• DOLAR
  5,3119
  % 0,54
 • EURO
  6,0254
  % 0,47
 • ALTIN
  229,2715
  % 0,16
 • BIST
  102.415
  % 0,66
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan af teklifiyle ilgili açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan af teklifiyle ilgili açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Insanlar Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Etken ve Cumhuriyet Savcısı Kura Töreni’nde konuştu.

Konuşmasından satır başları:

Hak sistemi ülkemize yakışmayacak şekilde hizmet vermeye çalışıyordu. İzbe binalara mahkum edilmiş bir yargı dünyamız vardı. Mahkemelerde dosya yığılmalarıın önüne geçtik. Bakanlık personel sayısını artırarak mahkemelerin çalışmalarını kolaylaştırdık, adaletin hızlanmasını sağladık. Adalet teşkilatımız FETÖ’nün aldığı kurumların başında geliyor.

15 Temmuz’da yargı içindeki terör örgütü mensuplarının fazla manâlı rolü oldu. Tüm dünyaya göğsümüzü gererek Türkiye’nin demokrasi destanını anlatabiliyorsak, bunu hakim ve savcılarımızın 15 Temmuz’da gösterdiği dirayete borçluyuz. FETÖ’nün yargı teşkilatı içindeki militanlarının da kökünü kazıyoruz. Bunlar virüs ama temizleyeceğiz.  Adalet içinde yasa dışı örgütlenmelere, kamplaşmalara izin vermeyeceğiz.

Egemen ve savcılarımızın gayretleriyle yargı her zamankinden daha enerjik ayla geldi. Davalar daha kısa sürede sonuçlandırılıyor. Milletimizin güveni artan bir şekilde artıyor. Bağlılığı devlete olmayacak, milletine hizmet için çalışmayacak hiç kimseye o çatı aşağı yer yoktur. 1960, 1980 darbeleri, 28 Şubat ve FETÖ gibi örnekler dururken, yargının bir yere irtibatlanmasına göz yumamayız.

Devletin temeline adaleti yerleştiren bir medeniyetin temsilcisiyiz. Adaleti yalnızca devletin yok hayatımızın da merkezine yerleştirmemiz durum.

Bağışlama açıklaması

Her iş gibi yargının da peşinde sağlam bir zihni ve kalbi temel olmak zorundayız. Yargı arayışı kıyamete kadar sürecek bir arayışın adı. Adalet ile gerçeklik, etik, devlet, toplum, kişi, us, zorlama, erdem aralarında ilişki kuran yüzlerce özlü söz var. Bir ülke için vicdanları yaralayan kararlara imza atan eğri bir adalet sisteminin kaybettiği bedel dek ağır bir değerinde yoktur. Bu sorunu çözmeden hiçbir hususun üstesinden gelemeyiz.

Kanunlarımızın uygulamasında milletimizi rahatsız eden hususların bulunduğu bir gerçektir. Son af tartışmaları bu rahatsızlığı daha da artırmıştır. Başat ve savcılarımız tecrübeleriyle, akademisyenlerimiz teorik çalışmalarıyla bu sürece katkı verecektir. Nihai tasarruf Meclisimize aittir.

Arkadaşlarıma bağışlama tartışmasıyla uğraşmak yerine içeriği mahşeri vicdana uygun çalıma yapmalarını istedim. 

ABD yönetiminin son zamanlarda ülkemize yönelik tutumları da adaletsizlik örneğidir. 

öne çıkan haberler

İnsan beynine çip

“Cengiz uzayda bile oynar”

Instagram’ın karanlık yüzünü anlattı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: