• DOLAR
  5,3075
  % 0,54
 • EURO
  6,0078
  % 0,72
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Çivi Çakılması Bile Yasak Olan Mısır Çarşısı’nın Dış Duvarlarına Elektrik Panosu Konuldu

Çivi Çakılması Bile Yasak Olan Mısır Çarşısı’nın Dış Duvarlarına Elektrik Panosu Konuldu

Tarihi Darı Çarşısı’nın dış duvarı, 2 metre boyundaki 45 elektrik panosu ile kaplandı.Tarihi çarşının duvarlarına tırnak çakılması bile yasak olmasına karşın böyle bir görüntünün ortaya çıkması tepkilere niçin oldu.

2011 YILINDA RESTORE EDİLMEYE BAŞLANDI

Tarihi çarşı, 2011 yılında restore edilmeye başlandı. Çalışmalar dahilinde çarşının elektrik trafosu yeraltına yerleştirildi. Dükkanlarda bulunan elektrik panoları ise bir araya toplanarak dışarı taşındı.

Incelemeler sonrası panolar, çarşının Yeni Cami tarafındaki çiçek ve evcil hayvan satışı yapılan Çiçek Pazarı tarafına konuldu. Duvar ile aralarında 5 santimetre bulunan dev panolar tarihi yapının bir kısmını kapattı.

“ÇARŞININ TARİHİ DUVARLARINA ÇIVI ÇAKMAMIZ BİLE YASAKTI”

Elektrik panolarının bulunduğu alanda evcil hayvan sattığını söyleyen Süleyman Taşkın “Uzun yıllardır burada çalışıyoruz. Çarşının tarihi duvarlarına çivi çakmamız bile yasaktı. Ancak şimdi benzer yere dev elektrik panoları kurdular. Bu bölge kapandı. Panolar olduğu için millet bu kısma ulaşmak istemiyor. Keza tarihi duvar da kapandı” dedi.

“DUVARA ZARARI DEĞIL”

Darı Çarşısı Esnafları Yardımlaşma ve Koruma Derneği Başkanı Ömer Başıbüyük ise elektrik panolarıyla ilgili “Önceden panolar dükkânların içerisindeydi. Bu manzara kirliliğine niçin oluyordu. Biz vakıfların kiracısıyız. Restorasyonda bizim bir etkimiz olmadı. Ancak panoların konulduğu yer bizim için iyi oldu. Panolar ile duvar aralarında yaklaşık 5 santimetrelik bir mesafe var. Duvara zararı yok” açıklamasını yaptı.

Sultan 3. Murad’ın eşi ve 3. Mehmed’in annesi Valide Safiye Sultan’ın isteği üstüne Mimar Davud Ağa kadar 1597’de temeli atılan Darı Çarşısı, 60 sene sonra Sultan 4. Mehmed’in annesi Valide Hatice Turhan Sultan’ın isteğiyle Mimar Mustafa Ağa göre 1663’te tamamlandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: