• DOLAR
  5,2900
  % 0,12
 • EURO
  6,0040
  % 0,12
 • ALTIN
  228,4183
  % 0,19
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Anaokulu Zorunlu Hale Gelecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Anaokulu Zorunlu Hale Gelecek

Eğitimde 2023 Vizyon Belgesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıklandı.

Elastik, modüler, daha eksik ders saati ve çeşidinin olduğu bir müfredat hazırlanacağını gösteren Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Okul yöneticilerimizin yetki ve sorumluluklarını kısmen artırıyoruz. Önümüzdeki süreçte tüm yöneticilerimizin ehliyet ve liyakat temelli olması konusunda ülke çapında bir gösterme açısını da paylaşmış olacağız” dedi.

Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Öğretmen sayımızı 920 binin üstüne çıkardık. Hiçbir eğitim kademesinde derslerin boş geçmemesini tedarik ettik. Ders kitaplarını bütün öğrencilere bedava olarak veriyoruz. Eğitimin içeriğinin geliştirilmesi konusunda da o kadar fazla adım attık. Bu konuda arzu ettiğimiz ilerlemeyi kaydedemediğimizi özeleştiri olarak her fırsatta açıklama ediyorum.

“EĞİTİMDE İSTEDİĞİMİZ SONUÇLARI ALAMAMANIN MUHASEBESİNİ YAPIYORUZ”

“Eğitim öğretim meselesi özünde bir insan meselesidir. İnsana dair olumlu ve olumsuz her şeyi eğitimin içinde bulmak olası” açıklamasında bulundu.

Eğitimde fazla ileri gidip ekonomide fazla geri kalmış toplum örnekleri bulmanın böylece muhtemel olmadığını belirten Erdoğan, “Eğitimin insanı geliştiren yok insanı formatlayan bir mekanizma olarak görülmesi nesillerimizin heba edilmesine yol açmıştır. Biz çocuklarımızı diploma yapma arkasından koşarken onların gönüllerini doyurmayı ihmal ettik. Çocuklarımızın terbiyesini yetersiz bırakmakla ne büyük hata yaptığımızı daha iyi anlıyoruz. Geçmişte FETÖ gibi terör örgütleri eğitim sisteminin bu eksiğini kullanarak toplumumuzu ele geçirmeye çalışmışlardır. 18 başlık aşağı sıralanan hedeflerden oluşan 2023 eğitim vizyonunun işe insandan başlıyor olmasını isabetli bulduğumu açıkça belirtmek isterim.”

“DERSANELERİN ÜSTÜNE GİDİNCE UCU DARBE GİRİŞİMİNE DEĞIN VARDI”

Eğitimde istediğimiz sonuçları alamamanın muhasebesini yaptık, yapıyoruz.

Eğitimde bir yanlış yapıldığında nesiller, asırlar kaybedilir. Atılan her adımı özenle tartmak zorundayız. Eğitim işi ertelenemez, geciktirilemez. Dershane meselesi bunun en çarpıcı örneğidir. Eğitim sistemimizi dershanelere ihtiyaç duymayacak ışık halkası getirmeye çalıştık.Her şeyi okullarımızda halletmemiz gerekir dedim. Bu başarılamadı, geç başarıldı. Süre kaybıyla FETÖ’ya yılda 1 milyar 2 milyar para kazandırdı. Dershanelerin üstüne kararlıkla gidince işin ucu darbe girişimine vardı.

Paralel eğitim sistemi varlığını sürdürüyor. Bu sorunu realist bir şekilde çözmüş olacağız. Bizim kültürümüzde öğretmenlerin hakkı yaklaşık olarak anne babalarımızın seviyesindedir.” dedi.

KONTRAT SÜRESİ 6 YILDAN 4 YILA İNİYOR, PEDOGOJİK FORMASYON ŞARTI KALKIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Öğretmenlik meslek kanunu hazırlanıp çıkarılacak.

Sözleşmeli öğretmenliği baştan düzenliyoruz. Halen 4+2 edinmek üzere 6 yıl olan anlaşma süresini 3+1 4 yıla indiriyoruz. Öğretmenliğe kabulde uygulanan pedagojik formasyon şartını kaldırıyoruz.

“ANAOKULUNU ZORUNLU HALE GETİRECEĞİZ”

Bundan Böyle bu eğitimi bakanlığmız kendisi verecek. Halen ihtiyari olan kreş eğitimini de gerekli altyapıyı oluşturduktan sonradan zorunlu ışık halkası getireceğiz.” açıklamasında bulundu.Lütfen çocuklarınızı merdiven altına teslim etmeyin. Hafta sonu kurslar vesaire buralara teslim etmeyin. Biz sizlere öğretmenlerimizi hafta sonu destek kurslarıyla sizin emrinize veriyoruz.

Bu da ücrete emrindeki değildir.

Okul yöneticileri ve öğretmenler eğitimle ve öğrencilerle meşgul olacaklar” açıklamasında bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Ders Saatleri Azalacak, Teneffüs Saati ArtacakUlusal Eğitim Bakanı Selçuk: Ders Saatleri Azalacak, Teneffüs Saati Artacak

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: