• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bursa’da Bulunan Lahitten, İki Generalin Mumyalanmış Cesetleri Çıktı

Bursa’da Bulunan Lahitten, İki Generalin Mumyalanmış Cesetleri Çıktı

Bursa’nın İznik ilçesinde kazıbilimsel kazılar sırasında yer alan lahdin heybetli kapağı, vinç yardımıyla açıldı. Lahitte asker giysili, mumyalanmış iki gövde bulundu. Cesetlerin, dönemin Roma generallerine ait olduğu belirtildi.

ZEYTİNLİKTE LAHİT BULUNDU

İznik’te 3 yıl önce, ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta kırsal Hisardere Mahallesi yolu üzerindeki Kayaarkası mevkisinde yer alan zeytinlikte, defineciler kadar üst kapağı kırılmış lahit bulundu.

BÖLGE, KORUMA ALTINA ALINDI

İznik Müze Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan kazıda, Geç Roma dönemi olarak adlandırılan 3’üncü yüzyıldan kalma lahit ortaya çıkarıldı. sonra sürdürülen kazılarda 3 lahit daha bulundu. Bunun üzerine takriben 10 dönüm zeytinlik, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1 milyon 200 bin lira bedel ile kamulaştırıldı. Alan, ‘1’inci derece kazıbilimsel sit alanı’ duyuru edilerek koruma altına alındı.

LAHİT, VİNÇ YARDIMIYLA AÇILDI

Bu sene 15 Ekim Pazartesi günü, Roma dönemine ait şehirlerde mezarlıkların ve toplu mezar yerlerinin bulunduğu bölge olan ‘nekropol’ olduğu düşünülen alanda devam eden kazıbilimsel kazılarda, 1 lahit daha bulundu. İznik Müze Müdürlüğü’nden 10 karakter ekip, lahdin gün yüzüne çıkarılması için egzersiz yaptı. 9 Eylül Üniversitesi başkanlığındaki kazı ekibi, lahdin üzerindeki mozaik tabakayı keserek sonuç işlemini tamamladı. Lahdin, 6 metre uzunluğundaki heybetli kapağı da Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelen 4 karakter heyetin gözetiminde, jandarma ekiplerinin aldığı emniyet önlemleri aşağı, vinç yardımıyla açıldı.

LAHİTTEN, 2 GENERALİN MUMYALANMIŞ CESEDİ ÇIKTI

Lahitte, asker giysili mumyalanmış iki cisim ve bunlara ait bireysel eşyalar bulundu. Asker giysili iki kişinin dönemin Roma generalleri olduğu belirtildi. Açılan lahitte bulunanlarla ilgili henüz bir yorumlama yapılmazken, medya mensuplarının yakın plan görüntü almaların izin verilmedi. Lahdin üzeri brandayla kapatılırken, bakanlık yetkilileri göre yapılacak incelemenin ardındaki bilgilendirme yapılacağı açıklama edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: