• DOLAR
  5,2839
  % -0,37
 • EURO
  6,0005
  % -0,06
 • ALTIN
  227,8397
  % 1,10
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklamasıyla Fındık Serbest Piyasada 50 Kuruş Yükseldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklamasıyla Fındık Serbest Piyasada 50 Kuruş Yükseldi

Giresun Ticaret Borsası Meclis Başkan Yardımcısı Hasan Kahraman Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fındık alımını ve taban fiyatın açıklanmasını değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açılamanın halkın beklediği bir izah etme olduğunu kaydeden Kahraman, sabahtan 12,5 liradan satılan fındığın gün içinde 50 kuruş yükselerek 13 liraya çıktığını söyledi.

“HALKIN BEKLEDİĞİ AÇIKLAMAYDI”

Izah Etme öncesi ve sonrası diye fındığı ikiye dağıtmak gerektiğini belirten Kahraman, “Bu halkın beklediği bir açıklamaydı çünkü fındık fiyatı bundan böyle ayaklar altına düşmüş, bundan ne üretici, ne manav, ne fabrikacı nede ihracatçı bir şey kazanmıyordu. Bu açıklamanın öncesi ve sonrası olarak da şimdiden bir yansıması oldu. 12,5 lira olan 50 randıman fındık bugün 13 lira bandına lanse ediliyor” dedi.

İHRACATÇIYA KREDİ KOLAYLIĞI

En hoş haberlerden bir parça başına kredi kolaylığı olduğunu ifade eden Hasan Kahraman, “Sayın Cumhurbaşkanımızın ihracatçıya kredi kolaylığı sağlandığını da söyledi. Bu en büyük yardımlardan bir her birine. Çünkü banka faizlerinden nedeniyle ihracatçı, fabrikacı ve esnaf kredi kullanamıyordu. O vakit para sıkışıklığı olduğunda fiyat ister istemez aşağıya düşmüş oluyor. Çünkü para bende lakin şu fiyat olur diyordu. İnsanlarda yüzde 40-45’lerle kredi kullanmadığı için fiyat ister istemez olarak altında düşüyordu” ifadelerini kullandı.

ÜRETİCİNİN ELİNDE 350 BİN TON FINDIK VAR

Üreticinin elinde 300-350 bin ton fındık olduğunu kaydeden Kahraman şöyle devam etti:

“40 bin ton ihracat yapıldı, 30’da iç piyasada harcandı 70 bin ton fındık ve bunun kabuklu karşılığı 140 bin ton ve bununda 450-500 bin tonunu rekolte düşünürsek 300-350 bin ton civarında üreticide fındık olduğunu düşünüyoruz. Burada emrindeki borsaya yapılan tasdiklerle resmi sonuçları söylüyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: