• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Cinayete Kurban Giden Cemal Kaşıkçı’nın Öldürülmeden Önceki Son Görüntüleri Ortaya Çıktı

Cinayete Kurban Giden Cemal Kaşıkçı’nın Öldürülmeden Önceki Son Görüntüleri Ortaya Çıktı

Konsoloslukta öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, nişanlısı Hatice Cengiz’le Fatih Evlendirme Dairesi’ne gittiği ve öldürüldüğü gün yurt dışından döndüğü anların görüntüleri ortaya çıktı. 2 Ekim sabahı neler yaşadığını belirten görüntüler ilk olarak yayımlanıyor. Görüntülerin zamanına bakılırsa Kaşıkçı ile cellatları, vefat gününde aynı dakikalarda Atatürk Havaalanı’nda bulunuyordu. Kaşıkçı, Atatürk Havalimanı’ndan 2 Ekim’de 04.07’de çıkış yaparken, Mutreb ve timin diğer üyeleri 04.29’da çıkıyordu.

NIKAH DAİRESİNE EL ELE GİRDİLER

Kaşıkçı, İstanbul’a 28 Eylül’de Londra’dan ilk gelişinde saat 04.07’de pasaporttan geçerken görüntülendi, üstünde sarı bir kazak vardı. Kaşıkçı o sabah nişanlısı Hatice Cengiz ile izdivaç işlemlerini tamamlamak üzere Fatih Belediye Başkanlığı’na gitti. Kaşıkçı ile Cengiz, içeri el ele tutuşarak girdiğinde saat 09.20’yi gösteriyordu. Çift, 09.23’te evlendirme dairesinden veri alacakları görevlinin bulunduğu masaya oturdu. Kaşıkçı ile Cengiz, görevli memurdan veri aldıktan sonradan saat 09.28’de evlendirme dairesinden çıktı ve Suudi Arabistan Başkonosolosluğu’na gitmeye karar verdi.

BAŞKONSOLOSLUĞA RANDEVUSUZ BİR ŞEKİLDE GİRDİ

Saat 09.32’de Fatih’ten Levent’teki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na gitmek için taksiye binen Kaşıkçı tıpatıp 2 Ekim’de yapacağı gibi IPhone telefonunu Hatice Cengiz’e bırakarak Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na randevusuz bir şekilde girdi. İçeri girmeden önce evhamlı olan Kaşıkçı 1-1.5 saat daha sonra mutlu bir şekilde dışarı çıkarak nişanlısına kendisine içeride dostane bir teşebbüs gösterildiğini, bekar olduğuna dair belgenin hazırlanacağını, yurtdışı seyahati sonrası belgeyi gelip alacağını söyledi. Londra’da bir konferans için o akşam uçağa binen Kaşıkçı, öldürüldüğü 2 Ekim Salı’ya bağlanan gece sabaha karşı İstanbul’a geri döndü.

KONSOLOSLUĞA ADIMINI ATTI VE YENIDEN ÇIKAMADI

Cinayet günü olan 2 Ekim Salı… İnfaz timi 09.55’te Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na antre yaparken Kaşıkçı, nişanlısı Hatice Cengiz ile kahvaltı yapıyordu. Saat 13.00’te ‘evraklarınız hazır’ denilerek konsolosluğa çağrılan Kaşıkçı taksiyle gittiği Levent’te iki cep telefonununu nişanlısına bırakarak 13.14’te Suudi Başkansolosluğuna adımını attı ve yeniden dışarı çıkamadı.

KORUMA KARARI ALINDI

İstanbul Valiliği, Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz’in güvenliğinin sağlanması için koruma kararı aldı. Karar dahilinde Cengiz’e koruma verildiği ve 24 saat korunacağı bildirildi.

‘KİŞİYE ÖZEL’ 3 KUTU

BU VESILEYLE dün Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda hareketli anlar yaşandı. Konsolosluğa ait bir araçla üzerlerinde numara bulunan ve İngilizce ‘kişiye özel’ yazılı üç kutu getirildi.

ÖLÜM GÜNÜ ATATÜRK HAVALİMANI’NDA

CEMAL Kaşıkçı, 2 Ekim’de Londra’dan İstanbul’a döndü. Ulaştığımız görüntüye kadar Atatürk Havalimanı’nda saat

04.06.55’de pasaport kontrolünden geçti. Kaşıkçı, öldürüleceği gün olan 2 Ekim’de Atatürk Havalimanı’nda dakika dakika şunları yaşadı:

04.08.39: Elinde valizi ile gümrük çıkış kapısına doğru yöneliyor.

04.09.04: Gümrük çıkış kapısından geçiyor.

04.11.57: Bir sarı taksiye binerek evine dürüst gidiyor.

04.56: Nişanlısı Hatice Cengiz Topkapı’daki evine varan Kaşıkçı’nın yanında elinde poşetle geliyor. Sonradan evden çıkıp Başkonsolosluğa gidiyorlar.

KATİLLERİ, KAŞIKÇI’DAN 23 DAKİKA SONRADAN İSTANBUL’DA

Sabahtan gazetesinin haberine tarafından; Cemal Kaşıkçı olayıyla ilgili ulaşılan diğer kritik görüntüler ise Suudi istihbarat albayı Maher Abdulaziz Mutreb başta edinmek üzere Kaşıkçı’yı infaz etmek üzere gelen tim üyelerinin İstanbul Atatürk Havalimanı VIP salonundan girişlerine ait. Bu görüntülerin zamanına bakılırsa Kaşıkçı ile ‘cellatları’, ‘ölüm günü’nde benzer dakikalarda Atatürk Havaalanı’nda bulunuyordu. Kaşıkçı, Atatürk Havaalanı’ndan 2 Ekim’de 04.07’de çıkış yaparken, Mutreb ve timin öteki üyeleri 04.29’da çıkıyordu.

LONDRA’DAN GELİŞİNİ BİLİYORLARDI

Bu da istihbaratçıların değerlendirmelerine göre Cemal Kaşıkçı’yı infaz etmek üzere gelen timin, Londra’dan geliş saatini mahsus hareket ettiğini gösteriyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Riyad yönetimin Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğü itirafı sonrası yaptığı çelişkili açıklamalarla ayrıca ülkesinde hem de dünyada tenkit oklarının hedefi oldu. Nevada eyelatinde gazetecilerin “Kaşıkçı hakkında Veliaht Prens Selman’ın önceden haberinin olmaması olası mü?” şeklindeki sorusuna, “Bu mümkündür. Oysa cevapları bulana kadar memnuniyet olmayacağım” diyen daha önce “Suudi Arabistan’a sorularımız olacak. Tabii ancak bunun bir yaptırımı olacak” biçiminde talimat yapan Trump, Washington Post gazetesine verdiği demeçte ise S. Arabistan Veliaht Prensi Selman’ı suçlamadığını söyleyerek “O ülkesini sadakatle seven, kontrole sahip, enerjik bir birey. Kral’ın yerine ondan başka bir liderin gelmesini terich etmem” diyerek kafalarda soru işaretleri bıraktı. New York Times gazetesi, Trump’ın S. Arabistan’ın Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin açıklamasını güvenilir bulan ender azınlıktan biri olduğu değerlendirmesini yaparak “Trump, gerçekte Suudi örtbasının Kaşıkçı konusunu bitireceğini sanıyorsa kandırılmış demektir” biçiminde sert bir eleştiri yazısı yayımladı. ABD Kongresi’ndeki Halkçı Senatör Richard Blumenthal ve Cumhuriyetçi senatör Jerrold Nadler’in öncülüğündeki bir grup da Suudi Arabistan’a soruşturma açılması ve yaptırım uygulanması yönünde baskı yapıyor. Kentucky Senatörü Rand Paul da “Veliaht Prens Selman’ın olaya müdahil olduğunu muhakkak hissediyorum. Aksini dikkate almak saflıktır” dedi.

CESEDİN NEREDE OLDUĞUNU BİLMİYORUZ

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el- Cubeyr, Cemal Kaşıkçı’nın nasıl öldürüldüğünü ve cesedinin nerede olduğunu bilmediklerini açıkladı. Kaşıkçı’nın ölümünün dehşet bir kusur olduğunu ve Veliaht Prens Selman’ın olaydan haberinin olmadığını öne süren Cubeyr, “Soruşturma neticesinde Kaşıkçı’nın konsoloslukta öldürüldüğünü ortaya çıkardık. Nasıl öldürüldüğünü ve cesedinin nerede olduğunu bilmiyoruz” dedi. Arap ülkeleri Suudi Arabistan yönetimine güvenlerinin tam olduğunu açıkladı. Arap Birliği’nden yapılan açıklamada S. Arabistan’ın yürüttüğü soruşturmadan övgüyle söz edildi. Arap dünyasının tersine Batı’dan ise tepki yağıyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, S. Arabistan’a tabanca satışı yapmayacaklarını açıkladı. Merkel, olaya uluslararası bir tepkime gösterilmesi için görüşmelerini sürdüreceğini belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: