• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Bursa’da 500 milyar dolarlık maden rezervinin ÇED’i tamamlandı

Bursa’da 500 milyar dolarlık maden rezervinin ÇED’i tamamlandı

Bursa’nın Orhaneli ilçesinde, 500 milyar dolarlık maden rezervi belirlenen alanda kurulması planlanan Maden Uzmanlaşma Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinin tamamlandığı bildirildi.

500 MİLYAR DOLARLIK MADEN REZERVİ

Maden Bilye Üretici ve Sanayici Meslek Adamları Derneği (MADSİAD) Başkanı Erol Efendioğlu, bölgede 45’ten artı fabrika kurulacağını açıkladı. Dağ ilçesi Orhaneli’nde, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden 2 profesör öncülüğünde, 10 akademisyenle yapılan çalışmalarda büyük miktarda misket, kömür, krom, altın ve nikel rezervleri saptandı. Yaklaşık 10 ay süren çalışmada 105 milyar dolarlık bölümü misket elde etmek üzere, toplamda 500 milyar dolarlık maden rezervi belirlendi.

Bursa'da 500 milyar dolarlık maden rezervinin ÇED'i tamamlandı

45-48 FABRİKA KURULACAK

Bunun üzerine bölgede Maden OSB kurulması için alıştırma başlatıldı. MADSİAD Başkanı Erol Efendioğlu, laf konusu alanda Maden OSB kurulması için yola çıktıklarını söyleyerek, “Burada misket var, kalsit var, feldspat var. Osmanlı zamanında bile bölgede madencilik vardı. ‘Türkiye’nin ilk Maden OSB’ni Orhaneli’ne kuralım’ diyerek harekete geçtik. Bu projenin ÇED aşaması bitti, kamulaştırma aşamasına geldik. Burada devletimizden destek isteyeceğiz. Bu OSB’de çevreci bir imal yapılacak ve bu da Türkiye’ye çok hoş bir emsal olacak. Zaten yeşil Bursa’da bize yakışan çevreci emsaller oluşturmaktır. Buraya 45-48 fabrika gelecek. Burada ciddi bir istihdam oluşacak. Orhaneli’nden Bursa’ya önemli bir göç var. O göçü bu OSB ile tersine çevireceğiz.” dedi.

Bursa'da 500 milyar dolarlık maden rezervinin ÇED'i tamamlandı

YERLİ VE MILLI YATIRIM

Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu da MADSİAD ile rezervler hakkında yürüttükleri projenin sonuna geldiklerini ifade ederek, “Burada 500 milyar dolarlık rezerv var. Orhaneli’nin yer altı kaynakları çok varlıklı. Rezerv ve çeşitlilik olarak fazla bol. Mermerin dışarıya; krom, kömür, nikel ve altın madeni epeyce artı miktarda bulunuyor. Bunların hepsinin toplamı 500 milyar doları gerçekten geçiyor. Bu 500 milyar doları bilhassa vurgulamak istiyorum. Çünkü Türkiye’nin 2023 yılı ihracat hedefi 500 milyar dolar olduğundan onu çağrıştırsın diye bunu yapıyorum. Kurulacak OSB’de yatırımlar en ince ayrıntısına kadar yerli ve milli olacak.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: