Çavuşoğlu: Katar ile ilişkilerimiz her alanda mükemmel düzeyde

Çavuşoğlu: Katar ile ilişkilerimiz her alanda mükemmel düzeyde

Çavuşoğlu, Katar’ın başkenti Doha’daki temasları dahilinde Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile heyetler arası görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede konuşan Çavuşoğlu, Yüksek Stratejik Kurul Dördüncü Toplantısı’nın hazırlıklarını koyulmak üzere Katar’ı ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Türk halkının selamlarını getirdiğini söyleyen Çavuşoğlu, bu ziyaretinde Katar’ın çoğu alanda kendi kendine tatmin edici olabilmesi için ekonomisini çeşitlendirmeye başladığını görmekten büyük mutluluk duyduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, Katar’ın başarılarının devamını dileyerek, Yüksek Stratejik Komite toplantıları vesilesiyle ilişkileri gitgide artarak daha üst seviyelere taşıdıklarına dikkati çekti.

Yüksek Stratejik Komite Toplantıları sürecine ilişkin değerlendirmelerde yer alan Çavuşoğlu, “Daha yapacak fazla çalışmamız, ulaşacak hedeflerimiz, kat etmemiz gereken mesafelerimiz var.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, bu kapsamda iki ülkeden uzmanların daha önce ekim ayının başında Ankara’da bir araya gelerek çalışmalar yaptıklarını anımsattı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bu ziyareti vesilesiyle de Yüksek Stratejik Komite Dördüncü Toplantısı’nın hazırlıklarını tamamlayacaklarına şive yaparak, bu süreçte yeni anlaşmalar imzalanacağını aktardı.

Önceki 3 Yüksek Stratejik Komite toplantısında 40 uzlaşma imzaladıkları bilgisini paylaşan Çavuşoğlu, bunların da başvuru safhasının gözden geçirileceğini belirtti. Çavuşoğlu, yeni anlaşmalar yapmak üzere Katar ile müzakereleri de tamamlayacaklarının altını çizdi.

“İkili ilişkilerimiz Allah’a şükür her alanda mükemmel düzeyde.” diye konuşan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bölgesel konularda da Katar ile birlikte çalıştık. Görüşlerimiz örtüşüyor çünkü bizim amacımız bölgenin barışı, huzuru, istikrarı. Bölgesel gelişmeleri de bugün ve yarın sizlerle değerleme fırsatı bulduğum için keza mutluyum.”

“İlişkilerin daha da geliştirilmesi gerekiyor”

Katar Dışişleri Bakanı Al Sani ise iki dost ülke arasındaki ikili ilişkileri daha da istediklerini ifade ederek, Türkiye-Katar ilişkilerinin bu düzeye ulaşmasında iki ülke liderlerinin oynadığı role dikkati çekti. 

“Bölgenin içinden geçtiği şart iki arkadaş ülke arasındaki köklü olan bu ilişkilerin korunması ve daha da geliştirilmesini gerektiriyor.” ifadesini kullanan Al Sani, Yüksek Stratejik Kurul toplantılarının iki ülke arasındaki siyasi, idareli, yatırım ve öteki alanlardaki iş birliğinin güçlenmesine vesile olduğunu belirtti.

Al Sani, stratejik ilişiklerin daha da geliştirilmesi için iki ülke aralarında imzalanan anlaşmaların yürürlüğe girmesinin önemine değinerek, şunları kaydetti:

“Orta Doğu’daki siyasi, idareli ve güvenlik tehlikeleri göz önünde bulundurulursa bu tehlikelerin üstesinden gelmek için meslek birliğimizi sürdürmemiz kayda değer hale geliyor. Bölgedeki terörle uğraş konusunda ve çekişmelerin dostça yollarla çözülmesi için desteğimizi sürdüreceğiz.”

öne çıkan haberler

Yüzlerce kedisi var

Jennifer Lopez’in pozu olay oldu

Emekliye çifte müjde

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: