• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Camideki Kıble Sapması 37 Yıl Sonra Düzeltildi

Camideki Kıble Sapması 37 Yıl Sonra Düzeltildi

YALOVA’nın Sugören köyünde, 1981 yılında inşa edilen caminin kıblesinde 32 derece sapma olduğu 37 yıl daha sonra fark edildi. Kıble hatası, cami içinde beyaz şeritler çekilerek düzeltildi.

Yalova’ya 11 kilometre uzaklıkta yer alan köydeki Sugören Merkez Camii’ne 1 sene önce atanan imam İsa Kaya (24), camide geçmişten bu yandan kıble sapması olduğu yönündeki söylentiler üzerine İl Müftülüğü’ne başvurdu. Müftülük görevlilerinin camide yaptığı incelemede, kıblede 32 derecelik sapma belirlendi. Yeni belirlenen kıble yönünde cami içinde beyaz şeritler çekildi. Böylece camideki kıble sapması, 37 sene sonradan düzeltildi.

‘CAMİMİZDE YENİ DÜZENLEME YAPILDI’

İmam İsa Kaya, camide kıble sapması olduğu yönündeki duyumlar üstüne alıştırma yaptığını söyleyerek, “Durumu bildirmem üstüne hocamız bizzat gelip yerinde saptama yaptı. Bu tespitten sonra durumu cami derneğimizle ve muhtarlığımızla paylaştım. Din İşleri Yüksek Kurulu’nun vermiş olduğu fetva başlıca alınarak camimizde yeni düzenleme yapılmıştır ve bu düzenleme müftülüğe haber verilmiştir. Müftü Yardımcımız kişisel olarak gelip cuma vaazında durumu izah etmiştir. Cami cemaatine duyurulduktan daha sonra uygulamaya gidilmiştir. Caminin birleştirici özelliğine hasar gelmemiştir. Camideki cemaatin çoğunluğu da duruma olumlu tepki vermiştir. 3 hafta önce bu şeritleri çektik” dedi.

‘İÇ MİMAR İLE GÖRÜŞECEĞİZ’

Sugören Köyü Cami Yaptırma ve Onarma Derneği Başkanı Adem Apaydın ise, camide yeni düzenlemeler yapacaklarını söyleyerek, “İki mihrap olmaz. Onları yıkacağız. Halıları döndüreceğiz. Öndeki mermerleri kırmayı planlıyoruz. İç mimar arkadaşla görüşeceğiz. Mimar dizaynlarını yapacak. Biz de ona tarafından uygulamasını yapacağız” dedi.

Köy sakinlerinden Recep Yavuz da, mevcut caminin 1980’lerde yıkılan eski caminin yerine aynı şekilde inşa edildiğini, hatanın geçmişten geldiğini söyledi.

– Yalova

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: