• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Havalimanının İsminin İstanbul Havalimanı Olduğunu Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Havalimanının İsminin İstanbul Havalimanı Olduğunu Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da yapılan yeni havalimanının açılışında konuştu. Erdoğan, yeni havalimanının adının İstanbul Havalimanı olacağını söyledi. Erdoğan, Atatürk Havaalanı’nın da benzer isimle hizmet vermeyi sürdüreceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Havaalanı’nın açılışında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

“DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALİMANINI AÇIYORUZ”

Değerli misafirler, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Sizlerle burada 2 büyük mutluluğu bugün burada yaşıyoruz. Dünyanın en büyük havalimanını bugün burada açıyoruz. Tüm dünyaya, bölgemize, milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Cumhuriyetimizin 95’inci kuruluş sene dönümünün gururunu daima birlikte yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin 95’inci yılı kutlu olsun.

“BURASI İSTANBUL HAVALİMANI OLARAK İSİMLENDİRİLECEKTİR”

Tabi bir de bugün Endonezya’da düşen uçak olayı var. Endonezya’daki uçakta yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı, ölenlere de Allah’tan rahmet diliyorum. İstanbul, ülkemizin en değerli markasıdır. paha biçilmez bu şehre yaptığımız bu büyük eserin adını İstanbul verdik. Atatürk Havalianı etkinlik verdiği alanlarda Atatürk Havaalanı ismi ile hizmet verecektir. Atatürk Havalimanı’nın kapalı alanlarını ülkemizin en büyük fuar alanı haline getireceğiz. Orası Atatürk Havalimanı, burası İstanbul Havalimanı olarak isimlendirilecektir. İsmi de uğurlu olsun.

“TV’DE KENDİNİ BEĞENEN BİRİSİ ORASI ÇÖKER DİYOR”

Öyle fazla çevrenin bu projenin sonunun gelip gelmeyeceğini merak ettiğini biliyoruz. Buraları iyi bilirim. Buraların kömür sahası olduğu zamanları iyi bilirim. Burayı havaalanı olarak yapalım ama yetmez dedik. Kuzey Otoyolu ile ilgili olarak, devasa çukurları çevre düzenlemesi suretiyle güzel göller haline getireceğiz. Oralardan geçerken yeşili, gölleri görerek aşmak insanlara keyif verecektir. 2011’de yer belirlenip, inşaat başladığında bile tereddütler devam ediyordu. TV’de kendini beğenen birisi orası çöker diyor. Yumuşak arazi diyor. Bu teknolojinin olduğu yerde yumuk arazi mi olur? Buraya çakılan kazıklardan haberin var mı? Finansından, inşaatına dünyada eşine az rastlanır bu eseri sizlerle birlikte açıyoruz. Birincil etabı yılda 90 milyon gezgin kapasitesindedir. Bu kapasite tüm etaplar bitince 150 milyon hatta 200 milyona dek çıkarılabilir.

“HAVALİMANIMIZDAKİ HER BÖLÜM SON TEKNOLOJİYLE TASARLANDI”

“Havalimanımızdaki her birim son teknolojiyle tasarlandı. Alternatifli ulaşım sağlanacaktır. Hava ulaşımı ve güvenliği konusunda da bu projeyle çoğu yeniliğe imza atılacak. Devlete ödenecek kira 32,4 milyar hesaplı büyüklüğü ortaya çıkarıyor.”

“ÜLKEMİZDEKİ HAVALİMANI SAYISINI 56’YA ÇIKARDIK”

“Bu projede herhangi bir define garantisi yoktur. Sembolik bir rakamı açıklayan, 12 yıla bile bile 342 milyon euro dış hat gezgin geliri garanti edilmiştir. Dünyada örnek olacak, yüz akı bir projedir. Bu dev projenin etüdünden inşaatına katkısı olan, halk kurumlarına, bankalara, taşeronlara, firmalara her şeyden öte işçiye teşekkür ediyorum. Coğrafi olarak ülkemiz bilhassa de İstanbul hep stratejik konumda yer almıştır. İstanbul Havalimanı’nın devreye girmesiyle en önemli transit alan haline geldik. Ülke olarak küresel ekonomilerin entegrasyonunda bu havalimanında daha da öteye taşıyoruz. Biz bu havalimanını sadece ülkemize yok, dünyaya büyük bir hizmet olarak görüyoruz. Burası geleceğin dünyasına hitap eden akıllı bir havaalanı olarak hizmet verecektir. Bundan Böyle en önemli aktarma noktası İstanbul olacağı için, kıtalar arasın uçuşların güzergahı da değişecektir. Türkiye geçtiğimiz 16 yılda eğitimden,sağlığa, sağlıktan ulaşıma her alanda büyük yol kat etmiştir. Ülkemizdeki havalimanlarının sayısı tarafından geldiğimizde 26’ydı. 30 ek yaparak sayıyı 56’ya çıkardık. Projeleri devam edenler ilave edildiğinde sayı 64’e çıkacaktır”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: