• DOLAR
  5,3209
  % 0,04
 • EURO
  6,0356
  % -0,09
 • ALTIN
  227,7912
  % 0,59
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Böyle meydan okudu: Hazırız!

Böyle meydan okudu: Hazırız!

Foggo, telekonferans aracılığıyla 25 Ekim’de Norveç’te başlayan ve 7 Kasım’a dek sürecek “Trident Juncture 18” askeri tatbikatı hakkında basına açıklamalarda bulundu.

“Trident Juncture 18″in ittifakın kabiliyetini ve kapasitesini test etme imkanı sunduğunu gösteren Foggo, tatbikat senaryosunda Norveç’in egemenliğinin ihlal edildiğini ve NATO’nun tüm müttefiklere kolektif savunma vaat eden 5’inci maddesinin işletildiğini anımsattı.

Tatbikatın hava koşullarının oldukça sert seyrettiği Norveç’te yürütüldüğünü kaydeden Foggo, bu durumun müttefik güçlerinin zor koşullarla baş etme konusunda kabiliyetlerini geliştirmelerine imkan sağladığını ifade etti.

“ASKERİ HAREKETLİLİK AÇISINDAN BÜYÜK BAŞARI”

NATO’nun “Trident Juncture 18” için 50 bin asker, 250 uçak, 65 gemi ve 10 bin arabulucu kısa sürede Norveç’e aktardığını söyleyen Foggo, tatbikatın bilhassa askeri hareketlilik açısından büyük bir galibiyet olduğunu belirtti.

Foggo, “Trident Juncture, NATO’nun hala fazla geçerli, enerjik, elastik, yanıt verebilen ve dayanışma içinde hareket edebilen bir ittifak olduğunu ve bütün müttefiklerini korumaya hazır olduğunu açık bir şekilde göstermiştir.” diye konuştu.

Rusya’nın Norveç yakınlarında uluslararası sularda 1-3 Kasım arasında füze denemesi yapacağına karşın haberlere ilişkin ise Foggo, bunun tatbikata etkisinin olmayacağını söyledi.

Foggo, “Rusya’nın sorumlu ve profesyonel davranması temel beklentimiz.” ifadesini kullandı. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: