• DOLAR
  5,2899
  % 0,24
 • EURO
  5,9677
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3228
  % 0,48
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Üniversitelerde tek tipçiliğe karşıyız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Üniversitelerde tek tipçiliğe karşıyız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlenen törende, “Kayseri’de batmış doymuş bir gün yaşadık. Üniversitelerin yardım olmadığı bir yeniden yapılanma hamlesinin hedefine ulaşması mümkün değildir” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Erciyes Üniversitesinin kalitesi yurt dışında da gayet iyi biliniyor. Kent ile kurduğu yakın ilişkinin üniversitemize de ciddi faydaları oldu. Önümüzdeki süreçte üniversitemizin hakiki sektörle geliştirdiği iyi ilişkileri, Kayserili hemşehrilerimizle oluşturduğu gönül bağını geliştireceğine inanıyorum” diyerek şunları söyledi:

“Ülke olarak 16 yılda çok büyük bir değişim yaşadık. Üniversitelerimizin standardında da büyük başarılara imza attık. Şu gerçeği görmemiz lazım, 76 üniversiteden aldığımız bu sayıyı 206’ya çıkardık. Almanya seyahatimde sordum Şansölye 3 milyon üniversite öğrencisi olduğunu söyledi bizim de yaklaşık 8 milyon. Keyfiyette iyi değilsek bile yarın inanıyorum oysa keyfiyette de biz onları yakalayacak ve aşacağız. Bunu hocalarımızla yapacağız. Onun için hocalarımız da kendi değerlerini eserleri olan öğrencileriyle yükseltecektir. 16 sene önce burs olarak 45 TL veriliyordu. Bir lisans öğrencimize 500 TL, yüksek lisansa bin, doktora öğrencilerine 1500 TL vermiş olacağız.

Tüm bu yatırımlar üniversitelerin, öğrencilerin ve ailelerin omzundan büyük bir yükü almıştır. Uzun yıllar üniversiteler öğrenci olayları veya ideolojik dayatmalarla gündeme geliyordu. Kapılarında gözyaşı döken başörtülü kızlarımızla gündeme geliyordu. Bizim öğrenciliğimiz sağ-sol çatışmalarının gamlı dönemine denk geldi. Biz öğrenciye üniversiteyi aratmadık, üniversiteyi öğrencinin ayağına götürdük, en büyük başarımız buradadır. 80 öncesinde sahnelenen oyunun ilk defa başımıza gelmediğini de biliyoruz. 1960 darbesi ile başlayan fena gelenek birçok üniversitemiz tarafından sürdürülmüştür. Bilhassa 28 Şubat döneminde mevcut hükümeti çökertmek için oluşturulan 5’li çeteye kimi profesörlerin verdiği takviye unutulmayacaktır. Destek vermekle kalmamış, yönettikleri üniversitelerini Nazi kamplarına çevirmişlerdir. Üniversiteyi birincilikle tüketen başörtülü kızımıza diplomasını vermedikleri gibi ağzını kapatarak aşağı indirdiler. Neymiş başında başörtüsü varmış. İşte bu ahali bunları affetmedi ve affetmeyecek. Siz uzaya füze gönderdiniz de başörtüsüne mi takıldı? Değişik tarafta birincilikle bitirecek kalkıp da bırakın diplomasını vermeyi tekme tokat sahneden dışarı atacaksınız. Bir baba olarak benim bunu kabullenmem mümkün yok. Buradaki hocalarımızın o sıkıntılı dönemlere ya hoca veya akademisyen olarak şahit olduklarını düşünüyorum. Ben bir siyasetçi olarak benim kızım ülkemde başörtülü olarak okuyamayacak gidip Amerika’da İngiltere’de başörtülü olarak okuyabilecek. Bu ne büyük çelişkidir? Ülkelerine gittiğim süre bana o liderler ‘nasıl olur’ diye sordu. ‘Sizin ülke Müslüman değil mi’ dediler, ‘halkı Müslüman’ diyebildim.

Türk üniversitelerinin tarihlerinin en özgür dönemlerini yaşadıklarını gayet iyi biliyoruz. Hiçbir medeni devlet terörün üniversitelerde mayalanmasına müsaade etmez. Berlin veya Paris’te terör eylemi sırasında hayatını kaybeden teröristleri kutlama törenine rastlamazsınız. Terör savunuculuğunu devletin kendisine sağladığı imkanlarla yerine getirmek kimsenin hakkı ve haddi değildir. Belirli ideolojik kimliklerin emin üniversiteleri esir aldığının farkındayız. Bunların zamanla değişeceğini adımız gibi biliyoruz. Biz her alanda olduğu gibi üniversitelerde de tek tipçiliğe karşıyız. Toplumsal farklılığımızın üniversitelerimize de yansımasına yük veriyoruz. Türkiye’nin tüm zenginlikleri üniversitelerimizde de olmalıdır. Hayatın her alanında başarının anahtarı, sıkıntılar karşı yılmadan hedeflerimiz karşısında yol almaktır. Bahanelere sarılarak galibiyet sağlanmaz. Asıl mesele sorumluluklarımızı yapmak ve zoru kolay kılacak enerjik bir iradeye sahip olmaktır. Biz 16 yılda bunu başardık. Bir an olsun karamsarlığa kapılmadık. Eski Türkiye sevdalılarının menfi propagandalarına kulak asmadık.”
Erciyes Üniversitesi Senatosu kararı ile sağlık durumu yönetimi alanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ‘Fahri Doktora’ verildi.  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: