• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Can Dündar için kırmızı bülten

Can Dündar için kırmızı bülten

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanıklardan katılan olmadı. Duruşmada laf alan cumhuriyet savcısı, ifadeleri alınamayan sanıklar Can Dündar ve İlhan Tanır hakkında kırmızı bülten çıkarılmasını talep etti. Talebi değerlendiren mahkeme heyeti, sanıklar Dündar ve Tanır hakkında yakalama kararı bulunduğunu hatırlattı. Heyet, sanıklar Can Dündar ve İlhan Tanır hakkında ifadeleri alınamadığı gerekçesiyle kırmızı duyuru çıkarılmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

bu arada İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi de MIT tırlarının durdurulmasına ilişkin davada davalı olarak yargılanan Can Dündar hakkında gıyabi tutuklama kararı ve kırmızı bülten çıkarılmasına karar vermişti.

Davanın geçmişi

Duruşma heyeti, 25 Nisan’da kararını açıklamıştı. Duruşma, sanıklar Bülent Yener, Turhan Günay ve Günseli Özaltay hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte terör örgütüne takviye etme” suçundan dava açıldığına göze çarpan ederek, sanıkların terör örgütlerine takviye ettikleri iddia olunan süreçte taşıdıkları sıfat, destek kavramını somutlaştıran iş ve eylemlere yönelik katkı durumları dikkate alındığında cezalandırılmalarına yeter her türlü şüpheden uzaktan, emin ve inandırıcı kanıt elde edilemediğinden beraatlerine karar vermişti.

Mahkeme heyeti, Cumhuriyet gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay’ın, “PKK, DHKP/C ve FETÖ/PDY silahlı terör örgütlerinin içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte bu örgütlere bilerek ve içinden gelerek yardım etmek” suçunu işlediğinin bütün deliller zarfında değerlendirildiğini belirterek, suçun işlendiği zaman, meydana gelen hasar veya tehlikenin ağırlığı, güttüğü niyet ve saik, kasta dayalı kusurunun ağırlığı ve eylem içerisinde yer alma şeklini dikkate alarak, Atalay’ı bu suçtan 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırmıştı.

“Terör örgütüne aza olmamakla birlikte kasten ve içinden gelerek yardım etmek” suçundan Cumhuriyet gazetesi Imtiyaz Sahibi ve Vakıf Başkanı Mehmet Orhan Erinç’in 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmeden mahkeme heyeti, benzer suçtan Cumhuriyet gazetesi Genel Yayınlama Yönetmeni Mehmet Murat Sabuncu ve muhabir Ahmet Şık’ın da ayrı ayrı 7 yıl altışar ay hapisle cezalandırılmasına karar vermişti.

Mahkeme heyeti, “terör örgütlerine bilerek ve içinden gelerek yardım etmek” suçundan sanıklar Bülent Utku’yu 4 sene 6 ay, Kadri Gürsel’i 2 sene 6 ay, Kültürlü Engin’i 7 yıl 6 ay, Hikmet Aslan Çetinkaya’yı 6 yıl 3 ay, Güray Tekin Öz, Hacı Musa Kart, Hakan Karasinir, Mustafa Kemal Güngör ile Önder Çelik’i de ayrı olarak 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırmıştı. Mahkeme hem, Yusuf Emre İper’i “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 3 sene 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırmıştı.

Twitter’daki “jeansbiri” hesabının sahibi Ahmet Kemal Aydoğdu hakkında “terör örgütü yöneticisi edinmek” suçundan dava açıldığını hatırlatan duruşma, sanığın mevcut deliler dahilinde “silahlı terör örgütü üyesi almak” suçuna vücut verdiğini değerlendirerek, sanığın örgüt içerisindeki konumu, eylemin yoğunluğu, “jeansbiri” isimli sosyal paylaşımları nedeniyle tesir gücü gibi nedenleri dikkate bölge mahkeme, sanığı bu suçtan 10 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Mahkeme heyeti, haklarında yakalama kararı bulunan kaçak sanıklar gazetenin eski genel yayınlama yönetmeni Can Dündar ve İlhan Tanır’ın yapılan tüm aramalara karşın az önce yakalanmamış ve savunmalarının alınamamış olması nedeniyle dosyalarının ayrılmasına karar vermişti.

öne meydana çıkan haberler

“Cengiz uzayda bile oynar”

Dünyanın en tehlikeli işi

400 ürünlük liste açıklandı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: