• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Denizli’den Dünyaya Açılan Türk Leblebisi 45 Farklı Çeşidiyle 14 Ülkeye İhraç Ediliyor

Denizli’den Dünyaya Açılan Türk Leblebisi 45 Farklı Çeşidiyle 14 Ülkeye İhraç Ediliyor

Ülke genelinde yıllık yaklaşık 50 bin ton olan leblebi üretiminin takriben yüzde 70’i Denizli’nin Serinhisar ilçesinden karşılanıyor. Denizlili üreticiler, geçen sene ürettikleri 35 bin ton leblebinin 4 bin 500 tonunu 14 ülke pazarına göndererek 24 milyon dolar döviz geliri elde etti. Bu geleneksel lezzeti son yıllarda bambaşka soslarla birleştirerek 45 çeşitlilik çerez geliştiren üreticiler, bir yandan yeni pazarlara girmek öteki yana özellikle perhiz yapanların bu ürünü keşfetmesi için tanıtım çalışması yürütüyor.

EN FAZLA TUNUS’A GÖNDERİLDİ

Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, geçen sene kentten yapılan 4 bin 500 ton ihracatın bu yılın 9 ayında ise bin 900 ton olduğunu, yılı bir arz yükselişle kapatmayı öngördüklerini söyledi.

Türk leblebisini en fazla 809 tonla Tunus’un tükettiğini, Yunanistan, İspanya, İsrail ve ABD’nin de önde gelen pazarlar aralarında yer aldığını dile getiren Tefenlili, “Serinhisar’daki Leblebiciler Sitesi’nde geçen yıl 27 bin 500 ton, bu yılın 9 ayında ise 16 bin 700 ton leblebi satışı yapıldı. Dış piyasaya gönderdiğimiz leblebinin büyük çoğunluğu Tunus’a gitti. Bizim leblebimizin tadını fazla sevdiler.” dedi.

“İYİ BİR PROTOİN KAYNAĞI”

Serinhisar’da leblebi imal kapasitesinin 150 bin ton olduğunu, bunu ihracatla daha fazla ölçmek istediklerini dile getiren Tefenlili, iç piyasa tüketiminin ise istenen hızda gelişmediğini ifade etti.

Bilhassa sarı leblebinin tüketimini artırmak istediklerini dile getiren Tefenlili, şöyle konuştu:

“Çünkü hiçbir katkı konulmadan üretilen bir ürün. Leblebiyi perhiz menüleri için önererek iç tüketimi çoğaltmak istiyoruz. Çünkü bunda yağ oranı değil denecek dek az. Ailelere, çocuklarını üzüm dek leblebi de tüketmeye özendirmelerini istiyoruz. İyi bir protein kaynağıdır. Gövde direncini artırarak dinç tutuyor. Lif içeriğindeki özellikler de sindirim sistemini rahatlatıyor.”

15 LİRADAN 10 LİRAYA DÜŞTÜ

Geçen yıl üretimdeki gerileme nedeniyle nohudun toptan kilogram fiyatının 10 liraya ulaştığını, bu yıl rakamların 6-7 liraya gerilediğini anlatan Tefenlili, bu gelişmenin market rafına da yansıdığını, geçen yıl perakende olarak sıradan 15 liradan satılan sarı leblebinin 10-11 lira seviyesine gerilediğini aktardı.

İhracat artışında yeni geliştirilen soslu ürünlerin payının yüksek olduğuna da işaret eden Tefenlili, “Yurt dışına daha fazla çikolatalı, tuz, sarılı, susamlı ve hardallı leblebi gidiyor. Bu çeşitleri ilerletmek üzere de egzersiz yürütüyoruz.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: