• DOLAR
  5,3312
  % 0,24
 • EURO
  6,0463
  % 0,09
 • ALTIN
  227,0015
  % 0,05
 • BIST
  103.168
  % 0,66
Bursa’da, 510 Yıllık Tarihi Pirinç Han’da Modern Çelik Kapı Tepki Çekti

Bursa’da, 510 Yıllık Tarihi Pirinç Han’da Modern Çelik Kapı Tepki Çekti

Bursa’da, müzik eğitmeni Murat Çapkın’ın, 510 yıllık tarihi Pirinç Han’da stüdyo çalışmaları için kiraladığı dükkanın ahşap kapısını beyaz çelik kapıyla değiştirmesi, esnafın ve çevre sakinlerinin tepkisine neden oldu. Hırsızlık olaylarına karşı çelik kapıyla tedbir aldığını bildiren Çapkın, “Mevcut kapıda zarar vardı. Tadilattan sonradan kapıyı tarihi dokuya uygun olarak yenileyeceğiz” dedi. Han yöneticisi Recep Korkmaz ise Anıtlar Kurulu ve belediyeden yetkililerin, Çapkın’ı kapıyı değiştirmesi için uyardığını söyledi.

TARİHİ HAN 1508 YILINDA YAPTIRILDI

Bursa’nın önemli yapılarından Cumhuriyet Caddesi’ndeki tarihi Pirinç Han, 1508 yılında Osmanlı hükümdarı 2’nci Bayezid göre yaptırıldı. Önceki yıllarda tahıl ve pirinç satılan yer olduğu için ‘Pirinç Han’ adı verilen, duvarları tuğla ve moloz taşıyla örülü tarihi yapı, büyük avlu içinde 2 katlı sıralanan revaklar (üstü örtülü, önü açık yer) ve ardındaki yer alan odalardan oluşuyor. Bursa’da 1855 yılında meydana gelen depreminde zarar gören, yakın zamanda restore edilen tarihi yapının daha aşağı katında nehir bahçeleri ve kafeler, üstteki katında ise çoğunda kitap satılan meslek yerleri bulunuyor.

AHŞAP KAPIYI SÖKTÜRÜP YERİNE BEYAZ ÇELİK KAPI TAKTIRDI

Müzik eğitmeni Murat Çapkın, tarihi hanın üstteki katındaki dükkanı, Milli Emlak Müdürlüğü’nden ihale usulüyle kiraladı. Çapkın, stüdyo çalışmaları yapacağı dükkanın ahşap kapısını söküp, yerine beyaz çelik kapı taktırdı.

TEPKİ ÇEKTİ

Handaki öteki 77 dükkanın aynı renkteki ahşap kapılarından ayrı olarak monte edilen çelik kapı, esnafın ve çevre sakinlerinin tepkisini çekti. Bazı kişiler, kapının fotoğrafını çekip, sosyal medyadan paylaşarak, tepkilerini yazdı.

“TARİHİ OLGULARIMIZA ZARAR VERİYOR”

Han yöneticisi Recep Korkmaz, meslek yeri sahibini uyardıklarını, zorunlu yerlere de şikayet ettiklerini belirterek, “Konuyla ilgili yasal gereklilikler yerine getirilecek. Anıtlar Kurulu ve belediyeden yetkililer gelip, kapıyı değiştirmesi konusunda kiracıyı uyardı” diye konuştu. Handa faaliyet gösteren sanatçı Bayram Saltabaş da “Böyle tarihi alanları öz yapısına uygun olarak korumamız gerekiyor. Oysa görülüyor ancak toplum olarak bu konuda oldukça duyarsızız. Bu stil şeyler tarihi olgularımıza zarar veriyor. Komşumuzu, taktığı bu kapıyla ilgili olarak uyardım. Eski kapıyı hala sakladıklarını, icabında yeniden takabileceklerini ifade ettiler” dedi.

Filografi ustası Sultan Fadime Bariz ise “Ben 6 sene önce buradaki atölyemi kiraladığım zaman herhangi bir değişiklik için müsade almam gerektiği söylenmişti. Ancak bir sabahleyin bu kapıyı gördük. Seslenmek fakat bir fazla insan izin almadan da hareket edebiliyor” diye konuştu.

“HIRSIZLIĞA KARŞI ÖNLEM ALDIK”

Müzik eğitmeni Murat Çapkın da stüdyo çalışmaları için kiraladıkları dükkanda dekorasyon çalışması yapıldığını belirterek, “Tadilat sürecinde kullandığımız stüdyo ekipmanları çok yüksek fiyatlı ürünler olduğu için hırsızlık olaylarına karşısında böyle bir kapı takma gereği duyduk. Mevcut kapıda hasarlar vardı. Biz de geçici olarak bu kapıyı taktık. Dekorasyon ve tadilat işlemlerimizin ardından kapımızı buradaki tarihi dokuya uygun şekilde yenileyeceğiz” dedi.

“KAPIMIZ TÜRKİYE’DE FENOMEN OLDU”

Kapıyla ilgili negatif tepkiler aldıklarını dile getiren Çapkın, “Kapımız Türkiye’de fenomen oldu. Keza esprili keza de negatif tepkiler aldık. Bu sorunu düzelteceğiz daha da güzelleştireceğiz. Yaptığımız eserleri de bu kapı doğru yayınlayacağız. Bu kapı, ola ki de bize kapı açacak. Daha öncesinde stüdyomuzun ismini ‘Han Stüdyo’ olarak düşünüyorduk; oysa hemen ismi ‘Kapı Stüdyo’ olacak” diye konuştu.

Ulusal Emlak Müdürlüğü yetkilisi ise çelik kapı ile şikayetler aldıklarını, gerekli incelemeden sonradan operasyon yapılacağını söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: