• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Orta Vadeli Mali Plana tasdik

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Orta Vadeli Mali Plana tasdik

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan Cumhurbaşkanı kararında, Define ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan Orta Vadeli Parasal Plan’ın (2019-2021) 5018 sayılı Millet Finansal Yönetimi ve Kontrol Kanunun 16’ncı maddesi gereğince onaylandığı belirtildi.

2019 ile 2021 yıllarını kapsayacak olan Plan’a tarafından, bu dönemde ekonomi politikasının temel amacı kısa vadede fiyat istikrarının ve finansal istikrarın her yerde tesis edilmesi ekonomide dengelenmenin ve bütçe disiplininin bitmiş sağlanması, orta vadede sürdürülebilir çoğalma ve adaletli paylaşıma karşın ekonomik değişimin gerçekleşmesi olacak. 

Finansal Plan döneminde maliye politikasının esas hedefi merkezi yönetim bütçesi kapsamındaki mülk ve hizmet, sermaye, cari transfer ve faiz giderlerinin azaltılması ve gelirlerin arttırılması olacak. 2019-2021 döneminde sıkı para ve maliye politikaları benzeşen güdüm içerisinde yürütülecek. 

“Tasarruf ve Kazanç Mutasyon Programı ile millet maliyesinde daimi iyileştirmeler sağlanacaktır”
Plan’da, kamu kaynakların bereketli kullanılması, maliyetlerin ve harcamaların azaltılması amacıyla Define ve Maliye Bakanlığı bünyesinde Millet Maliyesi Değişim ve Mutasyon Ofisi’nin kurulacağının altı çizilerek, “Bu büro kadar hazırlanacak ve takibi yapılacak Tasarruf ve Gelir Dönüşüm Programı ile halk maliyesinde daimi iyileştirmeler sağlanacaktır” denildi. 

“Millet idareleri, fazla yıllı bütçeleme anlayışına uygun bir şekilde 2019, 2020 ve 2021 için bütçe tekliflerini sunacaklardır”

Plan’da, 2019-2021 dönemi merkezi yönetim bütçesinin hazırlığına teşkil edecek temel makroekonomik göstergeler, kazanç ve gider tahminleri, hedef bütçe açığı ve açık finansmanı ile genel ve özel bütçeli idarelerin ödenek önerge tavanlarına Finansal Plan içinde yer verildiği belirtilerek, halk idarelerinin Orta Vadeli Program (OVP) ile Orta Vadeli Parasal Plan’da yer alan politika önceliklerini, makroekonomik göstergeleri ve tahsis tavanlarını esas elde etmek suretiyle çok yıllı bütçeleme anlayışına uygun şekilde kendi kurumsal önceliklerini belirleyerek 2019, 2020 ve 2021 için bütçe tekliflerini sunacakları açıklama edildi. 

“OVP’de öngörülen makroekonomik göstergeler esas alınacak”
2019-2021 dönemi merkezi yönetim bütçesi gelir ve gider tahminlerinin belirlenmesinde Orta Vadeli Program’da öngörülen makroekonomik göstergeler esas alınırken, 2019, 2020 ve 2021 yılları için sunulacak bütçe tekliflerinde de laf konusu göstergeler başlıca alınacak. 

Bütçe giderlerine ilişkin temel politikalar
Ulus kaynaklarının kullanımının etkinliğini peşine düşüp takip etmeyi kolaylaştıracak, şeffaflığı ve hesap verilebilirliği arttıracak program bazlı, performans esaslı bütçeleme hayata geçirilecek. Kaynak kullanımında etkinliği arttırmak ve hesap verebilirliği güçlendirmek amacıyla, kamu harcamalarına ilişkin karar alma süreçlerinde ulus kaynağının karşılığının en iyi şekilde alınmasına karşın araştırmalar yapılacak. Kamu kurumlarında taşıt kullanımında maliyet faaliyet analizleri yapılarak tasarruf sağlamaya yönelik zorunlu tedbirler alınacak. 

Sağlık harcamalarının azaltılması için önleyici sağlık hizmetleri geliştirilecek. İhalesi yapılmamış ve ihalesi üretilmiş ama başlanmamış projeler askıya alınacak. İstihdam ile düzenli eğitim planlaması yapılacak. Tarım sektöründe verilen destekler, üretici geliri, alıcı refahı ile üretimde etkinlik, verimlilik ve kalitenin arttırılmasını sağlamaya karşın olarak şekillendirilecek ve sadeleştirilecek. Kamuda risk yönetimi uygulamaları yaygınlaştırılacak. 

Bütçe gelirlerine ilişkin temel esaslar
Halk kazanç politikaları, 2019 yılında gerekli parasal alanın temini suretiyle makroekonomik dengeleme sürecinin desteklenmesi; 2020-2021 dönemlerinde ise millet harcamaları için ihtiyaç duyulan finansmanın sağlanması, sosyo-ekonomik yeniden yapılanma ve adaletin desteklenmesi, ekonominin uluslararası düzeyde rekabet gücünün artırılması ve yurt içi tasarruflara katkı maddesi sağlanması hedefleri doğrultusunda yürütülecek. 

“Lüks ya da ithal yoğunluğu yüksek ürünler tespit edilerek bunlara ilişkin vergisel düzenlemeler yapılacak”
Gelir politikaları; ödenti adaletini geliştirme, ödenti tabanını genişletme, vergiye gönüllü uyumu arttırma, belirtilmiş ekonomiye geçişi hızlandırma ile inceleme ve kontrol kapasitesini kuvvetlendirme amaçlarına uygun bir şekilde kararlılık ve öngörülebilirlik temelinde yürütülecek. Vergisel teşvikler gözden geçirilecek. Lüks ya da ithal yoğunluğu yüksek ürünler tespit edilerek bunlara ilişkin vergisel düzenlemeler yapılacak. Yerel yönetimlerin öz kaynak oluşturma kapasiteleri geliştirilecek, böylece genel bütçeye olan bağlılıkları azaltılacak. 

Merkezi yönetim bütçe dengesi
Orta Vadeli Parasal Plana tarafından merkezi yönetim bütçe açığının GSYH’ye oranı 2019 yılında yüzde 1,8, 2020 yılında yüzde 1,9 olarak gerçekleşeceği öngörülürken bu oranın 2021 yılında yüzde 1,7’ye düşeceği varsayım ediliyor. Orta Vadeli Mali Plan döneminde, faiz dışı fazlanın GSYH’ye oranının 2019 yılında yüzde 0,8 olacağı, 2020 ve 2021 yıllarında ise yüzde 1 ve yüzde 1,3 olarak gerçekleşeceği öngörülüyor. 

Merkezi idare bütçe giderleri
Hesaplı derecelendirme bazında merkezi idare bütçe giderlerinin GSYH’ye oranının 2019 ve 2020 yıllarında yüzde 21,6 olması öngörülürken bu oranın 2021 yılında 21,4’e düşeceği tahmin ediliyor. 

Bütçe teklifleri 15 Ekim 2018 tarihine kadar Define ve Maliye Bakanlığına verilecek
Genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri ile özel bütçeli idareler, Bütçe Çağrısı ve Eski Bütçe Hazırlama Rehberi ile Yatırım Genelgesi ve Yatırım Programı Hazırlama Rehberindeki ve usuller çerçevesinde 2019, 2020 ve 2021 yıllarına ilişkin bütçe tekliflerini hazırlayarak, 15 Ekim 2018 tarihine dek kesinleşen bütçe tekliflerini Define ve Maliye Bakanlığına öneri edecek.  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: