• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Centilmenler prostat kanseri farkındalığı için yol aldı

Centilmenler prostat kanseri farkındalığı için yol aldı

Prostat kanseri farkındalığı için tüm dünyada düzenlenen ‘The Distinguished Gentleman’s Ride’ etkinliği bu sene İstanbul’da Astellas Hap Türkiye’nin katkılarıyla Kalamış Marina’da gerçekleşti. Sadece herzamanki ve olağan görünümlü motosikletlerin katıldığı sürüşte motosiklet kullanıcıları, mavi kravatları ile prostat kanserine uyarı çekti. Takriben 200 motosikletin katıldığı etkinliğe ‘Tak Bir Mavi Kravat, Prostat Kanserine Dikkat!’ sloganı öne çıktı. Etkinliğe ünlü oyuncular Yosi Mizrahi, Ege Aydan, Uğur Yıldıran, Mustafa Yıldıran, Yalçın Hafızoğlu ve Övünç Ayçelik de motosikletleriyle sürüşe katılarak destek verdi.

‘ ‘Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden”
Etkinlikte konuşan Türk Tıbbi Onkoloji Derneği üyelerinden Prof. Dr. Açlık Er, ”Prostat kanseri önemli bir sıhhat sorunu. Burada erkekler hastalıklarına sahip çıktı diyebiliriz. Erkeklerde akciğer kanserinden sonradan en sık görülen kanser türü. İlerleyen yaş ile birlikte sıklığı artıyor. Genç yaşlardan itibaren bu farkındalığı almak ve bilgili almak fazla kayda değer. Eğer babasında, amcasında ya da dedesinde prostat kanseri varsa o kişileri daha erken incelemek gerekiyor. Aile öykünüzü biliyorsunuz, kanseriniz yok fakat yaşınız ilerliyor. Bu durumda sağlık kontrollerinden geçmeyi, hekim muayenesi olmayı ve idrar ile ilgili yakınmalarınız varsa mutlaka doktora başvurmanızı öneriyoruz. Prostat kanseri kanserler içinde tedavi başarısı en yüksek kanser türlerinden biri. Özellikle erken evrelerde saptadığımız zaman yüzde 100’e yaklaşan bir çare başarısı var.Günümüzde, ileri safha prostat kanserini yeni tedavi seçenekleri baştan sona, kemoterapi olmaksızın da çare edilebiliyoruz” dedi.

”Prostat kanseri Türkiye’de ve dünyada erkelerde en sık rastlanan 2’nci kanser türü”
Etkinliğe destek veren Astellas Hap Türkiye’nin Pazarlama Direktörü Ayçin Oğuz şöyle konuştu: 

”Prostat kanseri tedavisinde çalışan ve alanında öncü bir firma olarak Centilmenler Sürüşüne takviye vermekte kendimizi sorumluluk sahibi hissettik. Prostat kanseri alanında da erkeklerde bu farkındalığı oluşturma rolümüzün olmasını tahsis bildik. Sürüş dünyada değişik ülkelerde aynı zamanlı düzenleniyor vesponsorlarla gerçekleştiriliyor. Türkiye’de bu seneki sponsoru biz olduk. ‘Tak Bir Mavi Kravat Prostat Kanserine Dikkat’ diyoruz. Tüm ailelerin ve erkeklerin bu noktada dikkatini çekip uyumlu testlerin yapılmasını ve prostat kanserinin erken teşhisinde rol alması için dikkatlerini çekmek istiyoruz”. 

20 yıldır motosiklet kullandığını dile getiren Yosi Mizrahi, organizasyonun önemine dikkat çekerek prostat kanseri için erkeklerin kontrollerini yaptırması gerektiğini söyledi. Etkinliğe katılmaktan dolayı mutlu olduğunu belirten Ege Aydan ise insanların erkeklerin prostat kanseri konusunda daha tedbirli olması gerektiğine şive yaptı.  

Adem Gürer – Murat Ergin

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: