• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çipras: Türkiye Akdeniz’de karar vermeli

Çipras: Türkiye Akdeniz’de karar vermeli

Yunanistan’da yayınlama yapan Alfa televizyonuna ülkesinin dış politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çipras, Türkiye ile ilişkilere dair soruları yanıtladı.

“EGE DENİZİ’NDE HAKLARIMIZI KULLANACAĞIZ”

Yunanistan’ın karasularını aşamalı olarak 6 milden 12 mile çıkarma planını Ege Denizi’nde uygulaması halinde Türkiye’nin “ajan muhakkak” kararını uygulaması ihtimalini değerlendiren Çipras, “Bu yeni bir mesele yok. Haklarımızı kullanacağız.” ifadesini kullandı.

Çipras, meselenin düzensiz bir şekilde gündeme geldiğini ve diğer siyasi partilerin de konuya ilişkin bilgilendirilmesi gerektiğine inandığını belirtti.

Başbakan Çipras, “Cumhurbaşkanı kararnameleriyle değil, meclis yoluyla (karasularını) genişleteceğiz. Strateji yok sadece taktiği değiştirmeye karar verdim. İyonya Denizi’nden başlayarak milletlerarası hukukun bize imkan tanıdığı ölçüde bu hakkı gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

Çipras: Türkiye Akdeniz'de karar vermeli

“TÜRKİYE’Yİ DIŞLAMIYORUZ”

Çipras, Türkiye ile Doğu Akdeniz’de yaşanan stres üzerine bir soruya ise şu yanıtı verdi:

“Türkiye, etkili ve kritik bir baskı. Yunanistan, (Doğu Akdeniz) bölgede öteki ülkelerle birlikte bir enerji haritası yaratmak için şartları oluşturdu. Türkiye bir karar vermeli. Uluslararası hukuka saygı çerçevesinde kaldığı müddetçe biz Türkiye’yi dışlamıyoruz. Bunun yalnızca ikili bir mesele olmadığını anlaması gerekiyor.”

Yunanistan’ın Türkiye’ye herhangi bir tehditte bulunmadığını dile getiren Çipras, egemenlik haklarından feragat etmeyeceklerinin altını çizdi.

öte yandan Çipras, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kadar Türkiye’ye ziyafet edildiğini belirterek, tarihin hemen şimdi netleşmediğini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: