• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Cemal Kaşıkçı’nın Nişanlısı Hatice Cengiz Cinayet Gününü Canlı Yayında Anlattı

Cemal Kaşıkçı’nın Nişanlısı Hatice Cengiz Cinayet Gününü Canlı Yayında Anlattı

Öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, Habertürk televizyonunda konuştu. Hatice Cengiz, Kaşıkçı’yla tanışmalarını “Arap Baharı yıllarında, sahada olup, bölgedeki ayrılıkların sebeplerini tahlil etmek istedim. O bölgede yaşanan Arap Baharı’ndan sonradan körfez bölgesini daha sık peşine düşüp takip etmeye başladım. Cemal Bey’le de bu şekilde tanıştık. ” sözleriyle anlattı.

“AMERİKA’YA DÖNDÜKTEN SONRA DA BENİMLE KARŞILAŞMAK İSTEDİĞİNİ SÖYLEDİ”

Cengiz ilişkilerinin işle ilgili görüşmelerde başladığını söyleyerek “Birincil tanışmamız o programda oldu. Söyleşinin yayınlanmasını arzu ettiğimi ve birazcık genişletmek istediğimi söylediğimde, İstanbul’a geldiğinde görüşmeyi önerge etti. Akabinde Türkiye’ye geldi, görüştük. Çok hızlı bir mülâkat oldu, o günkü programımız fazla yoğundu. İlişkinin birincil başladığı mülâkat, o röportaj oldu. Daha çok yüzde 70 özel sorular üstüne ilerledi. Peşinde gelen konuşmalar, bunun özel bir mülâkat olduğunun göstergesiydi. Amerika’ya döndükten sonra da benimle görüşmek istediğini söyledi, zaten ilişkimiz başlamış oldu.” diye konuştu.

“FAZLA YALNIZDI”

Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’daki ailesine dair çok pozitif bilgisinin olmadığını belirten Cengiz, “Evliliğinden fazla dile getirmek istememişti, ben de çok sormak istememiştim, çünkü çok yalnızdı. Olgun bir yaşa geldiğinde siyasi, duygusal bir yalnızlığı vardı. İstediklerini tek başına yapması onun için zordu. kimsesiz hissetmesi, arkadaşlarından haber alamaması, içinde bulunduğu aşamadığından bahsediyordu çoğunlukla.” dedi.

“EVLILIK HAZIRLIKLARI YAPIYORDUK”

Hatice Cengiz, Kaşıkçı’nın Cumhurbaşkanı ile dostluğu olduğunu söyleyerek “Evlilik düşüncesi oluşunca zaten gidip geldiği bir ülkede ev almak fena bir us gibi gelmedi. 10 Eylül tarihinde geldiğinde o tarihten 2 Ekim’e dek geçen sürede hummalı bir şekilde izdivaç hazırlığına başladık. Zamanı iyi kullanmamız gerekiyordu. Onun orada da işleri vardı çünkü. Ailemle görüşmesinin ardındaki çabuk bir şekilde evlenme hazırlıklarına başladık. Evin eşyalarını ufaktan almaya başladık. Bu en azından bir yere kadar gelsin, daha sonra düğün yaparız diye düşünüyorduk. 2 Ekim süreci de bu şekilde gerçekleşti. Konut yeri seçildi, konut alındı, ardından da resmen belediyeye gittik.” ifadelerini kullandı.

Hatice Cengiz’in canice gününe ilişkin açıklamalarından satır başları şöyle:

“STRES ÇIKAR DİYE KONSOLOSLUĞA GİTMEK İSTEMEDİ”

“Konsolosluğa gitme sebebi, Türkiye’de yasal kaideler var. Evli olmadığına dair evrak alması gerekiyordu. Cemal Bey’le bu evrağı sormak için Fatih Belediyesi’yle görüştük. Stres çıkar diye konsolosluğa gitmek istemedi. Ben bunu burada yapmasam, evliliği burada gerçekleştirmesem diye sordu. Çünkü gitmek istemiyordu. İstemiyordu bu topa girmeyi, konsoloslukta gergin bir hava olmasını istemiyordu. Bir sorgu, ülkesine dönmesiyle ilgili bir istek gibi bazı şeyler olabilirdi ve bunu yaşamak istemiyordu, buna hazır olmadığını söylüyordu. Diğer bir ülkeye bile gitse tekrar Suudi Konsolosluğu’ndan alması gerektiğini öğrenince Türkiye’deyim, Türkiye diğerlerine nazaran daha kolay olabileceğini düşünüyordu.”

“ONU O GÜN YALNIZ BIRAKMAMAM GEREKTİĞİNİ HİSSETTİM”

“2 Ekim’de normal bir şekilde Londra’dan dönüyor. O gün neler yapacaklarımızı konuştuk. Konsolosluk yetkililerini aradı. Arayan kişi saat 13.00’de yerinde olduklarını söyledi, biz konsolosluğa yöneldik, gündelik hayata dair şeyler konuştuk. O gün hiç evhamlı değildi. Konsolosluğa vardık, bu defa hiç beklemedik. Derhal telefonları bana bıraktı, beni burada bekle dedi. Bekleyiş başladı. O uzun bekleyiş başladı. Bu meselenin üzerinden çok süre geçti lakin bunu söylemek yararlı; Cemal Bey’e buradayken bir programa katılmıştı ve rahatsızlanmış rahatsızlanması nedeniyle programı bile yapamayacak dereceye gelmişti. Eğer burada Cemal Bey’e bir şey olursa kimi ararım diye düşündüm. ve ona sordum sana bir şey olursa kimi aramam lüzumlu dedim. Bu olay konsolosluktan 3-4 gün önce oldu. Yasin Hoca’yla (Yasin Aktay) konuş dedi. Ben de tamam dedim. Sıkı sıkıya bana isimleri tembih etmiş olsa ciddi endişeleri vardı anlamına gelir. Fiilen hayati anlamda bir risk düşünmüyordu. Bu veri bu anlamda manâlı”

“ABD DIŞİŞLERİ BAKANI POMPEO ARADI”

Dışişleri Bakanı Pompeo aradı. Trump’a söyleyeceklerimi kendisine ilettim. Pompeo ile görüşmemizde kendisi konuyu peşine düşüp takip ettiklerini. Detaya vakıf olmadıklarını buna benzer şeyler söyledi. Açıklamaları fazla siyasiydi. Trump’ın selamlarını iletti çok üzgün olduklarını söyledi. Yakın zamanda arzularının ne olduğuna ulaşmak olduğunu söyledi.

Kaşıkçı Cinayetinde Suikastçıları Taşıyan Türk Şoför Konuştu: Neşeliydiler, İçki İçtilerKaşıkçı Cinayetinde Suikastçıları Içeren Türk Şoför Konuştu: Neşeliydiler, Alkol İçtiler
Almanya Başbakanı Merkel: Kaşıkçı Cinayeti Açıklanana Kadar Suudilere Silah SatmayacağızAlmanya Başbakanı Merkel: Kaşıkçı Cinayeti Açıklanana Kadar Suudilere Tabanca Satmayacağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Suudi Arabistan'a Sert Sözler: Açıklamalar ÇocukçaCumhurbaşkanı Erdoğan’dan Suudi Arabistan’a Sert Sözler: Direktifler Çocukça

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: