• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Bu Mahallenin En Genci 50 Yaşında

Bu Mahallenin En Genci 50 Yaşında

Konya’nın Hadim ilçesine yan 25 haneli Oduncu Mahallesi, yaş ortalamasının yüksekliği ile dikkati çekiyor. Mahallede yaşamış 26’sı bayan, 24’ü erkek 50 sakinden en genci 50 yaşındaki semt muhtarı Cengiz Coşkun. Akdeniz kıyı şeridi ve Konya Ovası’na sınırı olan Toros Dağları’nın orta bölgesinde, kuytu vadiler üzerine kurulu Hadim ilçesine 15 kilometre uzaklıktaki mahallenin sakinleri, az kalsın hasret kaldıkları gençlerin ve çocukların, mahallenin sokaklarında dolaşacağı günleri bekliyor.

“ÇOCUK SESİNE, GENÇLERE YAKLAŞIK OLARAK HASRET KALDIK”

Semt muhtarı Coşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Oduncu’da yaşamış en genç kişinin kendisi olduğunu söyledi. Kendisinden önceki muhtarın 70 yaşında olduğunu dile getiren Coşkun, “Ben 50 yaşındayım, yani muhtarımız gençleşti ama nüfus yaşlandı. Nüfusumuzun yaşlı olmasından nedeniyle çocuk sesine, gençlere az kalsın hasret kaldık. Kimimizin çocukları, kimimizin torunları, kimimizin de akrabaları daima diğer yerlere göçtü gitti.” dedi.

“GENÇLERİ AMA BAYRAMLARDA VE CENAZELERDE GÖREBİLİYORUZ”

Mahallede 25 hanede 26 kadın ve 24 erkeğin yaşadığını, bunların yaş ortalamasının da oldukça yüksek olduğunu anlatan Coşkun, “Çocukları ve gençleri ama şenliklerde, bayramlarda ve cenazelerde görebiliyoruz. Buraların cıvıl cıvıl olmasına hasretiz. Onlar olmadığında natürel insan doğal olarak üzülüyor, eksikliğini hissediyoruz. Bazen torunum geldiğinde dünyalar benim olur. Her şeye değerinde. Ama onlar olmadığında bahçemizi sular, camimize gideriz sohbetimizi yaparız. Camiye derhal herkes kazanç. Her gün birimizin evinde otururuz.” diye konuştu.

“DIŞARIDAN YEVMİYE İLE ÇALIŞACAK ADAM GETİRİYORUZ”

Coşkun, mahallenin gençlerinin sigortalı işlerde hedeflemek için ayrıldığını açıklama ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mahalle sakinlerinin bir kısmı emekli, bir kısmı hayvancılık veya bahçesiyle meşgul oluyor. Köyde genç olmayınca üzüm bağlarına kimse bakamadı. Haliyle birçoğu kurudu. Bir iş yapılacağında ihtiyarlarla bir araya gelip birlikte halletmeye çalışıyoruz. Daha da olmazsa dışarıdan yevmiye ile çalışacak adam getiriyoruz. Gençlerimiz olmayınca olmuyor. Ama getirmek mümkün yok. Kafalarına sigortalı işi sokmuşlar, burada yapacak bir iş olmayınca da haliyle ulaşmak istemiyorlar. Bizim mahallenin kaderi de bu.”

“EN GENCİ 50 YAŞINDAKİ MAHALLE MUHTARIMIZ”

Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu da Oduncu mahallesinin ilçeye bağlı 32 mahalleden biri olduğunu aktardı.

Mahallenin ilçeye 15 kilometre uzaklıkta olduğunu anlatan Hadimioğlu, “Burada ikamet eden insanlardan en genci 50 yaşındaki semt muhtarımız. Semt sakinleri genellikle emekli insanlar. Hayvancılık, arıcılık ve sebzecilikle uğraşıyorlar. Oysa şenliklerde ve cenazelerde, gurbette olan benzeşen arkadaş, akrabalar geliyor.” diye konuştu.

“ÇOCUKLARIMIZIN TÜMÜ SİGORTALI İŞLER İÇİN BAŞKA YERLERE GÖÇTÜ”

Semt sakinlerinden 73 yaşındaki Mehmet Türkdoğru ise arıcılık yaptığını belirterek, şunları kaydetti:

“Her işimizi bir araya gelerek birlikte hallediyoruz. Emekliyim. Evde bir ben bundan başka hanımım yaşıyoruz. Keşke mahallemizde çocuklarımız, gençlerimiz olsa da buralarda dolaşsalar. Köyde ses seda çıkmıyor. Onlar olduğunda buralar fazla daha güzel olur. Büyüyen çocuklarımızın tümü sigortalı işler için diğer yerlere göçtü.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: