• DOLAR
  5,3137
  % 0,19
 • EURO
  6,0099
  % 0,10
 • ALTIN
  226,4007
  % -0,09
 • BIST
  101.332
  % -0,39
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: Şuan İmar Barışı’nda Son Dilekçe Tarihini Uzama Gibi Bir Düşüncemiz Yok

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: Şuan İmar Barışı’nda Son Dilekçe Tarihini Uzama Gibi Bir Düşüncemiz Yok

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum başvuru sürecinin 8 Haziran’da başladığı İmar Barışı’na bugüne dek 6,3 milyon kişinin başvurduğunu belirterek 31 Ekim’de sona erecek olan son uygulama tarihinin uzatılması yönünde bir düşünceleri olmadığını söyledi.

PROJELER HAKKINDA BILGI ALDI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum farklı alanlara yönlendirilmiş proje gezileri ve ziyaretler için bugün sabahtan erken saatlerde havayolu ile Sivas’a geldi. Bakan Kurum’u Nuri Demirağ Havalimanı’nda Sivas Valisi Davut Gül, AK Parti milletvekilleri Habip Soluk, İsmet Yılmaz, Belediye Başkanı Sami Aydınlatılmış ile kurum müdürleri karşıladı. Bakan Kurum ilk olarak Sivas Valiliği’ni ziyaret ederek burada Valilik Haysiyet Defteri’ni imzaladı. Daha Sonra Bakan Kurum Sivas Belediye Başkanlığını ziyaret etti. Bakan Kurum burada da Belediye Başkanı Sami Açık Fikirli’dan projeler hakkında data aldı.

3 MİLYAR 400 MİLYON DEFINE ARAZİSİ VATANDAŞLARA KİRALANACAK

Belediye ziyareti sonrası basın mensuplarına açıklamalarda yer alan Bakan Kurum tembel define arazilerini kiralama projesinde 3 milyar 400 milyon hazine arazisini vatandaşlara kiralayacaklarını belirterek, “34 milyon metre kare araziyi de hayvancılık ve endemik bitkilerin yetiştirilmesi nedeniyle yine vatandaşımıza kiralama projemiz var. Buna ilişkin bütün Türkiye’de fazla yoğun bir uygulama var. Sivas’ta uygulama sayısı 600 kişi bu uygulama giderek artıyor. Burada hayvancılığın geliştirilmesi, endemik bitkilerin yetiştirilmesi ve define arazilerini daha önce kullanan vatandaşlarımızın Tarım Bakanlığımızın verdiği desteklerden faydalanması açısından bu proje Sivas için büyük önem talep ediyor. Bizde bunun takibini yapıyoruz” dedi.

İMAR BARIŞI’NA 6,3 MİLYON BAŞVURU FORMU

Kullanim sürecinin 8 Haziran’da başladığı İmar Barışı ile ilgili son rakamları ifade eden Bakan Kurum, “İmar Barışı’nda bugüne kadar Türkiye’de yaklaşık 6,3 milyon vatandaşımız başvurdu ve bedeli de 4,1 milyar TL. Sivas’taki başvurumuz 37 bin 403 adet, 5 bin vatandaşımızda Yapı Kayıt Belgesi almış durumda bunun karşılığında da 16 milyon lira bedel yatırıldı” diye konuştu.

“BELEDİYELERİMİZ ESNAFI DENETLEYECEK”

Türkiye’nin bir ekonomik savaşla karşı karşıya olduğunun altını çizen Bakan Kurum,”Dövizle ilgili, petrolle ilgili bir artma oldu. Ancak bakıyoruz ama bazı esnaf arkadaşlarımız bu artışların fazla daha üstünde artışlar sergiledi. Marketlerde, bakkallarda, pazarlarda bu kadar büyüme olmaması gerekirken çok daha pozitif artışın olduğunu gözlemledik. Dün İçişleri Bakanlığımız valilerimize genelge gönderdi. Bir gün öncesinde de biz 81 ilde bütün belediye başkanlarımıza bir genelge gönderdik. Tüm yanına varılmaz pahada fiyat artışlarından ötürü bütün belediye başkanlarımızı göreve ağırlama ediyorum. Tüm esnafın bu noktada boşboğaz fiyat artışı yapan kimse, stok yapan kimse tespit edilmesi görevini kendilerine verdik. Bu görevi zabıtalarımız eliyle yapacaklar. Pazarları, marketleri bütün esnafı denetleyecekler. Reel fiyat artışı yoksa eğer bununla ilgili her türlü cezai işlemi yapacağımızı söylemek istiyorum. Tüm belediye başkanlarımızı da sahada göreve ağırlama ediyorum” ifadelerini kullandı.

31 Ekim Çarşamba günü sona erecek olan İmar Barışı’na tatbik süreci uzatılacak mı sorusu üzerine Bakan Kurum, “Şuanda bir uzama düşüncemiz değil. 31 Ekim’de bitmiş değerlendireceğiz” cevabını verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: