• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Çöldeki Davos’un İlk Gününde 50 Milyar Dolarlık Anlaşma İmzalandı

Çöldeki Davos’un İlk Gününde 50 Milyar Dolarlık Anlaşma İmzalandı

Suudi Arabistan’ın devlete ait haber ajansı SPA’da yer alan habere tarafından, milletlerarası “Geleceğe Yatırım Girişimi (FII) Konferansı”nın birincil gününde Fransa, Çin, ABD, Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İngiltere, Güney Kore ve Hindistanlı şirket ve kurumlarla, enerji ve daha aşağı inşa alanlarında 50 milyar dolarlık mutabakat zaptı ve anlaşmalara imza atıldı.

SAUDİ ARAMCO 34 MİLYAR DOLARLIK UZLAŞMA İMZALADI

Değişik iş birliği ve stratejik alanlarda 34 milyar dolarlık, 15 mutabakat zabtı imzalayan Suudi Arabistan’ın ulusal petrol şirketi Saudi Aramco’nun, bu anlaşmalarla, endüstrinin millileştirilmesi ve daha pozitif iş imkanı oluşturmak için mücadele sarf ettiği kaydedildi.

AL-SHOULA GROUP İLE 3,6 MİLYARLIK UZLAŞMA İMZALANDI

Ulaştırma Bakanı Nebil el-Amudi, Harameyn Seri Tren projesinin ikinci aşamasının uygulanması dahilinde, söz konusu projeyi 2018’den itibaren 12 yıl çalıştıracak Suudi-İspanyol Al-Shoula Group ile 3,6 milyar dolar bedel anlaşma imzaladı.

ÇİNLİ CCECC ŞİRKETİYLE 10,6 MİLYAR DOLARLIK UZLAŞMA İMZALANDI

Hem Suudi Arabistan Ulaştırma Heyeti Başkanı Rumeyh bin Muhammed Er-Rumeyh ise Çinli “CCECC” şirketiyle Kızıldeniz limanları ile Basra Körfezi’ni Demmam ile Riyad arasındaki demir yoluyla birbirine bağlayan kara köprüsü projesi için 10,6 milyar dolarlık mutabakat anlaşması imzaladı.

ABD’Lİ GREEN PRAİRİE ŞİRKETİYLE 297 MİLYON DOLARLIK ANLAŞMA İMZALANDI

Suudi Arabistan Demir Yolları Şirketi İcra Kurulu Başkanı Beşşar bin Halid el-Malik de ABD’li Green Prairie şirketiyle demir yolu siklet vagonlarının üretimi için 297 milyon dolarlık uzlaşma imzaladı.

KAŞIKÇI OLAYINDAN DOLAYI 40’A YAKIN ISIM KATILMADI

Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın, ülkesinin 2030 vizyonunu takdim etmek nedeniyle geçen yıl başlattığı ve bu sene ikincisi düzenlenen “Çöldeki Davos” toplantıları, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından geniş çaplı boykot kararlarının gölgesinde yapılıyor. Konferansa daha önce katılacaklarını açıklayan 40’a yakın isim Kaşıkçı olayının arkasından boykot kararı almıştı. Riyad’da bugün başlayan konferans 25 Ekim’e dek sürecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: