• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Dev adım atıldı… Dolara karşı birleştiler

Dev adım atıldı… Dolara karşı birleştiler

Askeri-Siyasi Gazetecilik Merkezi’nden uzman Boris Aleksandroviç Rojin, Rus yapımı S-400 füze savunma sistemlerinin satmak kontratını ruble olarak imzalayan Hindistan’ın bu konuda izlediği tutumu değerlendirdi.

DOLAR HEGOMANYASINI REDDETME YÖNÜNDE ADIM
 
Rojin, “Hindistan için bu, dış politikasının kilit konularında Washington’a ast olmadığını göstermenin bir yolu. Ülkenin siyasi yönetimi, Hindistan’ın kimden isterse ve ne şekilde isterse silah satın alacağını daha önce açıklamıştı. Bu adım (kontratın imzalanması) Beyaz Saray ve ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen istek ve tehditlere kulak vermeyen Hindistan’a küslüğünü ifade eden Washington’a meydan okuyan bir mesaj olma özelliğini taşıyor. Hindistan bu şekilde ABD’ye, kendisine kukla ya da vasal devlet olarak davranılmayacak değin büyük bir ülke olduğunu açık açık gösteriyor. bunun dışında anlaşma, dolar sisteminin küresel hegemonyasını yalanlama yönünde atılmış bir ufak adım ve bu cins küçük adımlar silah, enerji kaynakları alanlarında ve diğer öbür alanlarda giderek çoğalıyor” diye konuştu.
 
Daha önce Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov, Hindistan’la S-400 füze savunma sistemleri anlaşmasının ruble olarak imzalandığını açıklamıştı.
 
Kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak gösterilen S-400, insanlı veya insansız her türlü hava aracının yanı sıra hem kruz ayrıca de balistik füzeleri tahrip edebiliyor. Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek tepe da 30 kilometre olan bu sistem hem, her hedefe iki füze kilitleyerek, eş zamanlı olarak 80 hedefi vurabiliyor.
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: