Çavuşoğlu: Ticaret savaşlarının olduğu bir dönem yaşıyoruz

Çavuşoğlu: Ticaret savaşlarının olduğu bir dönem yaşıyoruz

Antalya Belek’te düzenlenen toplantıya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanı sıra,

 

Toplantının başlangıç konuşmasını yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Antalya ilk önce D-8 zirvesine konut sahipliği yapıyor” dedi. 

Endonezya’daki uçak kazası ve Mısır’da yaşanan terör saldırısında hayatını kaybedenler için başsağlığı mesajlarını ileten Çavuşoğlu, “Geçen sene İstanbul zirvesi son 20 yılı denetlemek için hoş oldu. Zirvede kabul ettiğimiz eylem planı ile, mevcut durumumuzun fotoğrafını çekmiş, D-8’den beklentilerimizi ele almıştık. Derhal önümüzde D-8’in 2020-2030 yılları arasına ışık tutacak, 10 yıllık yol haritası taslağı var. Bu yol haritasını gelecek sene kabul edersek, çalışmalarımıza bu doğrultuda şekil vermeye başlayabiliriz. Önümüzdeki zamanı, D-8’i canlandırmak, çağın ihtiyaçlarına uygun ayla getirmek için, en bereketli şekilde kullanmalıyız. Türkiye olarak daha devingen, milletlerarası hesaplı gelişmelere daha ivedi karşılık verebilecek bir D-8’den yanayız. Karar alma mekanizmalarını hızlandırır ve esnek ülkü getirirsek daha eksik vakit ve enerji ile daha çok iş başarabiliriz” dedi. 

D-8’in daha faktör ayla gelmesinin, üye ülkelerin yararına olduğunu açıklayan Bakan Mevlüt Çavuşoglu, “D-8’in proje ve sonuç odaklı çalışmalarını da güçlendirmeliyiz. Bugün döviz kurlarının kimi ülkelerce, siyasi sahiplerle kullanıldığı bir dönem yaşıyoruz. Ticaret savaşlarının olduğu bir dönem yaşıyoruz. Buna en güzel cevabı, kendi aramızdaki ticarette yerli ve milli paralarımızı kullanarak verebiliriz. Türkiye olarak Çin, Ukrayna, Rusya, İran gibi ülkelerde ticaretimizi milli para üzerinden yürütmeye hazırlanıyoruz. Bir çok ülke ile bu nesil görüşmeleri sürdürüyoruz. Bunu D-8 bünyesinde gerçekleştirmek muhtemel. Bu gaye doğrultusunda D-8 takas odası kurulmasını öneririm. Merkez Bankalarımız bir araya gelip bunu kendi arasında konuşabilirler. Bize de öneriler getirebilirler. D-8’in verimliliğini arttırmak istiyorsak alıştırma gruplarını güçlendirmeli, toplantılara yetkin düzeyde katılımları teşvik etmeliyiz” diye konuştu.

öne meydana çıkan haberler

Futbol hayatı tehlikede

Emekliye çifte müjde

Yüzlerce kedisi var

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: