• DOLAR
  5,4633
  % 0,32
 • EURO
  6,1943
  % 0,39
 • ALTIN
  229,0641
  % 0,14
 • BIST
  104.595
  % 1,25
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Orta Vadeli Finansal Plana onay

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Orta Vadeli Finansal Plana onay

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan Cumhurbaşkanı kararında, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan Orta Vadeli Parasal Plan’ın (2019-2021) 5018 sayılı Ulus Parasal Yönetimi ve Denetleme Kanunun 16’ncı maddesi uyarınca onaylandığı belirtildi.

2019 ile 2021 yıllarını kapsayacak olan Plan’a kadar, bu dönemde ekonomi politikasının esas amacı kısa vadede fiyat istikrarının ve parasal istikrarın bitmiş tesis edilmesi ekonomide dengelenmenin ve bütçe disiplininin her tarafta sağlanması, orta vadede sürdürülebilir büyüme ve adaletli paylaşıma karşın idareli değişimin gerçekleşmesi olacak. 

Finansal Plan döneminde maliye politikasının esas hedefi merkezi yönetim bütçesi kapsamındaki mülk ve hizmet, anapara, cari transfer ve faiz giderlerinin azaltılması ve gelirlerin arttırılması olacak. 2019-2021 döneminde sıkı para ve maliye politikaları benzeşen güdüm içerisinde yürütülecek. 

“Tasarruf ve Kazanç Mutasyon Programı ile ulus maliyesinde daimi iyileştirmeler sağlanacaktır”
Plan’da, halk kaynakların bereketli kullanılması, maliyetlerin ve harcamaların azaltılması nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde Halk Maliyesi Başkalaşım ve Değişim Ofisi’nin kurulacağının altı çizilerek, “Bu ofis tarafından hazırlanacak ve takibi yapılacak Tasarruf ve Kazanç Dönüşüm Programı ile millet maliyesinde daimi iyileştirmeler sağlanacaktır” denildi. 

“Ulus idareleri, çok yıllı bütçeleme anlayışına uygun şekilde 2019, 2020 ve 2021 için bütçe tekliflerini sunacaklardır”

Plan’da, 2019-2021 dönemi merkezi idare bütçesinin hazırlığına esas teşkil edecek esas makroekonomik göstergeler, kazanç ve gider tahminleri, niyet bütçe açığı ve açık finansmanı ile genel ve özel bütçeli idarelerin ödenek önerge tavanlarına Mali Plan içinde yer verildiği belirtilerek, halk idarelerinin Orta Vadeli Program (OVP) ile Orta Vadeli Mali Plan’da bulunan politika önceliklerini, makroekonomik göstergeleri ve ödenek tavanlarını başlıca elde etmek suretiyle fazla yıllı bütçeleme anlayışına uygun bir şekilde kendi kurumsal önceliklerini belirleyerek 2019, 2020 ve 2021 için bütçe tekliflerini sunacakları açıklama edildi. 

“OVP’de öngörülen makroekonomik göstergeler başlıca alınacak”
2019-2021 dönemi merkezi yönetim bütçesi kazanç ve gider tahminlerinin belirlenmesinde Orta Vadeli Program’da öngörülen makroekonomik göstergeler alınırken, 2019, 2020 ve 2021 yılları için sunulacak bütçe tekliflerinde de söz konusu göstergeler esas alınacak. 

Bütçe giderlerine ilişkin esas politikalar
Millet kaynaklarının kullanımının etkinliğini peşine düşüp takip etmeyi kolaylaştıracak, şeffaflığı ve hesap verilebilirliği arttıracak program bazlı, performans esaslı bütçeleme hayata geçirilecek. Kaynak kullanımında etkinliği arttırmak ve hesap verebilirliği güçlendirmek amacıyla, millet harcamalarına ilişkin karar alma süreçlerinde halk kaynağının karşılığının en iyi şekilde alınmasına karşın araştırmalar yapılacak. Halk kurumlarında vasıta kullanımında maliyet faaliyet analizleri yapılarak tasarruf sağlamaya karşın gerekli tedbirler alınacak. 

Sıhhat harcamalarının azaltılması için önleyici sağlık durumu hizmetleri geliştirilecek. İhalesi yapılmamış ve ihalesi yapılmış ama başlanmamış projeler askıya alınacak. İstihdam ile düzenli eğitim planlaması yapılacak. Tarım sektöründe bahşedilen destekler, imalatçı geliri, tüketici refahı ile üretimde faaliyet, verimlilik ve kalitenin arttırılmasını sağlamaya karşın olarak şekillendirilecek ve sadeleştirilecek. Kamuda tehlike yönetimi uygulamaları yaygınlaştırılacak. 

Bütçe gelirlerine ilişkin esas esaslar
Millet gelir politikaları, 2019 yılında zorunlu parasal alanın temini suretiyle makroekonomik dengeleme sürecinin desteklenmesi; 2020-2021 dönemlerinde ise kamu harcamaları için ihtiyaç duyulan finansmanın sağlanması, sosyo-ekonomik kalkınma ve adaletin desteklenmesi, ekonominin milletlerarası düzeyde rekabet gücünün artırılması ve yurt içi tasarruflara katkı maddesi sağlanması hedefleri doğrultusunda yürütülecek. 

“Lüks veya ithal yoğunluğu yüksek ürünler saptama edilerek bunlara ilişkin vergisel düzenlemeler yapılacak”
Gelir politikaları; aidat adaletini geliştirme, vergi tabanını genişletme, vergiye gönüllü uyumu arttırma, belirli ekonomiye geçişi hızlandırma ile tahlil ve yoklama kapasitesini güçlendirme amaçlarına uygun bir şekilde kararlılık ve öngörülebilirlik temelinde yürütülecek. Vergisel teşvikler gözden geçirilecek. Lüks ya da ithal yoğunluğu yüksek ürünler tespit edilerek bunlara ilişkin vergisel düzenlemeler yapılacak. Lokal yönetimlerin öz kaynak oluşturma kapasiteleri geliştirilecek, böylece genel bütçeye olan bağlılıkları azaltılacak. 

Merkezi yönetim bütçe dengesi
Orta Vadeli Parasal Plana göre merkezi yönetim bütçe açığının GSYH’ye oranı 2019 yılında yüzde 1,8, 2020 yılında yüzde 1,9 olarak gerçekleşeceği öngörülürken bu oranın 2021 yılında yüzde 1,7’ye düşeceği varsayım ediliyor. Orta Vadeli Parasal Plan döneminde, faiz dışı fazlanın GSYH’ye oranının 2019 yılında yüzde 0,8 olacağı, 2020 ve 2021 yıllarında ise yüzde 1 ve yüzde 1,3 olarak gerçekleşeceği öngörülüyor. 

Merkezi yönetim bütçe giderleri
Hesaplı derecelendirme bazında merkezi yönetim bütçe giderlerinin GSYH’ye oranının 2019 ve 2020 yıllarında yüzde 21,6 olması öngörülürken bu oranın 2021 yılında 21,4’e düşeceği varsayım ediliyor. 

Bütçe teklifleri 15 Ekim 2018 tarihine kadar Define ve Maliye Bakanlığına verilecek
Genel bütçe kapsamındaki halk idareleri ile özel bütçeli idareler, Bütçe Çağrısı ve Eski Bütçe Hazırlama Rehberi ile Yatırım Genelgesi ve Yatırım Programı Hazırlama Rehberindeki ve usuller çerçevesinde 2019, 2020 ve 2021 yıllarına ilişkin bütçe tekliflerini hazırlayarak, 15 Ekim 2018 tarihine değin kesinleşen bütçe tekliflerini Hazine ve Maliye Bakanlığına teklif edecek.  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: