• DOLAR
  5,3147
  % 0,21
 • EURO
  6,0194
  % 0,26
 • ALTIN
  226,9858
  % 0,14
 • BIST
  101.248
  % -0,47
Boş Çikolata Kutusunu Aldığı İçin İşten Kovulan Temizlik Görevlisi Kadın Konuştu

Boş Çikolata Kutusunu Aldığı İçin İşten Kovulan Temizlik Görevlisi Kadın Konuştu

Bursa’da temizlikçi işçisi olarak çalışan Emine Arık, 2010 yılında iddiaya göre vestiyerde gördüğü çikolata kutusunu boş zannedip dikiş iğne ve ipliklerini koymak için aldı. Emine Arık’ın çikolata kutusunu aldığı tespit edilince tazminat ödenmeden işten kovuldu. Tazminat davası açan mağdur kadın, “Hırsızlıkla suçlandım. Kutuyu evime dahi getirmedim. Haklılığımı ispat için başlattığım hukuk mücadelemi ve sağlığımı kaybettim. Psikolojim bozuldu.” dedi.

VESTİYERDEKİ BOŞ KUTUYU ALDI, TAZMİNATSIZ KOVULDU

Bursa’daki bir ilçe belediyesinde taşeron temizlikçi işçisi olarak çalışan Emine Arık, 2010 yılında iddiaya göre vestiyerde gördüğü çikolata kutusunu boş zannedip dikiş iğne ve ipliklerini koymak için aldı. Kendisine hediye gelen paketi arayan personel ise konuyu özel güvenlik görevlisine iletti. Yapılan incelemede, boş olduğu tahmin edilen çikolata kutusunun temizlik görevlisi Emine Arık tarafından alındığı belirlendi. Kutuyu, iğne-iplik koymak için aldığını belirten Emine Arık hırsızlık suçlamasını reddetti. İncelenen kamera görüntülerinde Emine Arık’ın çikolata kutusunu aldığı tespit edilince tazminat ödenmeden işten kovuldu.

AÇTIĞI TAZMİNAT DAVASINI KAZANDI AMA KARAR BOZULDU

Bursa 2’nci İş Mahkemesi’nde avukatı ile birlikte hukuk mücadelesi başlatan Emine Arık, tazminat davası açtı. Tazminat davasını kazanan Arık hakkındaki karar, Yargıtay 22’nci Hukuk Dairesi’nce kimsenin bulunmadığı sırada başkasına ait çikolata kutusunu alarak kendisine mal etmesinin doğruluk ve bağlılığa uymayan davranış niteliğinde olduğu gerekçesiyle bozuldu. Yerel mahkeme yine eski kararında direndi. Bu defa Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 8 yıl sonra mahkeme kararını “Belirtilen maddi ve hukuki olgular gözetilerek davacının kıdem tazminatı talebinin reddine karar verilmesi gerekirken yanılgılı değerlendirme ile kabulü doğru olmamıştır” gerekçesiyle ve oy çokluğu ile bozdu.

“İÇİNE İĞNE, İPLİKKOYMAK İÇİN ALDIM AMA EVİME GÖTÜRMEDİM”

16 yıllık çalışma süresi içerisinde tüm çalışanların sevgisini kazandığını belirten Emine Arık, DHA’ya konuştu. Çöplerin atıldığı alanda gördüğü boş çikolata kutusunu aldığını söyleyen Emine Arık, “Şirketin şefi, olay günü yanımıza gelerek çikolata kutusunu sordu. İçinin dolu olduğunu belirtti. Ben de o çikolata kutusunun boş olduğunu, içine iğne, iplik, düğme gibi malzemeleri koymayı düşündüğümü söyleyip aldığımı söyledim. Hırsızlıkla suçlandım. Kutuyu evime dahi getirmedim.

“HUKUK MÜCADELEMİ VE SAĞLIĞIMI KAYBETTİM”

Haklılığımı ispat için başlattığım hukuk mücadelemi ve sağlığımı kaybettim. Psikolojim bozuldu. Bağırsak ameliyatı geçirdim. 8 yıl nasıl yaşadım, bir ben biliyorum. Yerel mahkeme hakimi, dosyada A’dan Z’ye her şeyi delillendirip lehime karar verdi. Hatta, hakim bey olay yerine keşfe gelince ‘Burası çöplükmüş. Bu işi kaybedersen, mesleğimi bırakacağım’ dedi. Hakkımda oy çokluğu ile karar veren hakimlerin hiç mi vicdanları sızlamadı? Ben hakkımı istiyorum” diye konuştu.

Kaynak: DHA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: