• DOLAR
  5,3075
  % 0,54
 • EURO
  6,0078
  % 0,72
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli mesajlar

Programda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Erciyes Üniversitemizin öğrencilerine ve akademik personele yeni akademik yılda başarılar diliyorum. Bugün Kayseri’de gerçekten dolu batmış bir gün yaşıyoruz. Kayseri sanayi ve ticarette ülkemizin lokomotif şehirlerinden birisidir. Hayırseverlerin eserleri ve halk yatırımları ile şehrimiz kalkınmaya bundan sonrada inşallah devam edecektir.

Üniversitelerin takviye olmadığı kalkınmanın hedefine ulaşması muhtemel değildi. Milletin dertlerinden kopuk bir üniversitesinin ne öğrencisine nede topluma bir faydası olur. Üniversite sanayi işbirliği örneğinin sarf edildiği en hoş yerlerden birisi Erciyes Üniversitesidir. Üniversitemizin de destekleriyle Kayseri sanayisi Anadolu kaplanları hikayesine imza atmıştır. Erciyes Üniversitemizin kalitesi sadece ülkemizde değil dünyada da iyi biliniyor. Erciyes Üniversitesi’ne ait binaların birçok hayırseverler göre yapılır. Kayserili kardeşlerimiz Erciyes Üniversitesi’ne bizim diyerek sahip çıktı. Bu şekilde Erciyes Üniversitesi ülkemizin büyük kazanımlarından birisi oldu. Bu vesile ile Erciyes Üniversitesi’nin büyümesine katkıda yer alan hayırseverlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

’16 yıl önce öğrencilerimize 45 liracık burs veriliyordu’

Ülke olarak son 16 yılda koskocoman değişim yaşandığını belirten Erdoğan, “Ülkemizin standartlarında da koskocoman başarılara imza attık. 76 üniversiteden aldığımız üniversite sayısını 206’ya çıkarttık. 1 milyon 656 milyon olan öğrenci sayımızı 7 milyon 616 bine ulaştırdık. Hocalarımızda kendi değerlerini eserleri olan öğrencileriyle yükseltecektir. Öğrencilerimize 16 yıl önce burs kredi olarak 45 liracık veriliyordu. 1 Ocak’tan itibaren 500 lira vereceğiz. Yüksek lisans öğrencilerine 1000 lira, doktora öğrencilerine ise bin 500 lira vereceğiz. Ana büyük başkalaşım üniversitelerin rolü ve konumunda yaşanmıştır. Ülkemizde üniversiteler yasaklarla, çatışmalarla veya kapılarda gözyaşı döken başörtülü kardeşlerimizle anılıyordu. Benzer şehirden gelmiş gençler bir zaman daha sonra siyasi kamplaşmanın kurbanı oldu. Biz üniversiteyi öğrencinin ayağına götürdük. Şuan 81 ilimizde üniversite var” dedi.

Geçmiş dönemde üniversitelerde başörtüsü sıkıntısı olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siz uzaya füze gönderdiniz de başörtüsüne mi takıldınız? Bu nasıl tavırdır. Bir baba olarak benim bunu kabullenmem muhtemel değil. Buradaki hocalarımızın o tedirgin dönemlere şahit olduklarını düşünüyorum. Keza mesleğin onurunu koruyan akademisyenlerimiz keza kapı önlerinde gözyaşı döken yavrularımız tarihe karışmıştır. Ben başörtüsü nedeniyle ülkemde okuyamadı dediğimde bana ‘Senin ülken Müslüman yok mi?’ dediler. Ben de ‘Halkım Müslüman’ dedim. Başka bir şey diyemedim” ifadelerini kullandı.

‘Hiçbir medeni devlet terörün üniversitelerde mayalanmasına müsaade etmez’

Son 16 yılda üniversitelerin gelişiminde kayda değer adımlar attıklarını gösteren Erdoğan, “Politikalarımızı yerden yere vuran çevrelerin diğer çevrelere tek bir eleştirileri yoktur. Bunların varoluş gayesi ait oldukları planların tetikçiliğini yapmaktır. Türk üniversitelerinin en serbest ve zinde dönemi yaşadıklarını iyi biliyoruz. Hiçbir uygar devlet terörün üniversitelerde mayalanmasına müsaade etmez. Terör savunuculuğunu devletin kendine sağladığı imkanlarla gerçekleştirmek kimsenin haddine değildir. Bizim anlayışımıza kadar üniversiteler evrensel kavrayış taşımalıdır. Biz her alanda olduğu gibi üniversitelerde tek tipçiliğe karşıyız. Türkiye’nin tüm renkleri, zenginlikleri üniversitelerimizde olmalıdır. Terörü kutsamadığı sürece ne dek aykırı olursa olsun üniversitelerde kendilerine yer vardır, yer olmalıdır” diye konuştu.

Suriye’de terör konusunda sınır ötesi operasyonlarına devam edildiğini gösteren Erdoğan, “Masayı ve araziyi kimseye asla bırakmadık. Standartları belirleyen, bilgiyi üreten, peşine düşüp takip edilen bir ülke olmak durumundayız. Üniversitelerin adını bilim ve sanatla duyulmasını istiyorum” dedi.

Programda hem, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a üniversite kadar ‘fahri doktora’ unvanı verildi.

Sabancı Kültür Sitesi’nde düzenlenen programa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hak Bakanı Abdulhamit Gül, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Vali Süleyman Kamçı, AK Parti Lokal Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu ile AK Parti Kayseri milletvekilleri Mustafa Elitaş, Taner Yıldız, Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış ve akademisyenler katıldı.

öne çıkan haberler

Görünce elbiseleriyle suya girdiler

Cengiz Ünder için rekor vergi!

Whatsapp’taki risk Türkiye’ye sıçradı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: