• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Cemal Kaşıkçı Açıklaması: Gürültüsüz Kalmamız Olası Değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Cemal Kaşıkçı Açıklaması: Gürültüsüz Kalmamız Olası Değil

Macaristan’a yaptığı devlete ait ziyaretten dönerken uçakta gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başkan Recep Tayyip Erdoğan, gündeme ilişkin kayda değer talimatlar yaptı.

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten daha sonra yeniden haber alınamayan Cemal Kaşıkçı’yla ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “Bizim ülkemizde cereyan etmiş bu hadiseyle ilgili sessiz kalmamız olası değil” dedi.

Erdoğan’ın değerlendirmeleri şöyle:

“ENDİŞELERİMİZ VAR”

Basmakalıp bir olay yok. Kaşıkçı güçlü bir ailenin evladı. Milletlerarası bir köşe yazarı özelliği var ve bir Türk kızıyla evlenme arifesinde böyle bir şey yaşıyor. Ben, daha birincil gün olay duyulur duyulmaz, arkadaşlara talimatı verdim. An be lahza kesintisiz bunun takibi yapıldı. Türkiye’ye girişler, çıkışlar vs. dâhil gereken her şey mercek altına alındı. Olayın eğilim ettiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda kamera sistemlerinin olmaması olası müdür? Yani buradan bir kuş uçsa, buradan bir sivrisinek çıksa bu sistemler yakalar ki, onlarda bu sistemlerin en ileri dereceleri vardır. Viyana Sözleşmesi’ne göre de adımlar atıldı. derhal araştırmalar devam ediyor. Endişelerimiz var. Bizim bu endişelerimizi ABD’nin de benzer şekilde telaffuz ettiğini görüyoruz. Gerek Sayın Trump’ın gerek Pompeo’nun gerek Pence’in… Hepsi de bu olaydan duydukları endişeyi anlatıyorlar.Asıl değerlendirmeyi yerine getirmek için yürütülen araştırmalar neticesinde tablonun netleşmesini beklemek gerekli.”

“MUHALEFET İŞİNE BAKSIN”

Erdoğan, CHP’den gelen Kaşıkçı olayıyla ilgili açıklamalar için de, “Türkiye’yi ana muhalefet yöneticilik etmiyor, onlar kendi işlerine baksın” dedi.

Erdoğan, “Atatürk’ün vasiyetinin Hazine’ye devrini gerçekleştirelim. Bu şahıslara ait bir yargı değildir. CHP’nin hiç değildir” dedi.

Başkan Erdoğan, Türkiye Iş Bankası’ndaki CHP hisselerinin MHP ile birlikte TBMM’de yapılacak hukuki bir düzenleme sonucu Hazine’ye devrini gerçekleştirmeyi düşündüklerini açıkladı. Erdoğan, Atatürk hisselerinin şahıslara ve CHP’ye ait bir yargı olmadığını söyledi.

“BÖYLE BİR SAÇMALIK OLUR MU?”

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

“Mesele Iş Bankası değil. Mesele, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetidir. Kılıçdaroğlu, ‘Oradan bizim kasamıza giren para değil fakat’ diyor. Ben ‘Senin kasana para giriyor’ demiyorum ama. Biliyorsunuz, duruşma kararıyla, Türk Dil Kurumu’na ve Türk Tarih Kurumu’na belirtilmiş bir temettü geliri aktarılıyor. Lakin orada Yönetim Kurulu’na CHP niye dört adam koyuyor? Efendim, yönetim kurulundaymışlar ama hiçbir inisiyatifleri yokmuş. Yönetim Kurulu’na gireceksin, fakat hiçbir inisiyatifin olmayacak. Böyle bir saçmalık olur mu? Olur Ya inisiyatifleri yoksa o dört kişiyi çeksinler o süre.

“MHP’YLE BİRLİKTE YAPARIZ”

Biz diyoruz oysa: Buradaki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyeti neyse bu vasiyetin Hazine’ye devrini gerçekleştirelim. Çünkü bu şahıslara ait bir adalet değildir. CHP’nin hakkı hiç değildir. MHP’li arkadaşlarla birlikte yapılacak bir hukuki düzenlemeyle yoluna koyulabileceği kanaatindeyim.”

“MÜNBİÇ’TE FIZIKSEL ADIM GELECEK”

“Dışişleri Bakanımız Mevlüt Bey de burada. Münbiç meselesinde bir geç kalma var. Müşterek eğitim başlıyor. Keza YPG ardından Münbiç’i yönetecek kişilerin seçimiyle ilgili alıştırma devam ediyor.

Bir gecikme var, lakin iyice ölmüş yok. ABD’nin Dışişleri Bakanı Pompeo da Savunma Bakanı Mattis de önümüzdeki günlerde maddi adımlar atacaklarını söylüyorlar.”

“FİLİSTİN’E DUYARSIZ KALAMAYIZ”

“An itibarıyla gündemimizde Tel Aviv’le müşterek olarak büyükelçilerin geri gönderilmesi gibi bir konu değil. İslam İşbirliği Teşkilatı’na başkanlık ettiğimiz bir dönemde Kudüs’le, Filistin’le ilgili gelişmelere duyarsız kalamayız. O yüzden acilen bu süreci hassas bir şekilde götürmemiz lazım.”

“BRUNSON KARARINA HERKES UYACAK”

“Türkiye’nin hukuk devleti olması sebebiyle, yargıya müdahale edecek konumda değilim. Ben, bir hukuk devletinin Cumhurbaşkanıyım. Brunson’la ilgili olarak hak ne karar verirse, o karara adapte etmek zorundayım. O işin muhatabı olanlar da hak kararına adapte etmek zorundadırlar.”

“BAHÇELİ’YLE GÖRÜŞECEĞİM”

“Özel Kalemim yarın (bügün) büyük ihtimalle MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin Özel Kalemi ile irtibatı kurar, perşembe falan yerinde olursa biz aramızdaki görüşmemizi yaparız. Bu görüşmede son gelişmeleri, ittifaktı şuydu buydu hepsini ele alma fırsatımız olur.”

“ANA MUHALEFET BAKAR ÂM”

Bizdeki ana muhalefetin bu ülkeyi belirli yerlere şikâyet etmekten başka özelliği yok. Onlar, ekonomide Türkiye’yi nasıl daha zorlama duruma sokacaklarının derdindeler. Ekonominin e’sinden anlamayanlar, ekonomiyle ilgili konuşuyorlar. Türkiye’yi 16 yılda nereden nereye getirdiğimizi görmüyorlar. Bunlar bakar kör. Bunları görmüyorlar, konuşuyorlar. Türkiye 36 milyar dolar ihracattan bugün 165 milyar dolar ihracata ulaşmış, adam bunu görmüyor. Bunu görmeyecek değin bakar âmâ bunlar. Bunlar diplomasiden de anlamıyorlar. Netice itibarıyla, İstanbul’daki olay, anlattığım gibi tüm boyutlarıyla soruşturuluyor. Devletimizin ilgili birimleri, birbiriyle istişare halinde, yapılması gereken her şeyi yapacaktır.

“CHP, FOTOĞRAFI ÇARPITTI”

“Kızılcahamam’daki toplantıda İnönü’yle ilgili gösterdiğim fotoğrafa CHP’liler itiraz etmişler. Tek sancak değil de çift bayraklıymış. Ben tek bayrak demedim ancak zaten. Gösterdiğim fotoğrafta, zaten tek mi çift mi belirli. İki tane çubuk orada gözüküyor. Bir her birine Amerikan bayrağı. Bu da apaçık. Hemen çıkarmışlar tersinden gösteriyorlar ama gerçi gizleyememişler. Çünkü mızrak çuvala sığmıyor.”

AFRİKA’YA IKI TARAFLI AÇILIM

“Macaristan’la gerek savunma sanayiinde, lüzum turizm, gerek kültür gibi her alanda işbirliğimizi artırmaya kararlıyız. Yasadışı göç ve terörle çaba konularında işbirliği içerisindeyiz. Üçüncü ülkelere -ama ilk olarak Afrika-konusunda birlikte açılmayı istek ettiklerini ifade ettiler. Afrika şiddet bir yer, bereketli bir yer. Tabii on yıllarca sömürülmüş bir yer. Yeraltı zenginlikleri var bu insanların. Altın madeniydi, bakır madeniydi, kromdu, platindi, fosfattı… Hepsine onlar da varız diyorlar.”

AVRUPA’DA YENİ OLUŞUM

“Ilgi Çekici bir konuyu Orban şöyle açıklama etti: Moskova-Berlin-Ankara, böyle bir üçgendeyiz, dedi. Bu tabii anlamlıydı. Dolayısıyla bizim görüşmelerimizde en manâlı üzerinde durduğumuz konu, ‘Vişegrad Dörtlüsü’nü gelin Vişegrad Beşlisi yapalım’ dedik. Onun üzerine egzersiz sözü verdi. ‘Slovakya hazır, Merkel’i zaten sen biliyorsun’ dedi. ‘Bunu da bu şekilde çözeriz’ dedik. Vişegrad Beşlisi gibi bir yaradiliş gerçekleşirse natürel çok çok önemli olacak.”

FETÖ’YE KISKAÇ

“FETÖ’nün Macaristan’da okul ve ticaretle ilgili dört yeri var. Bu dört yerle alakalı olarak konuştuk, bilgileri de kendilerine aktardık. Gereğini yapacağını ve üzerlerine gittiklerini söylediler.”

KURULLAR ÇANKAYA’DA

Başkan Erdoğan, önceki gün 76 ismin atandığı politika kurullarıyla ilgili “Politika kurullarını konu başlıklarına kadar bir bir toplayacağım. Bu kurullarla toplantılarımızı yaptıktan daha sonra, başkan vekillerimizle birlikte bundan böyle kurullar çalışmaya başlayacak. Kurulların çalışma takvimini de zaman zaman, vekillerim belirleyecekler. Biliyorsunuz, bunlar daimi üye olarak çalışmayacak. Başkan vekillerimiz onlarla haftalık olur, aylık olur, bir araya gelecek. Çankaya Köşkü’nde bu arkadaşlarımız çalışmalarını yürütecek” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: