• DOLAR
  5,3121
  % 0,63
 • EURO
  6,0105
  % 0,77
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cemal Kaşıkçı Cinayetinin Detaylarını Anlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cemal Kaşıkçı Cinayetinin Detaylarını Anlattı

Parti grubunda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın yakından peşine düşüp takip ettiği Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin detaylarını anlattı.

Açıklamalarının devamında Suudi Arabistan’a bir çağrıda bulunan Erdoğan, “Suudi Arabistan Kralı ilk önce elde etmek üzere üstteki yönetimedir. Durum İstanbul’da olmuştur. Bu 15 + 3 kişinin yargılanmasının İstanbul’da yapılması teklifimdir” dedi.

Erdoğan’ın Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili sözleri;

“Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı için ayrıntılı bir değerleme yapmak istiyorum. Merhum Kaşıkçı’ya rahmet, ailesine, dostlarına başsağlığı diliyorum.

“3 KARAKTER TAKIM TARİFELİ SEFERLE İSTANBUL’A İNİYOR”

Cemal Kaşıkçı 28 Eylül Cuma günü saat 11.50’de evlilik işlemleri için Suudi Arabistan Konsolosluğuna gidiyor. Bu ziyaretin cinayeti işleyen ekibe haber verdiği anlaşılıyor. Konsolosluk görevlilerinden bazılarının ülkelerine gitmeleri, hazırlıkların orada yapıldığına sinyâl ediyor. 1 Ekim’de saat 16.30’da Pazartesi günü 3 kişilik ekip tarifeli seferle İstanbul’a iniyor. bu vesileyle Başkonsolosluktan diğer ekip de Belgrad Ormanı ve Yalova’da keşif çalışmaları yapıyor.

“KAMERA SİSTEMİNDEKİ HARD-DİSK SÖKÜLÜYOR”

2 Ekim’de diğer ekip gelip, otele yerleşiyor. 9 kişilik üçüncü ekip de bir başka otele hareket ediyor. Toplam 15 şahsiyet bu ekip sabah 09.50 ile 11.00 aralarında ayrı olarak gelip buluşuyor. Önce konsolosluğun kamera sistemindeki hard-disk sökülüyor. Cemal Kaşıkçı 11.50’de aranıp randevusu tasdik ediliyor. Kaşıkçı 13.08’de konsolosluğa yayalara ait olarak giriyor. Bu saatten daha sonra da yeniden haber alınamıyor.

“SORUŞTURMA DERİNLEŞTİKÇE ACAYIP BİLGİLER ORTAYA ÇIKTI”

Akşam saat 17.50’de devlete ait makamlara nişanlısı tarafından konsoloslukta zor kullanarak alıkonulduğuna dair dilekçe yapılıyor. İlgili birimler tahkikat başlatıyor. Bölgedeki kameraların incelenmesi sonucu Kaşıkçı’nın çıkmadığı kesinlik kazanıyor. Diplomatik dokunulmazlıkları olduğu için fiili bir operasyon yapılamıyor. Emniyet ve istihabarat birimlerimiz hadiseyi araştırmayı başlarken, savcılığımız da soruşturma açıyor. Araştırma ve soruşturma derinleştikçe çok acayip bilgiler çıkıyor.

“SUUDİ YÖNETİMİ 4 EKİM’DE İDDİALARI REDDEDİYOR”

Cinayetin olduğu günün arefesinde 15 Suudi güvenlikçi, adli tıpçının ülkemize geldiği görülüyor. Şahıslar akşam Türkiye’yi terk ediyor. Kıyafeti, gözlüğü ve sakalıyla Kaşıkçı’ya benzetilmeye çalışılan kişinin gece yarısı Riyad’a hareket ettiği belirleniyor. Suudi yönetimi 4 Ekim’de iddiaları reddediyor, hatta başkonsolos 6 Ekim’de Reuters muhabirini ziyafet ederek lakayt bir havada kendini savunmaya çalışıyor. Emniyet ve istihbarat birimlerimiz çalışmalarını yürüterek yeni belgeler çıkarmaya gayret ediyor. Dışişlerimiz de muhataplarıyla görüştü.

“MESULIYET MAKAMINDAYIZ”

Bazı şeyleri sormak, cevaplarını aramak zorundayız. Bu durum İstanbul’da oluyor. Sorumluluk makamındayız. Öyleyse bunu sorgulamak hakkımız. Sis bulutu ortadan kalktıkça öteki ülkeler de harekete geçti. Biz de sessiz kalmayacağımızı ,her türlü adımı atacağımızı ifade ettik. Hiç kimseyi zan altında bırakmamak için soruşturmanın sonucunu bekledik.

Suudi Arabistan Kralıyla yaptığım görüşmede meseleyi anlattım. Olayı araştırmak üzere kendisinin gönderdiği heyetle yaptığım görüşmeyi ve karşılıklı çalışma grubu oluşturmada mutabık kaldık. Kralın talimatıyla, ekiplerimiz konsoloslukta farklı alanlara yönlendirilmiş araştırmalar yaptı. Konsolosun kifayetsizliğiyle bir takım şeyler söyledim. Başkonsolos 1 gün daha sonra görevinden alındı ve ülkesine döndü.

“AYNI GÜN KRAL İLE BİR TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPTIK”

18 Ekim’de başkonsolosluk binasında çözümleme yapıldı. 19 Ekim’de Suudi Arabistan yönetimi Kaşıkçı’nın konsolosluk binasında öldürüldüğünü kabul etti. Idare namına yapılan açıklamada arbede esnasında öldüğü söylendi. Aynı gün Kral ile bir telefon görüşmesi daha yaptık. Olaya karıştığı belirtilmiş 18 kişinin tutuklandığını bana ifade etti. Verilen listedeki kişilerin olaya karıştıkları tespit edildi. Bu gelişmeler cinayetin kabul edilmesi bakımından önemlidir. 21 Ekim’de Trump ile kapsamlı bir mülâkat yaparak, olayın aydınlatılması konusunda mutabık kaldık.

“BİZ GEREĞİNİ YERİNE GETİRECEĞİZ”

Türkiye olarak bu süreci devlet ciddiyeti, milletlerarası hukuka göre yönettik. Ülkemizi iftira atmak için değişik medyada yoğun bir kampanya yürütüldü. Bu suikast girişimleri bizi gerçekleri arama çalışmalarından geri koyamaz. Burası Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları içerisindedir. Viyana Sözleşmesi de böyle bir kaba cinayetin soruşturulmasını diplomatik muafiyet zırhının altına gizlenmesine izin veremez. Biz gereğini yerine getireceğiz.

“BU CANICE İNSANLIĞIN VİCDANINI YARALAYACAKTIR”

Cemal Kaşıkçı’nın dünya çapında tanınan bir gazeteci olması bize milletlerarası bir yükümlülük da yüklüyor. İnsanlığın ortak vicdanının temsilcisi olarak Türkiye bu meselenin takipçidir. Ortaya çıkan bilgi ve deliller, Cemal Kaşıkçı’nın vahşi bir cinayete kurban gittiğini gösteriyor. Bu ceza insanlığın vicdanını yaralayacaktır.

“PLANLI OLDUĞUNA DAİR EMARELER VAR”

Suudi Arabistan yönetiminden bundan sonradan meselenin bütün sorumlularını ortaya çıkarmalarını ve hukuk üzerinde gereken cezalara çarptırılmalarını bekliyoruz. Planlı olduğuna dair kuvvetli emareler bulunuyor. Bu 15 kişi cinayet günü neden İstanbul’da toplanmıştır? Bu kişiler kimden dikte almışlardır? Başkonsolosluk binası günler sonra incelemeye açıldı? Canice ortadayken ondan tutursız açıklamama niye yapıldı? Cesedi neden hala apaçık değil? Cesedin yerli işbirlikçiye verildiği ifadesi doğruysa, bu yerli işbirlikçi kimdir? Güvenlik ve istihbarat birimlerimizin elinde hadisenin planlı olduğuna dikkat çekici ediyor. Savcılıktaki soruşturma dosyasında yerlerini alacak.

“HUKUKUN YERİNE GETİRİLMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ”

Hiç kimse bu sorular cevaplanmadan üzerinin kapatılacağını aklından bile geçirmesin. Böyle bir soruşturmanın adaletli bir heyet göre yapılması fazla önemlidir. Diğer ülkelerdeki kabahat ortaklarının da soruşturmaya dahil edilmesi gerekiyor. Türkiye olarak takipçisi olacak kendi ve milletlerarası hukukun yerine getirilmesini sağlayacağız.

SUUDİ ARABİSTAN’A ÇAĞRI

Bir çağrı yapıyorum; Suudi Arabistan Kralı öncelikle olmak üzere üst yönetimedir. Durum İstanbul’da olmuştur. Bu 15 + 3 kişinin yargılanmasının İstanbul’da yapılması teklifimdir.”

Erdoğan, Bahçeli'nin Erdoğan, Bahçeli’nin “Yerelde İttifak Değil” Sözlerine Cevap Verdi: Biz de ‘Herkes Kendi Yoluna’ Deriz Bahçeli'den Yeni İttifak Açıklaması: Cumhur İttifakı Duruyor, Yerelde İttifak YokBahçeli’den Yeni İttifak Açıklaması: Cumhur İttifakı Duruyor, Yerelde İttifak Değil Erdoğan'dan Bahçeli'ye 'Bekir Bozdağ' Cevabı: Yol Arkadaşımı Ona Feda Edemem!Erdoğan’dan Bahçeli’ye ‘Bekir Bozdağ’ Cevabı: Yol Arkadaşımı Ona Feda Edemem! Bahçeli: Yerel Seçimlerde İttifak Beklentimiz KalmamıştırBahçeli: Yerel Seçimlerde İttifak Beklentimiz Kalmamıştır İttifaka Kapıları Kapatan Bahçeli'nin Andımızla İlgili Sözleri Salonu Ayağa Kaldırdıİttifaka Kapıları Kapatan Bahçeli’nin Andımızla İlgili Sözleri Salonu Ayağa Kaldırdı Bahçeli'den Af Çıkışı: Teklifimizin Arkasındayız. Gevşeme, Vazgeçme ve Geri Dönüş YokBahçeli’den Affetme Çıkışı: Teklifimizin Arkasındayız. Gevşeme, Vazgeçme ve Geri Dönüş Değil Bahçeli'nin Yerel Seçim İçin İttifakı Bitirdiklerini Açıklamasının Ardından Dolar 5,86 Seviyesini GördüBahçeli’nin Lokal Tercih İçin İttifakı Bitirdiklerini Açıklamasının Gerisinde Dolar 5,86 Seviyesini Fark Etti

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: