• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Brunson Serbest Kalmasaydı, Trump Türkiye’den Tüm Diplomatik Personeli Çekecekti

Brunson Serbest Kalmasaydı, Trump Türkiye’den Tüm Diplomatik Personeli Çekecekti

ABD’li basın kuruluşu ABC News, ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerikalı Pastör Andrew Brunson’ın hür kalmaması durumunda tüm Amerikan diplomatların Türkiye’den çekilmesi yönünde bir plan hazırladığını yazdı.

HABER, YETKİLİLERE DAYANDIRILDI

ABC News’un isminin açıklanmasını istemeyen üstteki seviye Beyaz Saray ve ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberinde Trump’ın 60 jurnal süre içinde Türkiye’den bütün ABD personelinin çekilmesini istediği belirtildi.

ABD’li yetkililer planın Brunson’ın hür bırakılması için Türkiye üstünde zorlama kurulması için hazırlandığını ifade etti. ABC News’a konuşan bir yetkili “Bir ara Türkiye ile ilişkilerin kıyamet günü gibi bir çökmeye uğrayacağı korkusunu yaşadık. Hazırlanan plan Türkiye’deki maslahatgüzarın ‘geride hiçbir personel kalmayacak’ mesajını gönderilmesiyle harekete geçecekti” dedi.

Haberde bu cins bir planın daha önce ABD’nin hiçbir NATO müttefiki için düşünülmediğine de dikkat çekici edildi.

“TÜRKİYE MESELESİ” PLANI

Haberde plan, Brunson’ın bağımsızlık bırakılması için Türkiye üstünde zorlama kurmaya yönelik seçeneklerden birisi olarak niteleniyor ve Washington’un üzerinde çalıştığı diğer seçenekler arasında Türk meslek dünyasına ve yetkililere yönelik yaptırımların artırılmasının da olduğu ifade ediliyor.

8 SAYFALIK BİR PLAN HAZIRLANDI

Bu planların Brunson’un 12 Ekim’deki duruşmada bağımsızlık bırakılmaması durumunda yürürlüğe konulmasının kararlaştırıldığı da belirtiliyor. Fakat plana ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo açık bir dille tepki gösterdi. Buna karşın Dışişleri Bakanlığı kaynakları Pompeo’nun Trump’ın emrine uyduğunu ve sekiz sayfalık bir plan hazırladığını aktardı.

ABD News haberine tarafından, dar tutulan planı ABD Dışişleri Bakanlığı’nda sadece birkaç yetkili biliyordu ve “Türkiye’den çekilme” ifadesini kullanmamak için “Türkiye meselesi” diye adlandırılıyordu.

öte taraftan ABD Dışişleri Bakanlığı ABC News’a yaptığı açıklamada bu cins bir planın varlığını reddetti.

Bakanlık sözcüsü Heather Nauert açıklamasında “Türkiye ile diplomatik ilişkilerimizi bitirecek ve diplomatik tesislerimizi kapatacak bir plan hazırlandığı iddiası yanlıştır. Milletlerarası yanıtları düşünürken her zaman o kadar fazla seçenek düşünürüz ve bu iç süreçleri asla tartışmayız. Türkiye’deki elçiliğimiz Avrupa’daki en kayda değer görevlerimizdendir. Bir NATO müttefikine yerinde kaynakları ve diplomatik dikkati sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

“ERDOĞAN, TRUMP’I ÇILDIRTTI”

ABC News’ın görüştüğü birkaç yetkili ise Trump’ın ev hapsindeki Brunson’ın 12 Ekim’deki duruşma öncesinde özgürlük bırakılma talebinin mahkeme tarafından reddedilmesinin ardındaki Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a fazla kızdığını söyledi. Bir yetkili “Başkan bu konuda sözünde geri adım attığı için Erdoğan göre ihanete uğramış hissetti. Bu bireysel bir hakaretti ve Trump’ı çıldırttı” dedi.

“POMPEO KOSKOCAMAN MÜCADELE HARCADI”

Beyaz Saray’ın Özel Kalem Müdürü John Kelly ABD’nin sadece ikinci derecedeki personelin çekilmesini savunurken, Trump’a daha yakın olan Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton gibi isimler ise bütün personelin çekilmesi planına karşı çıkmadılar. Plana aleyhinde çıkan Dışişleri Bakanı Pompeo hakkında ise bir yetkili “Pompeo planı yavaşlatmak için muazzam uğraş harcadı” dedi.

ABC News Türk yetkillerin plandan farkında olup olmadığının bilinmediğini oysa son haftalarda Trump’ın kendi siyasi tabanında dini bir amblem haline gelen Evangelist pastörün bağımsızlık bırakılmasına yoğunlaştığını ve Ankara’ya baskıyı arttırdığını da yazdı.

“HER ŞEY ORTAYA DÖKÜLECEKTİ”

Diğer bir yetkili de “Türkler her düzeydeki öfkeyi dobra dobra gördüler. Eğer Erdoğan Brunson’ı Ekim’deki duruşmada hür bırakmasaydı, her şey ortaya dökülecekti. Yaptırımlar, diplomatları çekme, her şey masada olacaktı. Her türlü diplomatik baskının masada olduğu mesajı dobra dobra verildi” dedi.

Brunson’ı Beyaz Saray’da ağırlayan Trump, Twitter mesajında Türkiye ile “hiçbir anlaşma yapmadıklarını” söylemiş “Rehineler için anlaşma yapmam” ifadelerini kullanmıştı.

BBC

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: