• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Cumhurbaşkanı Erdoğan Erken Emeklilik Tartışmalarına Son Noktayı Koydu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Erken Emeklilik Tartışmalarına Son Noktayı Koydu

Partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde gündemden düşmeyen emeklikte yaşa takılanlar konusunda çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

“Böyle bir yükü ülkenin sırtına yükleyemeyiz” diyen Erdoğan, “Dünyanın hiç bir uygun 38 yaşında emeklilik diye bir tatbik yoktur. 48 yaşında emekli olan bir birey dahi yaklaşık 30 yıl sistemde kalacaktır. Bugün ülkemizde ortalama emeklilik yaşı 52’dir. 20 yıl çalışıp 38 yaşında emekli olan biri 40 sene devletten ücret alacak. Böyle bir başvuru formu olamaz. Bu teklifin takvim maliyeti 750 milyar liraya ulaşıyor. Ekonomide bir idareli kurtuluş savaşı verdiğimiz bir dönemde böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmek gibi bir hakkımız var mı? Ben bunu milletimize soruyorum” ifadesini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları;

“Toplantımızın peşinde yeni başat ve savcılarımızın kura törenine, akşamüzeri de MYK toplantımızı yapacağız. Yarın Moldova’ya gidiyoruz, Cuma günü İzmir’de İlham Aliyev’le bir dizi açılışa katılacağız. Biz çalıştıkça Rabbim bereketini veriyor. Biz gayret ettikçe Rabbim zoru kolay kılıyor. Yorgunluğun, yılgınlığın, tembelliğin yeri yoktur.

“DÜNYANIN HİÇBİR UYGUN BÖYLE BİR UYGULAMA YOK”

Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette bu yol her zaman için açıktır. Ülkemizdeki sosyal emniyet mevzuatına göre emekli yapabilmek için 3 bambaşka hususa bakılması gerekiyor. Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar başlığı aşağıda bu kullanım var. Bu başlık aşağıda bir dernek var. Bu derneğin başındaki kişinin durumu bile sosyal güvenliğin nasıl bir felakete itilmeye çalışıldığının kanıtı. 1992’de sisteme tescil olmuş. Bu bayan eski sistemde 38 yaşında emekli olacaktı. Bu hanımefendi 2022’de 48 yaşında emekli aylığı almaya başlayacak. Sadece emekli maaşı için bu yaşı beklemesi gerekiyor. Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir tatbik yoktur.

“BUNA HİÇBİR ÜLKE DAYANAMAZ”

20 sene çalışıp, 38 yaşında emekli olacak bir kişi 40 yıl çalışmadan ücret ve afiyet sigortası hizmeti alacak demektir. Buna hiçbir ülke dayanamaz. Ortalama insan ömrünün 60 yaşı bulmadığı dönemde 40 yaşında emekli olmanın belki izahı vardı. Ama bugün ülkemizde 78 yaş sıradan ömrü. Bugün ortalama emeklilik yaşı 52’dir. Bu AB’de 65’tir. Türkiye yeni yeni 65 yaş sınırına çıkmaya çalışıyor. Bir emekli tüm alıştırma hayatı baştan başa ödediği primi 6 yılda emekli maaşı olarak geri almaktadır. Sosyal Emniyet Kurumu’nun hesabına tarafından, emeklilikte yaşa takılan denilen gruba 6,2 milyon kişi giriyor. Bunun takvim maliyeti 26 milyar liradır. Toplamda bu sayı 750 milyar lirayı buluyor.

“BU GÜVENLI OLMAYAN ALIŞKANLIĞI BITMIŞ HORTLATMAYALIM”

Bizim böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmek gibi bir hakkımız var mı, milletimize soruyorum. Idareli savaşın verildiği dönemde, bir tarafta fırsatçılar türedi, bir de da bunlar türedi. Böyle bir şey olamaz, buna adalet, adalet denmez. Sosyal güvelik sistemimizi yeni bir batağın içine niye sürükleyelim? Türkiye geçmişte popülist politikalardan fazla çekti, gelin her tarafta bu tehlikeli alışkanlığı hortlatmayalım.

“100 JURNAL İCRAAT PROGRAMI BAŞLATTIK”

Mart 2019’da mahalli idari seçimlerinde de yeni bir hizmet döneminin kapılarını aralayacağız. Biz işbaşına gelir gelmez 3 kademeli program başlattık. 100 jurnal icraat programı başlattık. Türkiye 2002-2013 yılları arasındaki hedefleri aşarak yakalamıştır. 2013 yılında itibaren yaşadığımız sınamalar sebebiyle kimi hedeflerimizin gerisine düştük.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: