarını koşturmadım” sözü yer alıyor.

YÜZÜĞÜN ADI: GÜMÜŞ KİTABE

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre,Bahçeli, 2019’da kendisi için tasarlanan ilk yüzüğü anlattı. Özel bir kutu içerisinde, üzerinde Orhun Abideleri’nden Tonyukuk’a ait olan “Tanrının yardımıyla Türk milletinin arasında, düşman askerlerini yürütmedim. Kuyruğu düğümlü düşman atlarını koşturmadım” yazılı yüzük “Gümüş Kitabe” adını taşıyor. Yüzük, 925 ayar gümüş malzemeden imal edildi.

ZİRKON TAŞI ELDE MIHLANDI

Yüzüğün üzerine ise 250 adet yüksek kalite zirkon taşı elde mıhlandı. Zirkon taşının eski çağlardan beri ‘bolluk’ getirdiği, ‘kişiyi toplum içinde yükselttiğine’ inanılıyor. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirme, denge baş dönmesi gibi çeşitli hastalıklara da iyi geldiği belirtiliyor. Zirkon’un düşmanlara, düşmanca tavırlara karşı da kalkan vazifesi gördüğü söyleniyor.

FETTAHOĞLU AİLESİNE AİT ÖZEL TUĞRA VAR

Yüzüğün sağ kısmında ise Bahçeli’nin kendisine ve ailesine ait özel tuğralar bulunuyor. Yüzüğün solunda Bahçeli’nin mensubu olduğu ‘Fettahoğlu’ ailesine ait özel tuğra yer alıyor. Yüzüğün sağında ise ‘Bahçeli’ yazıyor. Yüzük kırmızı mine taşı ile de renklendirildi.

YÜZÜĞÜN İÇİNDE YAZI VAR

Yüzüğün üzerinde Türk bayrağı, MHP’nin simgesi olan Üç Hilal ve Orhun Abideleri’nden kısa bir Göktürkçe cümle bulunuyor. Aynı cümlenin günümüz Türkçesi ile yazılmış şekli yüzüğün içinde yer alıyor. Yüzükte Göktürkler döneminde yaşayan Türk devlet adamı Bilge Tonyukuk’a ait “Tanrının yardımıyla bu Türk milletinin arasında, düşman askerlerini yürütmedim. Kuyruğu düğümlü düşman atlarını koşturmadım” sözü işlenmiş.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: