• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Can Dündar ve İlhan Tanır Hakkında Kırmızı Bülten Çıkarıldı

Can Dündar ve İlhan Tanır Hakkında Kırmızı Bülten Çıkarıldı

Cumhuriyet gazetesi idareci ve yazarları hakkında açılan ve karara bağlanan davada kaçak oldukları için dosyaları ayrılan eski genel yayınlama yönetmeni Can Dündar ve İlhan Tanır hakkında kırmızı bülten çıkarılmasına hükmedildi. Mahkeme, MITOS TIR’larının durdurulmasına ilişkin davada da Can Dündar hakkında kırmızı duyuru çıkarılmasına karar vermişti.

CUMHURİYET SAVCISI TALEP ETTİ

Duruşmada laf alan cumhuriyet savcısı, ifadeleri alınamayan sanıklar Can Dündar ve İlhan Tanır hakkında kırmızı bildiri çıkarılmasını istek etti.

İlhan Tanır

MAHKEME SAVCININ TALEBİNE UYDU

Talebi değerlendiren duruşma heyeti, sanıklar Dündar ve Tanır hakkında yakalama kararı bulunduğunu hatırlattı. Heyet, sanıklar Can Dündar ve İlhan Tanır hakkında ifadeleri alınamadığı gerekçesiyle kırmızı bildiri çıkarılmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Can Dündar

MIT TIR’LARI DAVASI

BU VESILEYLE İstanbul 14. Ağır Canice Mahkemesi de MITOS TIR’larının durdurulmasına ilişkin davada davalı olarak yargılanan Can Dündar hakkında gıyabi tutuklama kararı ve kırmızı bülten çıkarılmasına karar vermişti.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Mahkeme heyeti, 25 Nisan’da kararını açıklamıştı. Mahkeme, sanıklar Bülent Yener, Turhan Günay ve Günseli Özaltay hakkında ”silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte terör örgütüne destek etme” suçundan dava açıldığına muhabere ederek, sanıkların terör örgütlerine takviye ettikleri iddia olunan süreçte taşıdıkları sıfat, destek kavramını somutlaştıran iş ve eylemlere yönelik katkı maddesi durumları dikkate alındığında cezalandırılmalarına yeter her türlü şüpheden uzak, muhakkak ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatlerine karar vermişti.

AKIN ATALAY HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTI

Duruşma heyeti, Cumhuriyet gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay’ın, “PKK, DHKP/C ve FETÖ/PDY silahlı terör örgütlerinin içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte bu örgütlere mahsus ve isteyerek yardım etmek” suçunu işlediğinin tüm deliller kapsamında değerlendirildiğini belirterek, suçun işlendiği vakit, meydana gelen zarar veya tehlikenin ağırlığı, güttüğü amaç ve saik, kasta dayalı kusurunun ağırlığı ve eylem içerisinde yer alma şeklini dikkate alarak, Atalay’ı bu suçtan 8 sene 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırmıştı.

ERİNÇ, SABUNCU VE ŞIK HAPİSLE CEZALANDIRILMIŞTI

”Terör örgütüne üye olmamakla birlikte bile bile ve içinden gelerek yardım etmek” suçundan Cumhuriyet gazetesi Imtiyaz Sahibi ve Vakıf Başkanı Mehmet Orhan Erinç’in 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmeden mahkeme heyeti, benzer suçtan Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Murat Sabuncu ve muhabir Ahmet Şık’ın da ayrı ayrı 7 sene altışar ay hapisle cezalandırılmasına karar vermişti.

Murat Sabuncu

Duruşma heyeti, “terör örgütlerine bile bile ve içinden gelerek yardım etmek” suçundan sanıklar Bülent Utku’yu 4 sene 6 ay, Kadri Gürsel’i 2 yıl 6 ay, Kültürlü Engin’i 7 sene 6 ay, Hikmet Aslan Çetinkaya’yı 6 sene 3 ay, Güray Tekin Öz, Hacı Musa Kart, Hakan Karasinir, Mustafa Kemal Güngör ile Önder Çelik’i de ayrı olarak 3 sene 9 ay hapis cezasına çarptırmıştı. Duruşma ayrıca, Yusuf Emre İper’i ”terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 3 sene 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırmıştı.

Ahmet Şık

AHMET KEMAL AYDOĞDU HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTI

Twitter’daki “jeansbiri” hesabının sahibi Ahmet Kemal Aydoğdu hakkında “terör örgütü yöneticisi olmak” suçundan dava açıldığını hatırlatan mahkeme, sanığın mevcut deliler dahilinde ”silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçuna karoser verdiğini değerlendirerek, sanığın örgüt içerisindeki konumu, eylemin yoğunluğu, ”jeansbiri” isimli sosyal paylaşımları sebebiyle tesir gücü gibi nedenleri dikkate bölge duruşma, sanığı bu suçtan 10 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Ahmet Kemal Aydoğdu

DOSYALARI AYRILMIŞTI

Duruşma heyeti, haklarında yakalama kararı yer alan kaçak sanıklar gazetenin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar ve İlhan Tanır’ın yapılan tüm aramalara rağmen henüz yakalanmamış ve savunmalarının alınamamış olması sebebiyle dosyalarının ayrılmasına karar vermişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: