• DOLAR
  5,3147
  % 0,21
 • EURO
  6,0194
  % 0,26
 • ALTIN
  226,9858
  % 0,14
 • BIST
  101.248
  % -0,47
Cumhurbaşkanı Erdoğan Talimat Verdi, Komandolar Hazır! İlk Hedef Fırat’ın Doğusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Talimat Verdi, Komandolar Hazır! İlk Hedef Fırat’ın Doğusu

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarından sonra Fırat’ın doğusuna muhtemel bir işlem için tüm hazırlıklarını tamamlayan TSK unsurları, ilk kez, teröristleri Münbiç’ten süpürme ve hareket alanımızı genişletme harekatı başlatacak. Türkiye, 90 günlük süreyi hayli aşan Amerika ile Münbiç yol haritası dahilinde ilerlemeye devam edecek. Ilk etapta devriye faaliyetiyle boşaltıldığından belli olunan bölgelerde güvenliğin sağlanması maksatlı askeri sevkiyat gündemde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fırat’ın doğusu için de “Bir gece birden gelebiliriz” diyerek talimatı verdi. Erdoğan’ın talimatı, muhtemel operasyonu yapacak olan komandoların merkezinden vermesi de manâlı bir mesaj taşıyor.

ERDOĞAN: BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat’ın doğusu için, “Sınırımızın dışındaki teröristler de sıcacık uyuyamıyor, biliyorlar ancak bir gece birden gelebiliriz. Fırat’ın doğusundaki terör yuvalarını da darmadağın edeceğiz” demişti. Erdoğan’ın Fırat’ın doğusuna dikkat çekici ettiği yer kayda değer bir mesaj taşıyordu. Erdoğan, daha önce Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekat bölgeleri için kullandığı “bir gece aniden” ifadesini, bölgeye komando harekatı yapacak olan birliğin merkezinden vererek bu konudaki kararlılığı vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, nehrin doğusuna sinyâl etti oysa bu harekatın Fırat Kalkanı Harekat bölgesinden başlatılacak bir genişletme harekatı olarak planlanması siklet kazanıyor.

GENİŞLEME HAREKATI

Fırat Nehrinin batıya uzanan kolu olan Sacu Çayından başlayarak PKK/PYD-YPG’li teröristlere Cerablus ve El Bab istikametinden süpürme harekatı yapılacağı öngörülüyor. Bu doğrultuda da birinci kasıt Münbiç kent merkezi ve Sacu Çayı ile Fırat Nehri arasındaki bölgedeki sızıntıların teröristlerden arındırılması. Münbiç’in denetim altına alınması peşinde da Fırat’ın doğusuyla ilgili taktik çizilecek. Yine genişletme harekatı zarfında Suriye Eşmesi’nden itibaren Süleyman Şah Saygı Karakolu’nun emniyetini sağlayacak tedbirler önceliklendirilerek Fırat’ın doğusundaki terörist unsurlara karşın planlamalar gündeme gelecek.

ABD İLE MUTABAKAT KAPSAMINDA BİR İLERLEYİŞ

Münbiç için düşünülen genişletme ve süpürme harekatı, ABD ile mutabakat çerçevesinde katedilen devriye aşamalarının devamı olacak. Bu doğrultuda bu bölgeye karşın Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekat stratejilerinden ayrı planlamalar gündemde. ABD ile Münbiç mutabakatı zarfında şu belli başlı değin yapılmış olan 59 koordineli/bağımsız devriye faaliyeti ile terörist unsurlardan boşaltıldığı kesinkes saptama edilen bölgelerin güvenlik altına alınması bir zorunluluk. Buralarda güvenliğin sağlanması için de Türk askeri ve tabanca sistemlerinin devriyelerle arınmış alanlara girerek buraları emniyete alması gerekiyor.

FIRAT NEHRİNDEN SIZMAYA KARŞI TEDBIR

TSK, denetim maksadıyla bölgede emniyet sistemini kuracak ve Fırat Kalkanı Harekat Bölgesinden yapılacak bu genişletme faaliyetinde de arınmış bölgelerde görülen terörist her unsur etkisiz ayla getirilecek. Bu harekat da ABD ile mutabakat kapsamında ilerleyecek. Türkiye ve ABD tarafından PKK/PYD unsurlarından boşaltıldığından belli olunan bölgelere muhtemel sızmalara karşı da bu vesile ile tedbir gücenmiş olacak. Tekrar Fırat’ın batısında emniyetin bütün sağlanması için Fırat Nehrinin batıya uzanan kolu olan Sacu Çayı ile Fırat Nehri arasındaki bölge de sızmalara aleyhinde önemli şekilde güçlendirilecek. Türk askeri Fırat Nehrine dayanacak.

(Yeni Şafak)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: