• DOLAR
  5,3121
  % 0,63
 • EURO
  6,0105
  % 0,77
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Cemal Kaşıkçı Olayında Dünyanın Tavır Aldığı Suudi Arabistan’a 7 Ülkeden Destek Geldi

Cemal Kaşıkçı Olayında Dünyanın Tavır Aldığı Suudi Arabistan’a 7 Ülkeden Destek Geldi

Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Filistin ve Yemen’in gerisinde Cibuti ile Arap kuruluşları da Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayında aldığı kararlarla ilgili olarak Suudi Arabistan’a ve Kral Selman bin Abdulaziz’e destek mesajı verdi. Arap Birliği ve Ürdün de Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardındanaldığı kararlarla ilgili Suudi Arabistan’a yardım açıklaması yaptı.

MISIR, BIRINCIL SONUÇLARI MEMNUNIYETLE KARŞILADI

Darı Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılmış açıklamada, Kaşıkçı davasındaki soruşturmaların ilk sonuçlarının gönül rahatliğiyla karşılandığı belirtildi. Açıklamada, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in aldığı karar ve önlemlerin hukukun ilkelerine ve adaletin uygulanmasına uygun olduğu ifade edildi.

BIRLEŞIK ARAP EMİRLİKLERİ’NDEN KRAL SELMAN’A ILTIFAT

BAE haber ajansı WAM da Suudi Arabistan’ın açıklamasını desteklediğini ve Kral Selman’ın kararlarının övgüye layık olduğunu kaydetti. Haberde Suudi Arabistan Kralının Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayıyla ilgili aldığı kararlar övülürken, bu kararların adaletin tesis edilmesi ve gerçeklerin ortaya çıkarılmasını sağladığı aktarıldı.

FİLİSTİN’DEN HAK VE PRENSIP VURGUSU

Filistin haber ajansı WAFA ise Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman liderliğindeki Suudi Arabistan’ın hak ve prensip devleti olarak kalacağını kaydetti.

YEMEN HÜKÜMETİ: SUUDİ ARABİSTAN HASSASİYETİNİ YANSITTI

Yemen hükümeti de Kaşıkçı olayına karışanlardan hesap sorulacak olmasının, ülke içindeki ve dışındaki vatandaşlarının can güvenliğini önceleyen Suudi Arabistan kurumlarının ciddi ve aralıksız takibini ve kamuoyuna gerçekleri bildirme konusundaki hassasiyetini yansıttığını dile getirdi.

BİR ÜLKE DAHA KATILDI

Suudi Arabistan haber ajansı SPA’ya tarafından Cibuti, Kral Selman’ın Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayında gerçeklerin ortaya çıkarılması konusunda gösterdiği özeni övdü.

İslam İşbirliği Teşkilatı, olaya karışan 18 kişinin tutuklanmasıyla ilgili kararı gönül rahatliğiyla karşıladı.Arap Parlamentosu da Suudi Arabistan Kralının, Kaşıkçı olayının sorumlularının yargılanması yönündeki kararından hoşnut olduğunu ifade etti.

ARAP BİRLİĞİ VE ÜRDÜN DE TAKVIYE AÇIKLAMASI YAPTI

Arap Birliği ve Ürdün de Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardındanaldığı kararlarla ilgili Suudi Arabistan’a destek açıklaması yaptı.

Arap Birliğinden yapılan açıklamada, Suudi Arabistan’ın Kaşıkçıolayını aydınlanmak için yürüttüğü soruşturmadan övgüyle söz edildi. Kaşıkçı’nın ailesine başsağlığı dileğinde bulunulan açıklamada, olayınsiyasileştirilmesi ve Suudi Arabistan’a aleyhinde hesaplı yaptırım uygulanması veyatek cepheli adımlar atılması gibi girişimlere karşısında olunduğu belirtildi.

Ürdün hükümetinden yapılan açıklamada da Suudi Arabistan’ın attığıadımların olayın aydınlatılması ve sorumluların hesap vermesi için zorunlu olduğuifade edilerek, Riyad yönetiminin yanında olunduğu mesajı verildi.

İslam İşbirliği Teşkilatı, Körfez İşbirliği Konseyi, ArapParlamentosu, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Filistin, Yemen veCibuti de Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin gerisinde aldığıkararlarla ilgili Suudi Arabistan’a destek açıklaması yapmıştı.

Suudi Arabistan yönetimi, 2 Ekim’de İstanbul Başkonsolosluğunagirdikten sonradan kendisinden haber alınamayan Kaşıkçı’nın “konsolosluk binasındayaşanan arbede sonucunda öldüğünü” açıklamıştı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’da yer alan haberde de SuudiArabistan Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma neticesinde, Cemal Kaşıkçı’nınİstanbul Başkonsolosluğuna geldiği sırada burada bulunan diğer Suudivatandaşlarla tartışmaya başladığı, tartışmanın arbedeye dönüştüğü ve bununsonucunda Kaşıkçı’nın hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: