• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı sorumluların cezalandırılmasını istedi

Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı sorumluların cezalandırılmasını istedi

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’a yazdığı makalede, “Cemal’i kaybettiysek sadece kınamak yetmez. Onu bizden alan millet, siyasi konumlarına bakılmaksızın sorumluluk sahibi tutulmalı ve yasal çerçevede cezalandırılmalıdır.” çağrısında bulundu.

Cengiz, 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna giden ve bir daha kendisinden haber alınamayan nişanlısı Cemal Kaşıkçı’nın akıbetiyle ilgili New York Times gazetesi için “Nişanlım Cemal Kaşıkçı yalnız bir vatanseverdi” başlıklı bir makale kaleme aldı.

Kaşıkçı ile mayıs ayında İstanbul’daki bir konferansta tanıştıklarını kaydeden Cengiz, Ortadoğu ve Körfez’e ilgisinden dolayı bir sohbetlerinin ardındaki yaptıkları görüşmelerinde, aralarındaki arkadaşlığın hissi bir ilişkiye dönüştüğünü belirtti.

Cengiz, Kaşıkçı’nın bütün dünyayı gezip en fazla Suudi Arabistan’ı sevdiğini vurgulayarak, “Oysa, kendi ülkesinde artık ona yer yoktu. Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ı eleştiren düşünce adamları ve aktivistlere karşın baskılar nedeniyle iki valizini alıp Suudi Arabistan’dan kaçtı lakin yine de Cemal vatanseverdi. Irk onu rakip olarak tanımladıklarında buna karşısında çıkarak, ‘Ben kalemini kendi ülkesinin iyiliği için kullanan egemen bir gazeteciyim.’ derdi. Suudi Arabistan’ı terk etti çünkü bu, tartı verdiği konu ile görüşleri yazabilmesi ve konuşabilmesinin, keza onurundan imtiyaz vermeden çalışmasının tek yoluydu.” değerlendirmesini yaptı.

“Kendisinden haber alamazsam, Türk makamları alarma geçirmemi söyledi”

Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna gittiği sabahleyin da oldukça keyifli olduğunu bildiren Cengiz, şöyle devam etti:

“Konsolosluğa vardığımızda, içeri girdi. Bana kısa sürede kendisinden haber alamazsam, Türk makamları alarma geçirmemi söyledi. Eğer bunun Cemal’i son görüşüm olduğunu bilseydim, konsolosluğa kendim girerdim. Hikayenin devamı: O binadan yeniden hiç çıkmadı. Ve onunla ben de orada kayboldum.”

Cengiz, makalesinde, “Bugün Cemal’in doğum günü. Onun için bir parti planlayıp, ona özlediği sevgi ve sıcaklığı gösteren en yakın arkadaşlarını ziyafet etmiştim. Hemen evlenmiş olacaktık.” ifadelerini kullandı.

“Yalnızca benim değil, herkesin kaybı olur”

Kaşıkçı’nın kaybolmasının ardından 12 gün geçtiğini ve her sabah ondan bir haber alabilme umuduyla uyandığını yazan Cengiz, makalesinde şu ifadelere yer verdi:

“(Kaşıkçı’nın) Akıbeti hakkındaki spekülasyonlar hala yetkililerce tasdik edilmedi lakin Suudi Arabistan’ın sessizliği beni korkutuyor. Aklımdan çıkmayan bir soru beni bir an yalnız bırakmıyor: Bu içten mu? Cemal’e suikast mi yaptılar? Eğer suçlamalar doğruysa, Cemal Muhammed bin Selman’ın ayakçıları kadar öldürüldüyse o zaten şimdiden şehit olmuştur. O yalnızca benim yok, bilinçli ve vicdan sahibi herkesin kaybı olur. Cemal’i kaybettiysek yalnızca kınamak yetmez. Onu bizden bölge ırk, siyasi konumlarına bakılmaksızın sorumluluk sahibi tutulmalı ve yasal çerçevede cezalandırılmalıdır.”

Son dönemlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın da kendisini Beyaz Saray’a ağırlama etmek istediğine dair haberler gördüğüne dikkati çeken Cengiz, “Eğer o gün (2 Ekim) Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda neler olduğunu ortaya dışlamak için harcanan çabalara doğrusu katkı sağlarsa, davetini kabul etmeyi düşünürüm.” görüşünü paylaştı.

Cengiz makalesini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Cemal zulme karşı sesini yükseltti lakin Suudi Arabistan halkının özgürlük talebini kendi hayatı ile ödedi. Eğer öldüyse ki o kadar olmadığını umuyorum, bugün, onun doğum gününde binlerce Cemal doğacaktır. Sesi ve görüşleri Türkiye’den Suudi Arabistan’a ve dünyanın her yerine ulaşacaktır. Cefa daima sürmez. Despot diktatörler önünde sonunda günahlarını öder. Sevdikleriniz bu dünyadan ayrıldığında, ahiret bundan böyle öyle da korkutucu veya uzakta gelmez. Burada onlarsız, yapayalnız kalmak en acı verenidir.”

 

öne meydana çıkan haberler

Cengiz Ünder için rekor ödenti!

Burak ve Emre’den Arda Turan açıklaması!

Mutlaka ellerinizi yıkamanız gereken 8 koşul

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: