• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Macaristan dönüşü önemli açıklamalar: CHP’nin meslek bankası üstünde hakkı değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Macaristan dönüşü önemli açıklamalar: CHP’nin meslek bankası üstünde hakkı değil

İttifak konusunu da değerlendiren Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bugün bir araya gelebileceğini söyledi.

Macaristan’a 2 jurnal ziyaret gerçekleştiren Erdoğan dönüş yolunda medya yöneticilerinin sorularını cevaplandırdı. Erdoğan’ın sorulara verdiği cevaplar şöyle.

KONSOLUSLUKTA KAMERA OLMAMASI OLASI MÜ?

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili yeni bilgiler var mı? Sizden bu konuda bir değerleme alabilir miyiz?

Olayı bütün boyutlarıyla araştırıyoruz. Bizim ülkemizde eğilim etmiş bir hadise. Böyle bir hadiseyle ilgili olarak bizim gürültüsüz kalmamız olasi değil. Çünkü sıradan bir olay değil. Kaşıkçı enerjik bir ailenin evladı. Uluslararası bir köşe yazarı özelliği var ve bir Türk kızıyla evlenme arifesinde böyle bir şey yaşıyor. Düğün muameleleriyle ilgili başkonsolosluğa müracaatında yaşanıyor bu durum. Ben, daha birincil gün durum duyulur duyulmaz, ayın 2’sinde arkadaşlara talimatı verdim. Lüzum Hak Bakanlığımızla, Dışişleri Bakanlığımızla -bu işin umulan bir Viyana Sözleşmesi boyutu var- hemen olayla ilgilenmeye başladık. Güvenlik boyutuyla, istihbarat boyutuyla, her boyutuyla bu işi ele aldık. An be lahza sürekli bunun takibi yapıldı. Türkiye’ye girişler, çıkışlar vs. dahil gereken her şeye mercek altına alındı. Bir başkonsoloslukta, bir büyükelçilikte kamera sistemlerinin olmaması mümkün mü? Olayın eğilim ettiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda kamera sistemlerinin olmaması muhtemel müdür? Yani buradan bir kuş uçsa, buradan bir sivri sinek çıksa bu sistemler bunu yakalar ama onlarda bu sistemlerin en ileri dereceleri vardır. Tabii yurda dönünce ayrıntılı bilgileri alacağız ama, Viyana Sözleşmesi’ne tarafından de adımlar atıldı. Başkonsolosluğa girilip gerekli çalışmaların yapılabileceği noktasında dönüşler alındı. Bu dönüşler alındıktan daha sonra da lüzum yargımız, gerek emniyetimiz, Dışişleri Bakanlığımızın yetkilileri, istihbaratımız şu anda çalışmalarına devam ediyor. derhal tahminler üzerine değerleme yapmam dürüst olmaz. Lakin endişelerimiz var. Bizim bu endişelerimizi ABD’nin de benzer şekilde telaffuz ettiğini görüyoruz. Lüzum Sayın Trump’ın lüzum Pompeo’nun gerek Pence’in… Tümü de bu olaydan duydukları endişeyi anlatıyorlar. Başlıca değerlendirmeyi yapmak için yürütülen araştırmalar neticesinde tablonun netleşmesini ummak lüzumlu. Bulgular, belgeler elimize geçtikten sonradan, biz de gerekli değerlendirmeyi kuşkusuz yapacağız. Fakat endişeliyiz.

YAPILMASI GEREKEN HER ŞEY YAPILACAK

*Herhangi bir temas oldu mu sizinle? Bunun aynı zamanda Türkiye’ye karşın bir operasyon da olabileceği belirli ülkeler tarafından ifade ediliyor, bu görüşe katılır mısınız? dahası bu olay Türkiye Suudi Arabistan ilişkilerini başka bir noktaya getirir mi? Grup toplantılarında sınır dışı edilmesi gibi bir çağrı vardı ana muhalefet partisinin, ne dersiniz?

Dediğim gibi, gereken neyse zaten yapılıyor. Türkiye’yi ana muhalefet idare etmiyor, onlar önce kendi işlerine baksınlar. Bizdeki belli başlı muhalefetin bu ülkeyi emin yerlere şikayet etmekten diğer özelliği değil. Onlar, ekonomide Türkiye’yi nasıl daha güç duruma sokacaklarının derdindeler. Ekonominin e’sinden anlamayanlar ekonomiyle ilgili konuşuyorlar. Türkiye’yi 16 yılda nereden nereye getirdiğimizi görmüyorlar. Bunlar bakar kör. Bunları görmüyorlar, konuşuyorlar. Türkiye 36 milyar dolar ihracattan bugün 165 milyar dolar ihracata ulaşmış, adam bunu görmüyor. Bunu görmeyecek değin bakar âmâ bunlar. Bunlar diplomasiden de anlamıyorlar. Netice itibarıyla, İstanbul’daki durum, anlattığım gibi, tüm boyutlarıyla soruşturuluyor. Devletimizin ilgili birimleri, birbiriyle istişare halinde, yapılması gereken her şeyi yapacaktır.

MÜNBİÇ’TE GEÇ KALMA VAR AMA ADAMAKILLI ÖLMÜŞ DEĞIL

*Gözler tekrar Münbiç’e çevrilmiş durumda. Münbiç’te de Amerikalılarla ortak eğitim çalışlarının başlaması acaba önümüzdeki günlere dair bir fazla sürecin de başlaması biçiminde değerlendirilebilir mi?

Dışişleri Bakanımız Mevlüt Bey de burada. Münbiç meselesinde bir gecikme var. Ortak eğitim başlıyor. Hem YPG sonrasında Münbiç’i yönetecek şahısların seçimiyle ilgili çalışma devam ediyor. Bir gecikme var lakin, adamakilli ölmüş yok. ABD’nin Dışişleri Bakanı Pompeo da Savunma Bakanı Mettis de önümüzdeki günlerde somut adımlar atacaklarını söylüyorlar…

GÜNDEMİMİZDE İSRAİL’E BÜYÜKELÇİ YOLLAMAK YOK

*İsrail basınında, Tel Aviv’le karşılıklı olarak Büyükelçilerin geri gönderileceğine dair haberler çıktı.

Lahza itibarıyla gündemimizde bu cins bir konu değil. İslam İşbirliği Teşkilatı’na başkanlık ettiğimiz bir dönemde Kudüs’le, Filistin’le ilgili gelişmelere duyarsız kalamayız. O yüzden hemen bu süreci hassas bir şekilde götürmemiz lazım.

BRUNSON KARARINA HERKES ALINTI YAPMAK ZORUNDA

*12 Ekim’de sizin ‘ilişkileri karanlık’ değiniz Rahip Brunson’ın davası var. Amerikalılar çok gürültüsüz ve içten gidiyorlar. Eski nobran üsluplarını bir ölçüde terk etmiş gözüküyorlar ama yüksek bir beklenti içerisindeler.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olması nedeniyle, ben yargıya müdahale edecek konumda değilim. Ben, demokratik bir cumhuriyet olan, bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanıyım. Dolayısıyla adalet ne karar verirse, o karara adapte etmek zorundayım. O işin muhatabı olanlar da hak kararına uymak zorundadırlar. Durum budur.

BEN TEK BAYRAK DEMEDİM ANCAK ZATEN

Kızılcahamam’daki konuşmanızda İnönü ile gösterdiğiniz fotoğrafa CHP’den itirazlar geldi. O itirazlara dair yorumunuzu alabilir miyiz?

Evet, o toplantıda İnönü ile ilgili gösterdiğim fotoğrafa CHP’liler itiraz etmişler. Tek bayrak değil de çift bayraklıymış. Ben tek bayrak demedim ama zaten. Gösterdiğim fotoğrafta, zaten tek mi çift mi muhakkak. İki tane çubuk orada gözüküyor. Bir tanesi Amerikan bayrağı. Bu da ortada. Derhal çıkarmışlar tersinden gösteriyorlar lakin yine de gizleyememişler. Çünkü mızrak çuvala sığmıyor.

CHP’NİN MESLEK BANKASI ÜSTÜNDE HAKKI DEĞIL

*Daha önceki seyahatlerinizden birinde CHP’nin Iş Bankası’yla ilişkisini doğru bulmadığınızdan söz etmiştiniz…

Mesele Meslek Bankası değil. Mesele, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetidir. Kılıçdaroğlu, ‘Oradan bizim kasamıza giren para değil fakat’ diyor. Ben “Senin kasana para giriyor” demiyorum ancak. Biliyorsunuz, mahkeme kararıyla, Türk Dil Kurumu’na ve Türk Tarih Kurumu’na belirli bir temettü geliri aktarılıyor. Ama orada yönetim kuruluna CHP niye dört adam koyuyor? Efendim, idare kurulundaymışlar lakin, hiçbir inisiyatifleri yokmuş. Yönetim kuruluna gireceksin, ama hiçbir inisiyatifin olmayacak. Böyle bir saçmalık olur mu? Şayet inisiyatifleri yahut o dört kişiyi çeksinler o vakit. Biz diyoruz oysa: Buradaki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyeti neyse bu vasiyetin hazineye devrini gerçekleştirelim. Çünkü bu şahıslara ait bir hak değildir. CHP’nin hakkı hiç değildir. Dolayısıyla, MHP’li arkadaşlarla birlikte yapılacak bir yasal düzenlemeyle bu işin yoluna koyulabileceği kanaatindeyim.

Perşembe günü (bugün) Bahçeli ile görüşürüz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin lokal seçimde ittifakla ilgili sorularını da cevapladı. Erdoğan, “Macaristan dönüşü Sayın Bahçeli’yle bir görüşme gerçekleştireceğinizi açıklamıştınız daha önce. Ne bekliyoruz efendim, yerel seçimlerle ittifak konusuyla ilgili?” sorusu üstüne, “Özel Kalemim yarın (dün) büyük ihtimalle Sayın Bahçeli’nin Özel Kalemi ile irtibatı kurar, Perşembe günü (bugün) falan yerinde olursa biz aramızdaki görüşmemizi yaparız. Bu görüşmede son gelişmeleri, ittifaktı şuydu buydu hepsini ele alma fırsatımız olur” dedi.

Erdoğan’dan Macaristan Başbakanı’na önerge: ‘Vişegrad Dörtlüsü’nü ‘Vişegrad Beşlisi’ yapalım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilere Macaristan temaslarını da değerlendirdi. Macaristan’ın Türkiye’nin AB sürecini inanarak desteklediğini söyleyen Erdoğan şöyle konuştu: “Lüzum savunma sanayinde, lüzum turizmde, gerek kültür alanında, her alanda işbirliğimizi artırmaya kararlıyız. Kanunsuz göç ve terörle uğraş konularında işbirliği içerisindeyiz. Üçüncü ülkelere oysa ilk olarak Afrika konusunda birlikte açılmayı istek ettiklerini açıklama ettiler… Bu konuda bizim de zaten bazı hazırlıklarımız var… Ilgi Çekici bir şeyi de Orban şöyle açıklama etti; basın toplantısında onu zaten duydunuz, ‘Moskova-Berlin-Ankara, böyle bir üçgendeyiz’ dedi. Bu natürel anlamlıydı. Dolayısıyla bizim görüşmelerimizde en manâlı üstünde durduğumuz konu, Vişegrad Dörtlüsünü (Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya) gelin Vişegrad Beşlisi yapalım dedik. Onun üstüne çalışma sözü verdi. ‘Slovakya tamam’ dedi. ‘Merkel’i zaten sen biliyorsun’ dedi. ‘Bunu da bu şekilde çözeriz’ dedik. Vişegrad Beşlisi gibi bir yaradılış gerçekleşirse natürel çok çok kayda değer olacak.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan’ın FETÖ konusundaki tavrını da övdü. Erdoğan şunları söyledi: “15 Temmuz’da ülkemize fazla açık ve zinde desteğini Sayın Viktor (Macaristan Başbakanı Viktor Orban) hemencecik ortaya koyan bir arkadaşımızdı… FETÖ’nün burada mektep ve ticaretle ilgili dört yeri var. Bu dört yerle alakalı olarak kendisiyle konuştuk, bilgileri de kendilerine aktardık. Gereğini yapacağını söyledi; ‘Üzerlerine gidiyorum’ dedi.”

“Politika kurullarını tek tek toplayacağım”

Erdoğan, önceki gün üyeleri açıklanan Politika Kurullarının nasıl çalışacağına ilişkin bir soru üstüne, “Arkadaşlarımızı, konu başlıklarına tarafından her kurulu tek tek toplayacağım. Bu kurullarla toplantılarımızı yaptıktan sonra, başkan vekillerimizle birlikte artık kurullar çalışmaya başlayacak” dedi. Erdoğan, “Kurulların egzersiz takvimini de zaman zaman, vekillerim belirleyecekler. Biliyorsunuz, bunlar daimi üye olarak çalışmayacak. Başkan vekillerimiz onlarla haftalık olur, aylık olur, bir araya gelecek. Çankaya köşkünde bu arkadaşlarımız çalışmalarını yürütecek” diye konuştu.  

Türkiye Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: