• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
CHP’de Anket Yapıldı, Taban İstanbul’da Muharrem İnce’yi İstiyor

CHP’de Anket Yapıldı, Taban İstanbul’da Muharrem İnce’yi İstiyor

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için CHP üyelerinin katılımıyla yapılan araştırmada keza “namzet tercihinde” keza de “tercih sıralamasında” namzet olması istenen isimler aralarında 24 Haziran’da CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce birinci sırada yer aldı. CHP üyeleri İnce’nin ardından en çok CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu’yu aday olarak görmek isterken üçüncü sırada CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin geldi.

ARAŞTIRMAYA 1262 ÜYE KATILDI

CHP ‘de 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlere yönelik hazırlıklar ve namzet tespit çalışmaları devam ederken, en çok merak edilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayının kim olacağı konusunda yapılan bir araştırmada garip sonuçlar çıktı. Motto Araştırma ve Belirti Araştırma kadar yapılan ” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı CHP Adaylığı Araştırması” adlı çalışmada, İstanbul’daki CHP üyelerine hangi ismi İstanbul Belediye Başkanı olarak bakmak istedikleri soruldu. Araştırma dahilinde İstanbul CHP üyeleri ilçelere göre üye sayısına kadar kotalara ayrılarak telefonla arandı. Araştırma İstanbul’da 39 ilçeden toplam bin 262 CHP üyesinin katılımıyla gerçekleştirildi.

6 AD TEK TEK SORULDU

Araştırma zarfında İstanbul Büyüşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için ismi kulislerde konuşulan CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici ve 24 Haziran seçimlerinde CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin isimleri soruldu.

Muharrem İnce

Araştırma sonuçlarına kadar İstanbul genelinde CHP üyelerinin yüzde 56’sının evet dediği Muharrem İnce birinci sırada gelirken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu’nun adaylığına yüzde 47 oranıyla evet denilerek ikinci sırada yer aldı.

Aykut Erdoğdu

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin CHP üyelerinin yüzde 40’ının namzet olarak görmek istediği ad olarak üçüncü sırada geldi. CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi ve CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici yüzde 37 oranıyla dördüncü sırayı paylaşırken, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise yüzde 29 oranıyla beşinci sırada CHP üyelerinin aday olarak bakmak istediği ad oldu.

Gürsel Tekin

SEÇIM SIRALAMASI NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Araştırma zarfında CHP üyelerinden laf konusu 6 ismi seçim sıralamasına koymaları da istendi. Bu kapsamda Muharrem İnce’nin ismi yüzde 44 oranıyla birinci sırada yer alırken Aykut Erdoğdu yüzde 15 oranıyla ikinci, Gürsel Tekin yüzde 13 oranıyla üçüncü, Akif Hamzaçebi yüzde 10 oranıyla dördüncü, İlhan Kesici’nin yüzde 10 ile beşinci, Canan Kaftancıoğlu yüzde 7 ile altıncı sırada yer aldı.

YAVAŞ’IN OLASI ADAYLIĞINA İTİRAZ

Ankara Büyükşehir Belediyesi adaylığı için ismi konuşulan Mansur Yavaş’ın mümkün adaylığı ise CHP Ankara İl Danışma Kurulu’nda tepki çekti. Yavaş’ın namzet olmasıyla CHP’nin Ankara’da dört olan belediye sayısının 2’ye düştüğü görüşü ifade edildi. CHP Genel Merkezi’nde 14 Ekim tarihinde gerçekleştirilen ve 7 saat süren toplantıda bazı konuşmacılar Yavaş’ın olası adaylığına tepki gösterdi.

Mansur Yavaş

CHP Parti Meclisi (PM) üyesi Necati Yılmaz toplantıda “Mansur Yavaş’ı namzet yaptık. Eğer kazansaydık biz kazanmış olacak mıydık? Hayır. Mansur Yavaş kazandığında evvela AK Parti kaybedecekti. Fakat biz kazanmış olmayacaktık demeye lüzum yok. Onun eteğinde kazananlar bizim olmadı, çekip gittiler” diye konuştu. CHP Keçiören İlçe Başkanı Serdar Kendir, Yavaş’ın eğer olacaksa İYİ Parti’den namzet olması gerektiğini, CHP’nin kendi değerlerini taşıyan sosyal demokrat bir namzet çıkarması gerektiğine muhabere etti.

Kendir, “Ankara Büyükşehir Belediyesini kendi siyasi kadrolarımızla kazanacağımız iddiasındayım. Aslan gibi bir sosyal demokratı, bir CHP’liyi çıkaralım, arkasına düşelim. Bakın nasıl netice alıyoruz” diye konuştu.

Yeni Sistemin İlk Bütçe Tasarısı Meclis'e SunulduYeni Sistemin Ilk Bütçe Tasarısı Meclis’e Sunuldu Trafik Cezalarının Artırılmasını Öngören Teklif, TBMM Genel Kurulunda Kabul EdildiTrafik Cezalarının Artırılmasını Öngören Öneri, TBMM Genel Kurulunda Kabul Edildi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: