• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Çok çarpıcı Kaşıkçı iddiası

Çok çarpıcı Kaşıkçı iddiası

ABD’nin önde gelen Müslüman derneklerinden Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) ve Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen Kaşıkçı adına kurulan “Cemal Kaşıkçı İçin Hak Derneği”, Kaşıkçı’yı kutlama etkinliği düzenledi. Programa ABD medyası da yoğun ilgi gösterdi.

Kaşıkçı’nın arkadaşlarının açılış konuşmalarıyla başlayan program, sonradan Suudi Arabistan yönetiminin uyguladığı baskıları konu alan panelle devam etti.

Gazetecileri Koruma Komitesi Başkanı da olan gazeteci Courtney Radsch, panelde söz alarak, 2008’de Suudi Arabistan’ın fonladığı Dubai merkezli Arap uydu kanalı Al Arabiya’da çalıştığını ve “karşı taraf gazetecilere yapılan baskılara kişisel olarak şahit olduğunu” söyledi.

Radcsh, “Suudi Arabistan yönetimi, sosyal medya stratejilerini ilerletmek için ABD’li PR şirketlerine ve kendilerine karşı taraf gazetecileri tahsis etmek için McKinsey şirketine milyonlarca dolar para ödedi.” ifadesini kullandı.

Suudi yönetiminin, belirlediği rakip gazetecileri peşine düşüp takip ettirdiğini öne süren Radsch, “Cemal Kaşıkçı, İsrail göre üretilip bir Amerikalı şirket göre pazarlanan Pegasus adlı yazılım programıyla gözetlendi.” diye konuştu.

“Kaşıkçı cinayetini araştıran Suudi Başsavcı, babam için idam istiyor”

Georgetown Üniversitesinde öğretim görevlisi olan Suudi Arabistan vatandaşı Abdullah Alaoudh ise dini lider olan babasının da şu an Suudi Arabistan’da tutsak bulunduğunu ve hakkında idam cezası istendiğini kaydetti.

Alaoudh, “Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi zarfında İstanbul’a artan bir şekilde soruşturmaya katılan Başsavcı (Suud el-Ma’cib), bununla birlikte dostça çağrılar yapan babamın idamını isteyen kişi.” değerlendirmesinde bulundu.

“ABD’li fikir kuruluşları Suudi yönetimini eleştirmiyor”

Panelde keza, Washington merkezli us kuruluşlarının Riyad’dan aldığı fonlar nedeniyle, uzun süredir insan hakları ihlalleri yapan Suudi Arabistan’ı eleştirmekten kaçındıklarına dikkati çeken İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch – HRW) yöneticisi Tom Porteous, bu akıl kuruluşlarının ABD’nin dış politikası konusunda Washington ile defalarca aynı fikirde olduğunu vurguladı.

Öteki önemli bir noktanın, bu akıl kuruluşlarının “devletlerden para almayı kabul etmesi” olduğuna değinen Porteous, “ABD hükümetinden, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn gibi Ortadoğu ülkelerinden para alıyorlar.” iddiasını dile getirdi.

öte taraftan, panele katılanlara video mesaj aracılığıyla hitap eden Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz de ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kaşıkçı’nın cesedinin bulunmasına takviye etmesi gerektiğini belirtti. Cengiz, “Herkesten, Türkiye’nin olaya ışık tutmaya ve cenazenin nerede olduğunu keşfetmeye yönelik hukuki çabalarını desteklemesini istiyorum.” ifadesine yer verdi.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’dan, 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonradan haber alınamamıştı. Suudi Arabistan yönetimi 18 gün sonra gazeteci Kaşıkçı’nın konsoloslukta öldürüldüğünü kabul etmek zorunda kalmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada ise, “Maktul Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018 tarihinde, evlilik işlemleri için girdiği Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu’nda, daha önceden yapılan planlama doğrultusunda, başkonsolosluk binasına girer girmez boğularak öldürülmüştür. Cesedi, boğularak tekrar evvelden yapılan tasarlama doğrultusunda parçalanarak yok edilmiştir.” ifadeleri kullanılmıştı.

öne meydana çıkan haberler

Emekliye çifte müjde

Futbol hayatı tehlikede

Yüzlerce kedisi var

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: