• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
CHP lideri Kılıçdaroğlu Hacı Bektaş Kutlama Etkinliklerine katıldı

CHP lideri Kılıçdaroğlu Hacı Bektaş Kutlama Etkinliklerine katıldı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde bu sene 55’inci Milli, 29’uncu Uluslararası Hacı Bektaş-ı Veli’yi Anma Kültür Etkinlikleri’ne katıldı. Etkinlik, hürmet duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kadınlar korosunun konserinin ardındaki, semah gösterisi yapıldı. Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, Anadolu kültürünün, velilerin, erenlerin şekillendirdiği bir harman olduğunu belirterek, “Bu kültürde ötekileştirme yok, cehalet yok ilimle gidilen yol vardı. Bu kültürde ayrılık, gayrılık yok. Özetle bu kültürün özünde insan var. Hacı Bektaş-ı Veli bir insan dostudur. Ahmet Yesevi ocağında eğitim almıştır. Görevi, Anadolu’nun İslamlaşması ve Türk yurdu olmasıdır” dedi.

Hacı Bektaş-ı Veli’nin, ‘’Çalışmadan geçinen bizden değildir’’ dediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Alıştırma hakkı elinden alınan, üretmeyen, üretmesi için gereken malzemeleri elinden alınan kesimlerin haklarını da savunur. Dili, dini, rengi ne olursa olsun, iyilerin iyi olduğunu benimsemek ve onların peşinden gitmek, hepimizin görevidir. Güzellikleri nerede yitirdiysek, onları arayıp bulmalıyız. Birincil gideceğimiz yer, Hacı Bektaş-ı Veli’nin Yunus Emre’nin öğretileridir. Anadolu’yu bizlere yurt yapan erenlerimizi, dervişlerimizi bir kere daha minnetle anıyorum. Bize bu ülkede hür bir şekilde, onurumuz ve şerefimizle yaşamamıza imkan veren başta Mustafa Kemal Atatürk edinmek üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.”

Kılıçdaroğlu, şiir, kompozisyon ve öykü yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerini verdi. Bektaşilik konularında incelemeler yapan Dursun Gümüşoğlu’na da, Hacı Bektaş-ı Veli Arkadaşlık ve Kardeşlik Ödülü’nü, Nevşehir Vali Yardımcısı Nevzat Sinanoğlu verdi.

Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu da konuşmasında, Hacı Bektaş-ı Veli’nin öğretilerinin her dönemde yol gösterici olduğunu belirterek, “Hep birlikte, kardeşçe yaşayalım. Gönül gözünüz açık olsun, yüreğiniz aşkla dolsun” dedi.

Etkinlikte, Alevi derneklerinin bildirisi de okundu. Bildiride, “Devletin resmi dili olamaz. AİHM kararları anında uygulanmalıdır. Devlet yönetiminde liyakat olmalıdır. Zorunlu din dersleri kaldırılmalıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı, Atatürk zamanındaki kuruluş amacına yerinde ülkü getirilmelidir” denildi.

öne çıkan haberler

Görünce elbiseleriyle suya girdiler

F.Bahçe’de 2. dalga! Olaylar durulmuyor

Mutlaka ellerinizi yıkamanız gereken 8 durum

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: