• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Cemal Kaşıkçı’nın Öldürülmesiyle İlgili Olarak 5 Türk Konsolosluk Çalışanı İfade Veriyor

Cemal Kaşıkçı’nın Öldürülmesiyle İlgili Olarak 5 Türk Konsolosluk Çalışanı İfade Veriyor

Öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturmasıyla ilgili ifadeye çağrılan 25 konsolosluk çalışanından 5’i şu sıralar İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nda şahit sıfatıyla açıklama veriyor.

Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturması zarfında Suudi Arabistan Başkonsolosluğu çalışanı 5 kişi bildirmek üzere Çağlayan’daki İstanbul Yargı Sarayı’na geldi.

45 KİŞİNİN İFADESİ ALINACAK

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturması dahilinde, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu çalışanı toplam 45 kişinin ifadesine başvuracak. Soruşturma zarfında cuma günü de başkonsolosun makam şoförünün de arasında bulunduğu 20 çalışanın ifadesi alındı.

NE OLMUŞTU?

Suudi reformistler için manâlı bir platform olan Al Watan gazetesine katkı maddesi veren ve aynı zamanda Washington Post gazetesinde de yazılar yazar Cemal Kaşıkçı’dan, 2 Ekim Salı günü devlete ait işlemler için Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na gittikten sonra bir daha haber alınamamıştı.

Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı’nın gittiği başkonsolosluktan bir daha çıkmadığı tasdik edilirken, başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul’a gelen, aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu şahısların sonra geldikleri ülkelere döndüklerinin belirlendiği kaydedilmişti.

Cemal Kaşıkçı

Konuyla ilgili Türkiye ve Suudi Arabistanlı yetkililerden oluşan müşterek alıştırma kurulmuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma zarfında görevlendirilen bir başsavcıvekili ile bir savcı koordinesinde, konsolosluk binası ile Türkiye’den ayrılan Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi’nin konutunda tahlil yapılmıştı.

Suudi Arabistan yönetimi, 20 Ekim’de, İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten daha sonra haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluk binasında yaşanan arbede sonucunda öldüğünü açıklamıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: