• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Cemal Kaşıkçı’nın İnfaz Edildiği Anların Ses Kayıtları Ortaya Çıktı

Cemal Kaşıkçı’nın İnfaz Edildiği Anların Ses Kayıtları Ortaya Çıktı

2 Ekim’de Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten daha sonra ortadan kaybolan ve öldürüldüğü belirli Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın infaz edildiği anların ses kayıtları ortaya çıktı. Kaşıkçı nişanlısına bıraktığı iPhone telefonuyla kolundaki i-Watch zeki saati eşleştirdi. İnfaz anındaki konuşmalar kaydedildi ve yedeklendi. Suudi istihbaratçılar saati fark ederek bir takım dosyaları silmeye çalıştı. MIT ve Güvenlik, ses kayıtlarını iCloud üzerinden çözümleme ederek cinayeti ortaya çıkardı.

“EĞER BURADAN ÇIKMAZSAM…”

Sabah’ta yer alan habere tarafından, Başkonsolosluğa girmeden önce nişanlısı Hatice Cengiz’e “Eğer çıkmazsan Türk-Arap Medya Derneği’ni ve Yasin Aktay’ı ara” diyen Kaşıkçı’nın içeride başına gelebilecekleri evvelden sezip bu yüzden kolundaki zeki saat Apple Watch’ın ses kayıt özelliğini açtığı belirlendi. İstanbul Levent’teki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na olay günü giden Kaşıkçı cep telefonlarını nişanlısına bıraktıktan sonra kolundaki akıllı saati iPhone’uyla eşleştirdi. Kaşıkçı’ya Suudi Arabistan’dan iki jetle gelen suikast timi göre müdahale edildiği anlar, akıllı saat ile anbean kayıt altına alındı. Kaşıkçı’nın sorgulandığı, cefa edildiği ve öldürüldüğü anlar Apple Watch’ın hafızasına ses kaydı olarak girdi.

Kaşıkçı’nın Başkonsolosluğa girdikten iki saat sonradan siyah Mercedes Vito içerisinde çıkarıldığı düşünülen garaj kapısı.

DOSYALARIN TAMAMINI SİLEMEDİLER

Cep telefonu ile senkronize olan saate kaydedilen dosya bununla beraber telefona ve Icloud (Apple Bulut Server) depolama alanına da kaydedildi. Cemal Kaşıkçı’yı öldüren Suudi infaz timinin tüm konuşmaları bu dosyaya kaydedildi. Kaşıkçı öldükten daha sonra saatin kayıt yaptığını anlayan Suudi infaz timindeki istihbaratçılar önce şifre denemeleri yaparak Apple Watch’ı açmaya çalıştı. Bunu başaramayınca Kaşıkçı’nın parmak izini kullanarak saate giriş yapıp bazı dosyaları silmeye çalıştılar. Edinilen bilgilere göre Suudi istihbaratçılar bir takım dosyaları silmeyi de başardı. Oysa dosyaların tamamını silemedi. Kaşıkçı’nın telefonuna kaydedilen ses dosyası soruşturmayı yürüten emniyet birimleri kadar nişanlısındaki telefonda bulundu.

Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluğa girmeden önceki son görüntüsü..

TERCÜMANLA DEŞİFRE EDİLDİ

Dosya dinlenildiğinde Kaşıkçı’nın nasıl sorguya çekildiği, cefa edildiği ve sonradan nasıl öldürüldüğüne ilişkin kayda rastlandı. Bu kayıt Suudi gazetecinin öldürüldüğüne dair en kayda değer delil oldu. Emniyet birimleri çevirmen vasıtasıyla o an neler yaşandığını, tüm konuşmaları bir bir çözümleme etti.

Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı…

TELEFON KAYITLARI İNCELENİYOR

Soruşturma birimleri, durum günü konsolosluk binası ve Başkonsolos’un konutunda lüzum değişmez lüzum cep telefonundan yapılan bütün telefon görüşmelerini mercek altına aldı. Acilen Kaşıkçı’nın cesedinin nerede olduğuna ilişkin tespit yapılmaya çalışılıyor. Middle East Eye sitesi, Kaşıkçı’nın Başkonsolos’un konutunun bahçesine gömüldüğü ihtimali üzerinde durulduğunu yazdı. İngiliz Daily Mail ve Amerikan Washington Post gazeteleri Kaşıkçı’nın dövüldüğüne ilişkin Arapça konuşmaları içeren ses kayıtlarının bulunduğunu yazdı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: