• DOLAR
  5,3121
  % 0,63
 • EURO
  6,0105
  % 0,77
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Çiftlik Sahibi ile Afgan İşçiyi, Ağabey Öldürmüş

Çiftlik Sahibi ile Afgan İşçiyi, Ağabey Öldürmüş

Konya’nın Karapınar ilçesinde öldürülmüş olarak bulunan çiftçi Necip Sayan (46) ile Afganistan uyruklu çalışanı Muhammed Nebi Nasır’ın (18) katili, Sayan’ın ağabeyi Ali Sayan (51) olduğu ortaya çıktı. Gözaltına alınan Ali Sayan’ın, ifadesinde kardeşiyle daha önce aralarında arazi anlaşmazlığı olduğunu belirterek, “Durum günü barışmak için gittim. Küfür edince öldürdüm. ” dedi. Cinayetin peşinde ilçe merkezinde kafede oturup, arkadaşlarıyla sohbet eden ve ardındaki evine gidip yatan Ali Sayan’ın, Afganlı Nasır’ı da olayı gördüğü için öldürdüğü üstünde duruluyor.

Durum, geçen pazar günü saat 10.00 sıralarında kent merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta yer alan Karapınar ilçesindeki Topak Yaylası’nda meydana geldi. Çiftlikteki Necip Sayan ve yanına çalışan Afganistan uyruklu Muhammed Nebi Nasır’a ulaşamayan yakınları çiftliğe geldi. Her ikisini de çiftlikte göremeyince, çevrede arama yapan yakınları, yaklaşık 400 metre ileride Muhammed Nebi Nasır’ın yerde kanlar içinde hareketsiz halde olduğunu gördü. Bunun üstüne çevredeki arazide arama yapan yakınları Necip Sayan’ı da takriben 1 kilometre ileride bir tarlada ayakları çıplak ve kanlar içinde yerde tembel buldu. Arkasında polis ve sıhhat görevlilerine haber verildi. Durum yerine gelen ekipler, Nasır’ın başından, Sayan’ın da başı ve göğsünden tabancayla alev edilerek öldürülmüş olduğunu belirledi. İki kişinin cesedi otopsi için Karapınar Devlet Hastanesi’nin morguna kaldırıldı.

KATİL TANIDIK ÇIKTI

Konya Suç Oluşturan Ofis Amirliği ve Karapınar ilçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri birlikte yaptığı çalışmada öldürülen Necip Sayan’ın husumetli olduğu kişileri araştırmaya başladı. Necip Sayan ile ağabeyi Ali Sayan’ın kısa süre önce tartışma ettikleri, birbirlerinin evine alev açtıklarını belirledi. Polis, belirsizlik üstüne Ali Sayan’ı, evinde gözaltına aldı.

“BARIŞMAYA GİTTİM KATİL OLDUM”

Gözaltına alınan Ali Sayan, yapılan sorgulamasında kardeşini ve Afganlı işçiyi kendisinin öldürdüğünü itiraf etti. Pazar günü sabahtan saatlerinde evden et ve yiyecek alıp kardeşi Necip Sayan’ın çiftliğine geldiğini gösteren Ali Sayan, ifadesinde, “Ben onun ağabeyi olarak ayağına geldim. Bu yaptıklarından olur ya vazgeçer diye geldim. Kardeşim ile Afgan işçi yonca tarlasında çalışıyordu. Necip’e seslenip ‘Yemek getirdim beraber yiyelim’ dedim. O da ‘Senin burada tarlan mı var da geldin?’ dedi. Birbirimize yaklaşmaya başladık. Ben ona, ‘tarlası batsın birader, verdik işte daha gönlün olmadı mı?’ dedim “diye konuştu.

“ÜZERİME GELMESİN DİYE KORKUTACAKTIM”

Kardeşi Necip Sayan’ın kendisine küfür ettiğini ileri süren Sayan, “Bu sırada bana küfür etmeye başladı. Afgan çalışanına ‘Git şu silahı al getir’ dedi. Ben de ‘Dur birader. Biz buraya birbirimizi vurmaya mı geldik ? Barışmaya geldim’ dedim. Bana küfür etmeye başladı. Afganlı silah almaya giderken yanımda taşıdığım tabancayla bir el havaya alev ettim. Bu sırada Necip’in yanıma değin geldiğini görünce bir el daha alev ettim. Kanı görür görmez korkup ‘eyvah’ dedim. Ben doğrusu onu öldürmek için sıkmadım. Üzerime gelmesin diye korkutacaktım” dedi.

Ali Sayan, kanlar içinde kalan kardeşinin tarlaya doğru kaçmaya başladığını görünce gerisinde birkaç kez ateş ettiğini, daha sonra kendisinin tabanca almak için çiftliğe dışarı giden Muhammed Nebi Nasır’ın peşinden gittiğini söyledi. Sayan, “Nasır’ı yolda durdurup, kardeşimin yaralandığını ve onu hastaneye götürelim deyip, kolundan çekmek isterken silah alev aldı. Başından yaralanıp yere yığıldı” dedi.

CİNAYETTEN SONRA KAFEYE GİTMİŞ

Ali Sayan, ifadesinde olayın peşinde Karapınar ilçe merkezine gittiğini belirterek, “Olaydan daha sonra Karapınar’a döndüm. İlçeye yaklaşırken, kendi kendime ‘keşke dönüp hastaneye götürseydim’ dedim. Karapınar’a döndüğümde bir kafede arkadaşlarla buluştuk, bir şeyler içtik. Sonra da eve gidip, yattım. Barışmaya gittim, katil oldum” dedi.

MERMİ ÇEKİRDEĞİ TOPRAĞIN İÇİNDE BULUNDU

Dün, Cumhuriyet Savcısı nezaretinde, çelik yelek giydirilerek durum yerine götürülen Ali Sayan, cinayeti nasıl işlediğini anlattı. Olayı anlatırken ifadesinde tutarsızlar olduğu belirtilmiş Sayan’ı, kardeşinin başına ateş etmediğini söylemesine rağmen yapılan incelemede Necip Sayan’ın cesedinin bulunduğu yerde başına gelen kısımda toprağın içinde mermi çekirdeği bulundu. Bunun üstüne polis, Ali Sayan’ın, zarar görmüş halde kaçıp gelen ve yere yığılan kardeşinin yanına gelip, başına bir el ateş ettiği, Afganlı Nasır’ı da olayı gördüğü için geride şahit bırakmamak amacıyla öldürdüğü üzerinde durdu. Polis, öteki mermi kovanlarını bulabilmek içinde iki cesedin bulunduğu alanda geniş bir bölgede metal detektörle arama yaptı. Yapılan aramada mermi kovanları bulundu. Ali Sayan’ın yapılan sorgulamanın arkasında bugün adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: