• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Çavuşoğlu, Pompeo ile Yaptığı Görüşmeyi Değerlendirdi: Rezidans ve Araçlarda Bugün Arama Yapılacak

Çavuşoğlu, Pompeo ile Yaptığı Görüşmeyi Değerlendirdi: Rezidans ve Araçlarda Bugün Arama Yapılacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çauşoğlu, ABD’li mevkidaşı Pompeo ile görüştü.

Çavuşoğlu ile mevkidaşı Pompeo arasında gerçekleşen görüşmede, Türkiye-ABD ikili ilişkileri, Suriye konusu, bölgesel ve milletlerarası konularda manzara alışverişinde bulunulacağı belirtildi.

ÇAVUŞOĞLU-POMPEO GÖRÜŞMESİ 35 DAKİKA SÜRDÜ

Çavuşoğlu ile Pompeo görüşmesi sona erdi, görüşme 35 dakika sürdü.

Çavuşoğlu, görüşmenin ardındaki gazetecilere açıklamada bulundu.

“Mike Pompeo, Suudi Arabistan’dan sonradan Ankara’ya uğradı. Bir görüşme gerçekleştirdik. Heyetlerimizle birlikte yararlı bir röportaj gerçekleştirdik.”

“Hem Kaşıkçı olayını keza Münbiç konusunu konuştuk, ikili ilişkilere yer verdik. Sayın Cumhurbaşkanımız FETÖ konusuna değindi.”

“KONUTTA VE ARAÇLARDA BUGÜN ARAMA GERÇEKLEŞECEK”

“Pompeo, Trump’ın görüşmelerini iletti. Kaşıkçı olayına ilişkin endişelerini dile getirdi. Gazetelerde meydana çıkan haberlere tarafından yorum yapmayız. Savcılık yoğun bir alıştırma yürütüyor. Başkonsololukta biraz gecikse de soruşturma gerçekleşti. Dün akşam maalesef rezidansta soruşturma gerçekleşmedi. Suudiler ailesinin olduğunu bahis ettiler. Bugün buraya girilmesini umut ediyoruz. Hepsi bir neticeye vardıktan sonradan somut bir neticeye varabiliriz. Başkonsolos kendi ülkesine gitti, ne süre döneceğine ilişkin bilgimiz yok. Bir Takım yaklaşımları tabii ama tepki gördü. Dolapları açıp saygısızca bakın burada yok gibi söylemleri bütün dünyada tepkiye neden oldu. Konutta ve araçlarda soruşturma bugün gerçekleşecek. Dün, konutta ailesinin olduğu söylenerek gerçekleşmedi.”

Münbiç konusunu Cumhurbaşkanımız da dile getirdi. Bunu Pompeo ile onaylamıştık, bir gecikme olduğunu kendileri de dile getirdi. Sahada direncin olmaması, sahada çalışan askerlerin direncinin olmaması manâlı olan.”

“YAPTIRIMLAR ABUK SUBUK SAPAN ŞEYLERDİ”

“Önümüzdeki günlerde bu temaslar devam edecek. Aramızda onaylanan yol haritasının sürmesi gerektiğini vurguladık. Ülkenin doğusundaki şehirlerin de huzura kavuşması için öteki bölgeler geçilecek.”

“Yaptırımlar abuk subuk sapan şeylerdi. Artık ilişkilerimizde yaptırım veya aynı konular olmaması konusunda hemfikiriz. İkili ilişkilerde böyle şeyler olmaması gerektiğini vurguladık. Negatif tutumlar devam ederken, ilişkiler bir yere gitmez.”

“FETÖ ile ilgili ABD Adalet Bakanlığı’na ulaştırdığımızı ilettik. Zorunlu delilleri FBI’a iletmesi için Hak Bakanlığı’na ilettiğimizi söyledik.”

“Suudi Arabistan, daha önce ABD çekilmek isterken ABD’nin kalmasını istediklerini söylediler. Hedefler ve çıkarlar var biliyoruz. YPG/PKK/DEAŞ mı yoksa İran’ın çıkarlarını gözetmek mı bilmiyoruz.”

“Hapishanedeki şartların iyi mi değil mi olup olmadığını bilmiyoruz. Hak Bakanlığımız tekrar tekrar asistan olmuştur. Kararı yargı verdi, yargının kararına denilecek bir şey yok.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: